Pentagon varuje: Čína disponuje některými z nejmodernějších zbraní na světě

Čínská armáda v některých oblastech dominuje světu. V posledních letech učinila v modernizaci velké pokroky, které znepokojují Spojené státy. Pentagon se obává, že by zlepšující se postavení mohlo nakonec dovést Peking k útoku na Tchaj-wan.

Čínská armáda úspěšně modernizuje svůj arzenál, v některých oblastech podle Pentagonu již dokonce předstihla konkurenci. Zpráva vypracovaná analytiky z Defense Intelligence Agency varuje, že v posledních letech udělal Peking v oblasti zbraní a technologií velké pokroky.

Částečně je tento stav důsledkem zákonů, kvůli kterým musí zahraniční partneři, kteří usilují o přístup na čínský trh, odhalit svá „technologická tajemství“. O závěrech zprávy informoval deník Guardian.

V důsledku „získávání technologií všemi dostupnými prostředky“ dnes zastává Čína vedoucí postavení v oblasti některých technologií, uvádí dokument. Varování se týká například raket středního dostřelu nebo hypersonických zbraní, které pro svou vysokou rychlost nejsou zachytitelné systémy protivzdušné ochrany.

„Výsledkem tohoto mnohostranného přístupu k zisku technologií je, že Čínská lidová osvobozenecká armáda stojí na prahu začlenění některých z nejpokročilejších zbraňových systémů na světě do svého arzenálu,“ varuje zpráva. „V některých oblastech již dominuje,“ stojí dále v dokumentu.

Tento pokrok podle autorů zprávy „umožní Číně vnutit regionu svoji vůli“. Velkou pozornost přitom Peking věnuje otázce Tchaj-wanu. Již dříve dala Čína najevo, že nebude váhat s použitím vojenské síly, pokud by Tchaj-wan formálně vyhlásil nezávislost, nebo pokud by došlo k zahraniční invazi na ostrov.

The Guardian cituje vysoce postaveného činitele Pentagonu, který se obává, že by rostoucí síla čínské armády mohla jejím generálům dodat k invazi dostatek sebedůvěry. „Naší největší obavou je, že s těmito technologiemi Čína dospěje do bodu, kdy se v rámci vnitřního rozhodovacího procesu určí, že by využití vojenské síly v rámci regionálního konfliktu mohlo být přijatelné,“ sdělil reportérům pod podmínkou anonymity.

Velkou část svého vojenského výzkumu Čína dobře tají, k čemuž využívá podzemní zařízení. V nich probíhá vývoj, který zahraniční výzvědné služby nemohou monitorovat pomocí satelitů.

Podle citovaného zdroje však technologický pokrok ještě nutně negarantuje bojeschopnost. Čína nebojovala v žádné válce posledních 40 let a její armáda i velitelské struktury proto nemají zkušenosti ze skutečného boje.

„Čínské armádě bude nějakou dobu trvat, než tyto nové systémy začlení tak, aby byly schopné spolupracovat s dalšími složkami, a aby se dokázaly vyrovnat s rozsáhlými a komplexními operacemi,“ cituje The Guardian nejmenovaný zdroj.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Pentagon Čínská armáda Peking

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy