Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují protesty po smrti zatýkaného černocha George Floyda. Teherán USA vyzval, aby zastavily násilnosti vůči vlastním lidem, informovala agentura AFP. Solidaritu s hnutím za ukončení rasisticky motivovaného násilí vůči černochům v USA dnes vyjádřili také lidé na Novém Zélandu.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí jsou nepokoje "znakem závažnosti problému s rasismem a policejní brutalitou ve Spojených státech". Mluvčí úřadu také porovnal současnou situaci v USA s loňskými protesty v Hongkongu, za jejichž mnohdy násilné potlačování byla Čína kritizována. "Proč Spojené státy nazývají stoupence násilí a takzvané nezávislosti Hongkongu hrdiny, ale lidi odsuzující rasismus 'výtržníky'?" poznamenal mluvčí.

Washington a Peking jsou v diplomatické roztržce kvůli Hongkongu, s nímž chtějí USA ukončit zvláštní vztah vzhledem k záměru Číny prosadit v této provincii novou bezpečnostní legislativu.

"Americkému lidu: Svět slyšel váš výkřik proti útlaku. Svět stojí po vašem boku," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci. "Americkým činitelům a americké policii: Zastavte násilnosti vůči vašemu lidu a nechte je dýchat," dodal s odkazem na slogan některých demonstrantů "nemůžu dýchat", což jsou slova, jež několikrát řekl George Floyd zasahujícímu policistovi před svou smrtí.

Íránský mluvčí rovněž Spojené státy obvinil z toho, že používají násilí a zastrašování uvnitř i vně své země. Vztahy Washingtonu a Teheránu jsou v posledních letech zvláště napjaté, zejména od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody mezi Íránem a šesti mocnostmi a opět zavedl proti islámské republice sankce, jež mají devastující dopad na její ekonomiku.

Solidaritu s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) při pokojném protestu vyjádřili i Novozélanďané. Okolo 2000 lidí se sešlo před americkou ambasádou v Aucklandu.

Now In New Zealand. Peoples came out of their homes to support the protests in the United States. #Auckland #NZ #WhiteHouseDown #JusticeForGeorgeFloyd #WhiteHouse #BunkerTrump #anonymus #BunkerBoy #FakePresident #POTUS #obama #DonaldTrump pic.twitter.com/XlQikUU2kD

— Nanci Squier (@Isabell60880353) June 1, 2020

Půl tisíce lidí se shromáždilo ve městě Christchurch a zhruba stejný počet jich navštívil vigilii před parlamentem v hlavním městě Wellington, kde byla přečtena jména stovek Američanů, kteří v důsledku rasismu přišli o život.

V USA protesty pokračují již několik dní, podle časopisu The Economist se jedná o nejrozsáhlejší nepokoje, jaké USA zažily od roku 1967. Na některých místech demonstranti rabují a zapalují obchody a útočí na policejní vozy a stanice.

Na internetu zase koluje řada videí, na nichž pořádkové složky násilně zasahují proti pokojným účastníkům protestů. Policie zatím zatkla asi 4400 lidí po celé zemi, spočítala agentura AP.

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA Čína Írán rasismus George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Nový Zéland

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy