Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí hrozbu Čínské lidové republiky. V komentáři pro server National Interest situaci rozebral Dean Cheng, bezpečnostní analytik z think tanku The Heritage Foundation.
Velké změny jsou nutné
Komise pro národní bezpečnostní strategii je americkým Kongresem vytvořený panel, v němž zasedají republikáni i demokraté, který má vyhodnotit novou bezpečnostní strategii USA z roku 2017, konstatuje Cheng. Vysvětluje, že ta přinesla velkou změnu, jelikož se přesouvá od zaměření na boj s terorismem, který byl prioritou od 11. září 2001, k výzvě představované velkými revizionistickými státy, jmenovitě Čínou a Ruskem.
Zpráva uvedené komise tento posun nezpochybňuje, ale zároveň dává jasně najevo, že pokud má být novou prioritou americké armády čelit Číně a Rusku, jsou nutné velké změny a reformy, připomíná expert. Dodává, že obě země považují USA za hlavní překážku pro vlastní dominanci ve svých regionech.
Čína a Rusko tak podle závěrů komise spustily programy na modernizaci svých armád, které mají vymazat klíčové americké výhody, uvádí analytik. Podotýká, že v rámci těchto snah jsou rozvíjeny prostředky umožňující opotřebovávací, kybernetické a další formy útoků na americká vojska i území Spojených států.
Zpráva rovněž varuje, že americká armáda může v budoucím konfliktu s Čínou nebo Ruskem utrpět nepřijatelně vysoké ztráty a mít problém zvítězit, poukazuje Cheng. Doplňuje, že podle komise dokonce hrozí i prohra v takové válce.
Svou zprávu minulý týden vydala také Komise pro hodnocení americko-čínských ekonomických a bezpečnostních vztahů, konstatuje analytik. Vysvětluje, že i tuto komisi vytvořil americký Kongres, v roce 2000 a pověřil ji sledováním bilaterálních americko-čínských obchodních a hospodářských vztahů a z nich vyplývajících dopadů pro bezpečnost USA, přičemž její zjištění jsou prezentovány každoročně.
Ačkoliv tato komise vnímá bezpečnost více zeširoka a se specifickým zaměřením na Čínu, její letošní zpráva hovoří o množství nových hrozeb vyplývajících z čínské hospodářské a bezpečnostní politiky, uvádí expert. Upozorňuje například na zjištění, že čínský státní, trh pokřivující ekonomický model představuje výzvu pro americké hospodářské a bezpečnostní zájmy, jelikož staví zahraniční firmy do nevýhody skrze podporu vlastních společností za situace, kdy vliv čínského státu na ekonomiku neslábne, ale naopak roste.
Zpráva také dochází k závěru, že modernizace Čínské lidově osvobozenecké armády posiluje schopnost Číny vojensky čelit Spojeným státům, a podobně jako první uvedená zpráva zpochybňuje předpoklad, že USA si dokážou zajistit vzdušnou, námořní a zpravodajskou dominanci v případě konfliktu v Asii, připomíná Cheng. Dodává, že dokument pouze suše konstatuje, že s ohledem na pokrok čínského letectva již nelze očekávat, že v případě války v Indo-pacifickém regionu by si Spojené státy a jejich spojenci udrželi vzdušnou nadvládu.
Dalším závěrem zprávy je také varování, že rostoucí americká závislost na Číně na poli informačních a komunikačních technologií, především ve vztahu k internetu, vystavuje potenciálnímu ohrožení klíčovou americkou infrastrukturu, uvádí analytik. Zmiňuje rozsah čínské státní podpory rozvoji datové sítě 5G a technologií vytvářejících "enormní ekonomický, bezpečnostní, zásobovací řetězec" a ohrožujících data ve Spojených státech.
Americká armáda je slabší, než se soudí
Obě uvedené zprávy jsou podle Changa potvrzením toho, co tvrdí think-tank The Heritage Foundation - že americká armáda je mnohem slabší, než se obecně soudí. Analýza zmíněného think tanku pro rok 2019 ostatně tvrdí, že ozbrojené síly Spojených států jsou jen z malé části schopné naplnit požadavek obrany klíčových amerických zájmů.
Všechny uvedené zprávy konstatují, že v důsledku nedostatečných investic do vývoje a výzkumu, omezených inovací a dlouhého angažmá na Blízkém východě jsou USA mnohem zranitelnější, než se uvádí, především tváří v tvář vytrvalé snaze Číny a Ruska o jejich dostižení, poukazuje analytik. Doplňuje, že zprávy také vrhají ostřejší světlo na poslední americko-čínské bezpečnostní a politická jednání.
Rozhovory mezi americkými ministry obrany a zahraničí Jimmem Mattisem a Mikem Pompeem a jejich čínskými protějšky Wej Feng-chem a Jangem Ťie-čch'em byly odloženy poté, co USA oznámily další prodej zbraní Tchaj-wanu a závěrečná společná tisková konference naznačila, že obě strany zůstávají v klíčových bezpečnostních tématech rozdělené, zdůrazňuje Cheng.
Mattis například zopakoval, že americké vojenské letouny a lodě budou operovat všude, kde jim to umožňuje mezinárodní právo, zatímco Jang kontroval, že Američané by měli přestat posílat svá plavidla a letadla k "čínským hranicím" v Jihočínském moři, připomíná odborník. Vysvětluje, že Jangovy poznámky zazněly poté, co se čínský torpédoborec přiblížil k americkému plavidlu USS Decatur, které uplatňovalo právo na svobodnou plavbu poblíž Spratlyho ostrovů.
"Široce se soudí, že očekávané setkání mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu G20 v Argentině na konci listopadu se bude soustředit na obchodní spory, ale může se stát, že spory a další politicko-bezpečnostní otázky budou také tématem rozhovorů," uzavírá Cheng.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Čína , Čínská armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák