Čína je na tom podobně jako Sovětský svaz, tvrdí známý politolog

NÁZOR - Zatímco se Spojené státy potýkají s řešením koronavirové pandemie, mnozí experti varují, že Čína situace využívá k posílení svého vlivu ve světě, upozorňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že jde o součást známého vzorce, v rámci kterého se Spojené státy přeceňují sílu svých konkurentů a nepřátel.

Čínské přešlapy

Za nejvíce zarážející rys současné mezinárodní situace považuje Zakaria naopak čínské strategické přešlapy. Za jejich nejlepší příklad označuje čínské akce v údolí řeky Galwan, o které Čína vede dlouholetý spor s Indií a z dosud neznámých důvodů čínské jednotky obsadily přes 35 km2 tamního pustého území, což vyvolalo smrtící vojenské střety.

Incident vyvolal silnou protireakci Indie, která se roky snažila udržovat dobré vztahy se Spojenými státy i Čínou, upozorňuje politolog. Připomíná, že indický premiér Naréndra Módí se během svých osmnácti setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem často odmítal, že jeho země kloní k Washingtonu, a svou zahraniční politiku označoval za "vícesměrnou".

"Nyní tuto frázi nikdo nepoužívá," pokračuje komentátor. Poukazuje, že indická média chrlí protičínské nálady a analytici doporučují rázný obrat v zahraniční politice, přičemž bývalý ministr zahraničí Vijay Gokhale dokonce napsal článek, ve kterém vyzval čínské sousedy, aby přestali ustupovat agresivním krokům Pekingu a přiznali si, že v regionu potřebují silnou americkou vojenskou přítomnost, která jim pomůže situaci zvládnout, protože v postkoronavirovém věku již nepůjde "užívat si to nejlepší z obou světů".

Zakaria odkazuje na vývoj čínských vztahů s dalšími sousedy - v posledních měsících čínské lodě potopily nebo obtěžovaly plavidla Vietnamu, Malajsie a Japonska v oblastech, které tyto státy považují za své "výsostné ekonomické zóny" a tento typ akcí již vedl k významnému strategickému obratu Filipín.

Za vlády prezidenta Rodriga Duterteho se země dlouho vzdalovala Washingtonu, poukazuje politolog. Připomíná, že v únoru Duterte oznámil, že ukončí dohodu o návštěvách vojenských jednotek, což představovalo značnou ránu pro snahu Spojených států udržovat si těsné vojenské vazby na jihovýchodní Asii, ale tento měsíc Filipíny od záměru ustoupily, s odkazem na "politický a další vývoj v regionu".

"Nebo si vezměme Austrálii, jejíž ekonomika značně profituje z čínského vzestupu," píše Zakaria. Vysvětluje, že z tohoto důvodu Canberra usilovala o přátelské vztahy s Pekingem, což ale již neplatí a australští představitelé podezírají Čínu ze série kybernetických útoků proti své zemi, přičemž se objevují také zprávy, že Peking tlačí na čínské studenty v Austrálii, aby zůstali loajální, a využívá čínské byznysmeny v zemi jako vlivové agenty.

Šéf australské rozvědky Duncan Lewis v roce 2017 v parlamentu vypověděl, že dochází k zahraničnímu - míněno čínskému - vměšování v bezprecedentní míře, které má potenciál poškodit suverenitu, integritu, politický systém, bezpečnost, ekonomiku a zájmy Austrálie, uvádí autor komentáře. Dodává, že poté, co Austrálie nedávno vyzvala k vyšetření původu nového koronaviru, Čína reagovala omezením dovozu australského zboží, vyzvala své občany, aby do země necestovali, a Austrálii označila za "žvýkačku přilepenou na čínské botě".

Konec tiché velmoci

Čína volí konfrontační zahraniční politiku, což se projevuje v rétorice i jednání, deklaruje politolog. Podotýká, že mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien je znám pro svůj ostrý, mnohdy urážlivý jazyk a v reakci na koronavirus a debatu o čínské roli při zvládání pandemie veřejně šířil konspirační teorii, že nemoc do země mohla zanést americká armáda.

Nová generace čínských diplomatů, kteří se označují za "vlčí válečníky", má tendence být podobně agresivní a konfrontační, což vychází z jejich přesvědčení, že útok je nejlepší obranou, a tak veřejně pohrdají každým, kdo zpochybňuje čínskou oficiální propagandu, upozorňuje Zakaria. Doplňuje, že také tlačí jiné země, aby Pekingu poklonkovaly, například za dodávky lékařského materiálu, který se ale v mnoha případech ukázal jako vadný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Teng Siao-pching, čínský vůdce, který přivedl svou zemi do quasi-spojenectví se Spojenými státy a zahájil domácí reformy, vždy tvrdil, že Peking by neměl prosazovat svou váhu. 'Skrývejte svou sílu,' říkal, s odkazem na čínské přísloví," píše politolog. Poukazuje, že ještě v roce 2005 poradce čínského prezidenta Chu Ťin-tchaoa napsal známý článek pro magazín Foreign Affairs s názvem Čínský pokojný vzestup k velmocenskému statutu, ve kterém koncept Číny coby tiché velmoci rozvíjel.

Tato myšlenka nebyla čistě altruistická, ale vycházela z pochopení čínské geopolitické pozice, vysvětluje Zakaria. Upozorňuje, že podle ní Čína neroste ve vakuu, ale v regionu s dalšími významnými státy, například Japonskem, Indií či Austrálií, a proto by měla každý svůj krok posuzovat optikou reakcí, které vyvolá ze strany těchto zemí.

Díky krokům z posledních let se dnes Čína pod vedením Si Ťin-pchinga nachází ve stejné strategické situaci jako Sovětský svaz během studené války, tvrdí politolog. Dodává, že je obklopena zeměmi, které jsou vůči ní stále více nepřátelské.   

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Indie Filipíny Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 23 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy