Čína vyslala k Tchaj-wanu v sobotu dosud největší počet letounů za den

Čína vyslala dva dny po sobě dosud největší množství bojových letounů do vzdušné obranné zóny Tchaj-wanu. Po pátečních 38 strojích v sobotu narušilo tchajwanský vzdušný prostor celkem 39 letadel, která přiletěla ve dvou vlnách. Podle zahraničních médií o tom dnes informovalo tchajwanské ministerstvo obrany.

Vedení ostrova již dříve počínání Pekingu odsoudilo, k čemuž se dnes přidaly i Spojené státy. Čína, která považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii, se k manévrům dosud nevyjádřila.

Tchaj-pej nejprve informovala v sobotu o průletu 20 čínských bojových letounů poblíž Prataských ostrovů, což je strategická lokalita v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. V noci na dnešek pak ministerstvo obrany oznámilo průlet dalších 19 strojů čínského letectva ve stejné oblasti, šlo údajně většinou o stíhačky J-16 a Su-30.

V pátek Peking rovněž vyslal k tchajwanskému vzdušnému prostoru dvě skupiny letadel, první se pohybovala poblíž Prataských ostrovů a druhá proletěla nad průlivem, který odděluje Tchaj-wan od Filipín, což je klíčová vodní cesta spojující Pacifik a Jihočínské moře.

Tchajwanský premiér Su Čen-čchang v sobotu čínské počínání odsoudil jako akt vojenské agrese poškozující mír v regionu. Peking se k incidentům zatím nevyjádřil. V minulosti však podobné průlety tchajwanským vzdušným prostorem zdůvodňoval nutností ochrany suverenity Číny a označoval je za reakci na příklon Tchaj-peje ke Spojeným státům, které jsou největším mezinárodním podporovatelem ostrova.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí dnes řekl, že USA jsou znepokojeny zvýšenou vojenskou aktivitou poblíž Tchaj-wanu, a dodal, že čínská agrese vůči Tchaj-peji podrývá regionální stabilitu a mír. "Naléháme na Peking, aby přestal s vyvíjením vojenského, diplomatického a ekonomického nátlaku na Tchaj-wan," řekl mluvčí podle agentury Reuters.

Zástupkyně amerického ministra obrany Kathleen Hicksová v pátek podle místních médií oznámila, že Pentagon situaci podrobně monitoruje. USA podle ní rovněž chtějí pomoci Tchaj-wanu zvýšit jeho schopnost obrany v případě čínské invaze.

Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking nicméně v poslední době zvyšuje vojenský a politický tlak na Tchaj-wan ve snaze přimět ostrov, aby se podvolil čínské vládě. Někteří experti varují, že by se Čína mohla v příštích letech pokusit ostrov ovládnout silou.

Související

První z raketových čínských torpédoborců typu 055, pojmenovaný po jihočínském městě Nan-čchang s označením 101.

Čínské válečné lodě krouží kolem Japonska

Čínská námořní flotila vedená silným torpédoborcem absolvuje 12denní plavbu kolem hlavních japonských ostrovů, čímž demonstruje vojenskou sílu v době, kdy roste napětí mezi Činou a  Tchaj-wanem. Navíc těsně před zahájením summitu G7, které se uskuteční příští týden.

Více souvisejících

Čínská armáda Čína Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

před 56 minutami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 5 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy