Máme munici jen na deset dní, přiznává Indie. Zatímco její letectvo využívá stroje ze sovětské éry, Pákistán má k dispozici moderní čínské a americké letouny

Indické a pákistánské letouny se minulý týden střetly ve vzduchu. Vítězem se stal Pákistán, který sestřelil indický letoun a zajal jeho pilota. Pro Indii se jednalo o mimořádně ponižující moment, protože se odhalila slabost její armády, tvrdí list New York Times.

Indie a Pákistán spojuje dlouholetá historie vzájemné podezřívavosti a nepřátelství. Jejich letecký souboj se nicméně odehrál bezmála po takřka padesáti letech, poukazuje New York Times, a sloužil jako jedinečný test schopností indické armády. A nedopadl pro miliardovou zemi příliš pozitivně.

Podle odhadů indické vlády by země dokázala své vojáky zásobovat municí jen 10 dní, pokud by vypukl intenzivní válečný konflikt. Indie trpí též zastaralým armádním vybavením. 68% vybavení je tak staré, že jej lze považovat „archivní“. Sestřelené indické letadlo to dokazuje – jednalo se o starou stíhačku MiG|-21 ještě z dob SSSR.

Podle indických zdrojů letadlo sestřelila mnohem modernější stíhačka F-16, vyráběná USA. Pákistán to odmítá. USA tvrdí, že celou záležitost důkladně prozkoumají, její použití by mohlo být považováno za překročení obchodní smlouvy, kterou USA s Pákistánem uzavřely ohledně amerických dodávek zbraní Pákistánu.

Během studené války Američané silně vojensky spolupracovaly s Pákistánem. S Indií, která udržovala s SSSR neutrální vztahy, byla spolupráce minimální. Tyto vazby se udržely i po pádu SSSR, nicméně USA se v posledních letech odvrací od Pákistánu směrem k Indii.

Spojené státy vyčítají Pákistánu, že navzdory vzájemným závazkům a vojenské spolupráci stále podporuje a toleruje na svém území islamistické teroristické skupiny. USA kvůli tomu na začátku minulého roku zmrazily vojenské finanční fondy určené na podporu pákistánské armády.

Americký příklon k Indii je však především kvůli Číně. Zatímco Pákistán se k ní stále těsněji přimyká v rámci participace na jejím mamutím projektu Jeden pás, jedna stezka (One Belt, One Road – OBOR), Indie neskrývá svoji podezřívavost. S Čínou má Indie napjaté vztahy ohledně bhútánské plošiny Doka, kterou si nárokuje jak Čína, tak indický spojenec Bhútán. Obě země na území začaly posílat své vojáky, navzdory silným proklamacím obou stran se ale ani jedna nerozhodla zopakovat konflikt z roku 1962.

USA vnímají Indii jako cenného spojence proti mocenské expanzi Číny. Snaží se prostřednictvím armádních prodejů pomoci Indii překovat značnou propast, která vládne mezi ní a do armády velmi investující Čínou. Jak podotýkají New York Times, armádní obchody mezi USA a Indie v poslední dekádě vystoupily prakticky z nuly na 15 miliard dolarů.

Stále to však není rovný zápas. Zatímco v roce 2018 Indie měla vojenský rozpočet ve výši 45 miliard dolarů, ten čínský byl 175 miliard dolarů. Indie většinu svých armádních výdajů věnuje na platy a penze indických vojáků. Jen 14 miliard je využíván k nákupu nového technického vybavení, jehož rychlé získání navíc znemožňuje obrovská a pomalá byrokracie.

Indie tak momentálně není ani konkurentem pro Čínu, ale ani pro menší Pákistán, který vydává na obranu mnohem méně. Pákistán těží z dlouhodobé vojenské spolupráce z USA i z současné vojenské spolupráce z Čínou a ačkoliv zaostává, co se týče počtu lodí i armádního personálu, má početnější a lepší letectvo, které využívá moderní čínské a americké stroje. Sestřelení indického pilota to dosvědčuje.

USA však stále mají za to, že Indie v dlouhodobějším horizontu je cenným spojencem proti Číně. Výhodou je její geografie. Magazín Foreign Policy poukazuje na to, že zatímco Indie může v případě námořních bojů využít krátké a přímé cesty a přestavět ostrovní řetězce Andamany a Nikobary v těžce dobyvatelné pevnosti, čínské námořnictvo bude muset překročit sporné území, ve kterém se odkryje dalším svým konkurentům – Japonsku, Jižní Koreji a samozřejmě USA. Členitý terén, který odděluje obě země, zamezuje efektivnímu využívání jejich masivních peších armád. Čína má nicméně – jako Pákistán – výhodu v lepším letectvu.  

Související

Ilustrační foto Analýza

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

Více souvisejících

Indie Pákistán Armáda Indie USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

25. dubna 2025 21:39

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

25. dubna 2025 20:40

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

25. dubna 2025 19:32

25. dubna 2025 18:01

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy