Epidemie Covid-19 v Číně na ústupu, situace se naopak zhoršuje v Malajsii a Thajsku

Úřady pevninské Číny za neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Podle čínských zdravotnických úřadů si většina nově infikovaných přivezla nemoc z ciziny. Jižní Korea dnes oznámila 74 nových případů, zatímco v neděli informovala o dalších 76 lidech s pozitivním testem na koronavirus, úřady v Malajsii ohlásily 125 nových případů nákazy.

Počet nově nakažených v Číně se oproti sobotě o čtyři snížil, počet zemřelých je naopak o čtyři vyšší. V pevninské Číně, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80.860 lidí, z nichž 3213 zemřelo, informuje Reuters.

Z 16 nových nedělních případů bylo 12 takzvaných "importovaných", byly tedy zaznamenány u osob, které se vrátily z ciziny. Dnes pak Čína informovala o dalších šesti nových "importovaných" případech. Podle státních médií jde o lidi, kteří přicestovali ze Španělska a z Británie. Čínské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že právě tyto importované případy jsou nyní největším rizikem. Například vedení Pekingu v souvislosti s tím už o víkendu oznámilo, že všichni, kdo do města přijedou z ciziny, budou na dva týdny umístěni do karanténního centra na pozorování.

Cestující jsou hned po příletu převezeni do areálu výstaviště, které se nachází poblíž letiště, kde jim je provedena zdravotní prohlídka. Následně míří do karanténního centra. Jak popsala agentura AFP, centrum stráží policisté a před jeho vchodem dnes čekalo několik sanitek. Cizinci, kteří do Číny dorazili, mohli původně zůstávat v karanténě ve svých domovech, nyní je to ale možné jen za "zvláštních okolností". Všichni tak musí být povinně v oficiálních karanténních centrech a za pobyt v nich si platí. Úřady bližší podrobnosti nezveřejnily, ale nejméně tři hotely agentuře AFP potvrdily, že budou sloužit pro ubytování cestujících v karanténě.

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V neděli tam testy potvrdily koronavirus u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za neděli nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie.

Latest update on #COVID19 around the world:??Italy: 24,747 confirmed, 1,809 deaths??Iran: 13,938 confirmed, 724 deaths??S.Korea: 8,236 confirmed, 75 deaths??Spain: 7,844 confirmed, 288 deaths??France: 5,437 confirmed, 127 deaths??Germany: 5,813 confirmed, 12 deaths pic.twitter.com/IuXggFTiM1

— Global Times (@globaltimesnews) March 16, 2020

Tchaj-wan informoval o osmi nových případech nákazy, všechno jsou to lidé, kteří se nedávno vrátili z ciziny. Někteří přijeli z Rakouska a Německa. Celkový počet infikovaných na ostrově je 67.

Celkový počet nakažených v Jižní Koreji se dnešním dnem vyšplhal na 8236, z nich 75 zemřelo a 1137 se uzdravilo. Stejně jako v Číně dnes v Jižní Koreji pokračoval sestupný trend v počtu nově nakažených, bylo jich jen 74. V neděli bylo přitom nově nakažených 76 a v době vrcholící epidemie 29. února zaznamenaly jihokorejské úřady dokonce 909 nových případů. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes v souvislosti s klesajícím počtem nakažených vyjádřil "narůstající přesvědčení", že země nákazu koronavirem překoná.

Malajsie informovala o 125 nových případech nákazy, většina z nich souvisí s náboženským shromážděním, kterého se zúčastnilo na 16.000 lidí. Celkový počet infikovaných v zemi se tak vyšplhal na 553.

Nových 33 případů nakažení koronavirem zaznamenaly dnes úřady také v Thajsku. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde zatím o největší denní nárůst. Jak uvedl mluvčí ministerstva na tiskové konferenci, 16 nakažených přišlo do kontaktu s předchozími potvrzenými případy, 17 infikovaných pak dorazilo do Thajska z ciziny nebo jde o Thajce, kteří spolupracují s cizinci.

Thajsko v souvislosti s šířením koronaviru plánuje uzavřít školy, bary, divadla a další zábavní podniky. Rovněž má v plánu omezit cestování obyvatel a odložit prázdniny spojené se svátkem Songkran, tedy thajským Novým rokem, které se měly uskutečnit v polovině dubna.

Singapur dnes potvrdil 17 nových případů nákazy, 11 z nich je takzvaně "importovaných". Jde zatím o největší denní nárůst, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkem městský stát hlásí již 243 nakažených.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Jižní Korea Thajsko Tchaj-Wan Malajsie Mun Če-in Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 25 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy