Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí hrozbu Čínské lidové republiky. V komentáři pro server National Interest situaci rozebral Dean Cheng, bezpečnostní analytik z think tanku The Heritage Foundation.

Velké změny jsou nutné

Komise pro národní bezpečnostní strategii je americkým Kongresem vytvořený panel, v němž zasedají republikáni i demokraté, který má vyhodnotit novou bezpečnostní strategii USA z roku 2017, konstatuje Cheng. Vysvětluje, že ta přinesla velkou změnu, jelikož se přesouvá od zaměření na boj s terorismem, který byl prioritou od 11. září 2001, k výzvě představované velkými revizionistickými státy, jmenovitě Čínou a Ruskem.

Zpráva uvedené komise tento posun nezpochybňuje, ale zároveň dává jasně najevo, že pokud má být novou prioritou americké armády čelit Číně a Rusku, jsou nutné velké změny a reformy, připomíná expert. Dodává, že obě země považují USA za hlavní překážku pro vlastní dominanci ve svých regionech.   

Čína a Rusko tak podle závěrů komise spustily programy na modernizaci svých armád, které mají vymazat klíčové americké výhody, uvádí analytik. Podotýká, že v rámci těchto snah jsou rozvíjeny prostředky umožňující opotřebovávací, kybernetické a další formy útoků na americká vojska i území Spojených států.

Zpráva rovněž varuje, že americká armáda může v budoucím konfliktu s Čínou nebo Ruskem utrpět nepřijatelně vysoké ztráty a mít problém zvítězit, poukazuje Cheng. Doplňuje, že podle komise dokonce hrozí i prohra v takové válce.

Svou zprávu minulý týden vydala také Komise pro hodnocení americko-čínských ekonomických a bezpečnostních vztahů, konstatuje analytik. Vysvětluje, že i tuto komisi vytvořil americký Kongres, v roce 2000 a pověřil ji sledováním bilaterálních americko-čínských obchodních a hospodářských vztahů a z nich vyplývajících dopadů pro bezpečnost USA, přičemž její zjištění jsou prezentovány každoročně.

Ačkoliv tato komise vnímá bezpečnost více zeširoka a se specifickým zaměřením na Čínu, její letošní zpráva hovoří o množství nových hrozeb vyplývajících z čínské hospodářské a bezpečnostní politiky, uvádí expert. Upozorňuje například na zjištění, že čínský státní, trh pokřivující ekonomický model představuje výzvu pro americké hospodářské a bezpečnostní zájmy, jelikož staví zahraniční firmy do nevýhody skrze podporu vlastních společností za situace, kdy vliv čínského státu na ekonomiku neslábne, ale naopak roste.        

Zpráva také dochází k závěru, že modernizace Čínské lidově osvobozenecké armády posiluje schopnost Číny vojensky čelit Spojeným státům, a podobně jako první uvedená zpráva zpochybňuje předpoklad, že USA si dokážou zajistit vzdušnou, námořní a zpravodajskou dominanci v případě konfliktu v Asii, připomíná Cheng. Dodává, že dokument pouze suše konstatuje, že s ohledem na pokrok čínského letectva již nelze očekávat, že v případě války v Indo-pacifickém regionu by si Spojené státy a jejich spojenci udrželi vzdušnou nadvládu.   

Dalším závěrem zprávy je také varování, že rostoucí americká závislost na Číně na poli informačních a komunikačních technologií, především ve vztahu k internetu, vystavuje potenciálnímu ohrožení klíčovou americkou infrastrukturu, uvádí analytik. Zmiňuje rozsah čínské státní podpory rozvoji datové sítě 5G a technologií vytvářejících "enormní ekonomický, bezpečnostní, zásobovací řetězec" a ohrožujících data ve Spojených státech.

Americká armáda je slabší, než se soudí

Obě uvedené zprávy jsou podle Changa potvrzením toho, co tvrdí think-tank The Heritage Foundation - že americká armáda je mnohem slabší, než se obecně soudí. Analýza zmíněného think tanku pro rok 2019 ostatně tvrdí, že ozbrojené síly Spojených států jsou jen z malé části schopné naplnit požadavek obrany klíčových amerických zájmů.

Všechny uvedené zprávy konstatují, že v důsledku nedostatečných investic do vývoje a výzkumu, omezených inovací a dlouhého angažmá na Blízkém východě jsou USA mnohem zranitelnější, než se uvádí, především tváří v tvář vytrvalé snaze Číny a Ruska o jejich dostižení, poukazuje analytik. Doplňuje, že zprávy také vrhají ostřejší světlo na poslední americko-čínské bezpečnostní a politická jednání.

Rozhovory mezi americkými ministry obrany a zahraničí Jimmem Mattisem a Mikem Pompeem a jejich čínskými protějšky Wej Feng-chem a Jangem Ťie-čch'em byly odloženy poté, co USA oznámily další prodej zbraní Tchaj-wanu a závěrečná společná tisková konference naznačila, že obě strany zůstávají v klíčových bezpečnostních tématech rozdělené, zdůrazňuje Cheng.

Mattis například zopakoval, že americké vojenské letouny a lodě budou operovat všude, kde jim to umožňuje mezinárodní právo, zatímco Jang kontroval, že Američané by měli přestat posílat svá plavidla a letadla k "čínským hranicím" v Jihočínském moři, připomíná odborník. Vysvětluje, že Jangovy poznámky zazněly poté, co se čínský torpédoborec přiblížil k americkému plavidlu USS Decatur, které uplatňovalo právo na svobodnou plavbu poblíž Spratlyho ostrovů.

"Široce se soudí, že očekávané setkání mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem na summitu G20 v Argentině na konci listopadu se bude soustředit na obchodní spory, ale může se stát, že spory a další politicko-bezpečnostní otázky budou také tématem rozhovorů," uzavírá Cheng.         

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Čínská armáda Americká armáda (U.S. ARMY) Rusko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy