Čína je na tom podobně jako Sovětský svaz, tvrdí známý politolog

NÁZOR - Zatímco se Spojené státy potýkají s řešením koronavirové pandemie, mnozí experti varují, že Čína situace využívá k posílení svého vlivu ve světě, upozorňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog a komentátor dodává, že jde o součást známého vzorce, v rámci kterého se Spojené státy přeceňují sílu svých konkurentů a nepřátel.

Čínské přešlapy

Za nejvíce zarážející rys současné mezinárodní situace považuje Zakaria naopak čínské strategické přešlapy. Za jejich nejlepší příklad označuje čínské akce v údolí řeky Galwan, o které Čína vede dlouholetý spor s Indií a z dosud neznámých důvodů čínské jednotky obsadily přes 35 km2 tamního pustého území, což vyvolalo smrtící vojenské střety.

Incident vyvolal silnou protireakci Indie, která se roky snažila udržovat dobré vztahy se Spojenými státy i Čínou, upozorňuje politolog. Připomíná, že indický premiér Naréndra Módí se během svých osmnácti setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem často odmítal, že jeho země kloní k Washingtonu, a svou zahraniční politiku označoval za "vícesměrnou".

"Nyní tuto frázi nikdo nepoužívá," pokračuje komentátor. Poukazuje, že indická média chrlí protičínské nálady a analytici doporučují rázný obrat v zahraniční politice, přičemž bývalý ministr zahraničí Vijay Gokhale dokonce napsal článek, ve kterém vyzval čínské sousedy, aby přestali ustupovat agresivním krokům Pekingu a přiznali si, že v regionu potřebují silnou americkou vojenskou přítomnost, která jim pomůže situaci zvládnout, protože v postkoronavirovém věku již nepůjde "užívat si to nejlepší z obou světů".

Zakaria odkazuje na vývoj čínských vztahů s dalšími sousedy - v posledních měsících čínské lodě potopily nebo obtěžovaly plavidla Vietnamu, Malajsie a Japonska v oblastech, které tyto státy považují za své "výsostné ekonomické zóny" a tento typ akcí již vedl k významnému strategickému obratu Filipín.

Za vlády prezidenta Rodriga Duterteho se země dlouho vzdalovala Washingtonu, poukazuje politolog. Připomíná, že v únoru Duterte oznámil, že ukončí dohodu o návštěvách vojenských jednotek, což představovalo značnou ránu pro snahu Spojených států udržovat si těsné vojenské vazby na jihovýchodní Asii, ale tento měsíc Filipíny od záměru ustoupily, s odkazem na "politický a další vývoj v regionu".

"Nebo si vezměme Austrálii, jejíž ekonomika značně profituje z čínského vzestupu," píše Zakaria. Vysvětluje, že z tohoto důvodu Canberra usilovala o přátelské vztahy s Pekingem, což ale již neplatí a australští představitelé podezírají Čínu ze série kybernetických útoků proti své zemi, přičemž se objevují také zprávy, že Peking tlačí na čínské studenty v Austrálii, aby zůstali loajální, a využívá čínské byznysmeny v zemi jako vlivové agenty.

Šéf australské rozvědky Duncan Lewis v roce 2017 v parlamentu vypověděl, že dochází k zahraničnímu - míněno čínskému - vměšování v bezprecedentní míře, které má potenciál poškodit suverenitu, integritu, politický systém, bezpečnost, ekonomiku a zájmy Austrálie, uvádí autor komentáře. Dodává, že poté, co Austrálie nedávno vyzvala k vyšetření původu nového koronaviru, Čína reagovala omezením dovozu australského zboží, vyzvala své občany, aby do země necestovali, a Austrálii označila za "žvýkačku přilepenou na čínské botě".

Konec tiché velmoci

Čína volí konfrontační zahraniční politiku, což se projevuje v rétorice i jednání, deklaruje politolog. Podotýká, že mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien je znám pro svůj ostrý, mnohdy urážlivý jazyk a v reakci na koronavirus a debatu o čínské roli při zvládání pandemie veřejně šířil konspirační teorii, že nemoc do země mohla zanést americká armáda.

Nová generace čínských diplomatů, kteří se označují za "vlčí válečníky", má tendence být podobně agresivní a konfrontační, což vychází z jejich přesvědčení, že útok je nejlepší obranou, a tak veřejně pohrdají každým, kdo zpochybňuje čínskou oficiální propagandu, upozorňuje Zakaria. Doplňuje, že také tlačí jiné země, aby Pekingu poklonkovaly, například za dodávky lékařského materiálu, který se ale v mnoha případech ukázal jako vadný.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Teng Siao-pching, čínský vůdce, který přivedl svou zemi do quasi-spojenectví se Spojenými státy a zahájil domácí reformy, vždy tvrdil, že Peking by neměl prosazovat svou váhu. 'Skrývejte svou sílu,' říkal, s odkazem na čínské přísloví," píše politolog. Poukazuje, že ještě v roce 2005 poradce čínského prezidenta Chu Ťin-tchaoa napsal známý článek pro magazín Foreign Affairs s názvem Čínský pokojný vzestup k velmocenskému statutu, ve kterém koncept Číny coby tiché velmoci rozvíjel.

Tato myšlenka nebyla čistě altruistická, ale vycházela z pochopení čínské geopolitické pozice, vysvětluje Zakaria. Upozorňuje, že podle ní Čína neroste ve vakuu, ale v regionu s dalšími významnými státy, například Japonskem, Indií či Austrálií, a proto by měla každý svůj krok posuzovat optikou reakcí, které vyvolá ze strany těchto zemí.

Díky krokům z posledních let se dnes Čína pod vedením Si Ťin-pchinga nachází ve stejné strategické situaci jako Sovětský svaz během studené války, tvrdí politolog. Dodává, že je obklopena zeměmi, které jsou vůči ní stále více nepřátelské.   

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Indie Filipíny Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy