Epidemie Covid-19 v Číně na ústupu, situace se naopak zhoršuje v Malajsii a Thajsku

Úřady pevninské Číny za neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Podle čínských zdravotnických úřadů si většina nově infikovaných přivezla nemoc z ciziny. Jižní Korea dnes oznámila 74 nových případů, zatímco v neděli informovala o dalších 76 lidech s pozitivním testem na koronavirus, úřady v Malajsii ohlásily 125 nových případů nákazy.

Počet nově nakažených v Číně se oproti sobotě o čtyři snížil, počet zemřelých je naopak o čtyři vyšší. V pevninské Číně, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80.860 lidí, z nichž 3213 zemřelo, informuje Reuters.

Z 16 nových nedělních případů bylo 12 takzvaných "importovaných", byly tedy zaznamenány u osob, které se vrátily z ciziny. Dnes pak Čína informovala o dalších šesti nových "importovaných" případech. Podle státních médií jde o lidi, kteří přicestovali ze Španělska a z Británie. Čínské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že právě tyto importované případy jsou nyní největším rizikem. Například vedení Pekingu v souvislosti s tím už o víkendu oznámilo, že všichni, kdo do města přijedou z ciziny, budou na dva týdny umístěni do karanténního centra na pozorování.

Cestující jsou hned po příletu převezeni do areálu výstaviště, které se nachází poblíž letiště, kde jim je provedena zdravotní prohlídka. Následně míří do karanténního centra. Jak popsala agentura AFP, centrum stráží policisté a před jeho vchodem dnes čekalo několik sanitek. Cizinci, kteří do Číny dorazili, mohli původně zůstávat v karanténě ve svých domovech, nyní je to ale možné jen za "zvláštních okolností". Všichni tak musí být povinně v oficiálních karanténních centrech a za pobyt v nich si platí. Úřady bližší podrobnosti nezveřejnily, ale nejméně tři hotely agentuře AFP potvrdily, že budou sloužit pro ubytování cestujících v karanténě.

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V neděli tam testy potvrdily koronavirus u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za neděli nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie.

Latest update on #COVID19 around the world:??Italy: 24,747 confirmed, 1,809 deaths??Iran: 13,938 confirmed, 724 deaths??S.Korea: 8,236 confirmed, 75 deaths??Spain: 7,844 confirmed, 288 deaths??France: 5,437 confirmed, 127 deaths??Germany: 5,813 confirmed, 12 deaths pic.twitter.com/IuXggFTiM1

— Global Times (@globaltimesnews) March 16, 2020

Tchaj-wan informoval o osmi nových případech nákazy, všechno jsou to lidé, kteří se nedávno vrátili z ciziny. Někteří přijeli z Rakouska a Německa. Celkový počet infikovaných na ostrově je 67.

Celkový počet nakažených v Jižní Koreji se dnešním dnem vyšplhal na 8236, z nich 75 zemřelo a 1137 se uzdravilo. Stejně jako v Číně dnes v Jižní Koreji pokračoval sestupný trend v počtu nově nakažených, bylo jich jen 74. V neděli bylo přitom nově nakažených 76 a v době vrcholící epidemie 29. února zaznamenaly jihokorejské úřady dokonce 909 nových případů. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes v souvislosti s klesajícím počtem nakažených vyjádřil "narůstající přesvědčení", že země nákazu koronavirem překoná.

Malajsie informovala o 125 nových případech nákazy, většina z nich souvisí s náboženským shromážděním, kterého se zúčastnilo na 16.000 lidí. Celkový počet infikovaných v zemi se tak vyšplhal na 553.

Nových 33 případů nakažení koronavirem zaznamenaly dnes úřady také v Thajsku. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde zatím o největší denní nárůst. Jak uvedl mluvčí ministerstva na tiskové konferenci, 16 nakažených přišlo do kontaktu s předchozími potvrzenými případy, 17 infikovaných pak dorazilo do Thajska z ciziny nebo jde o Thajce, kteří spolupracují s cizinci.

Thajsko v souvislosti s šířením koronaviru plánuje uzavřít školy, bary, divadla a další zábavní podniky. Rovněž má v plánu omezit cestování obyvatel a odložit prázdniny spojené se svátkem Songkran, tedy thajským Novým rokem, které se měly uskutečnit v polovině dubna.

Singapur dnes potvrdil 17 nových případů nákazy, 11 z nich je takzvaně "importovaných". Jde zatím o největší denní nárůst, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkem městský stát hlásí již 243 nakažených.

Související

Více souvisejících

Čína Jižní Korea Thajsko Tchaj-Wan Malajsie Mun Če-in Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy