Krev na rukou USA? Antikomunisty vedený masakr na Čedžu si vyžádal desítky tisíc obětí

Už je to víc než týden, co jsme si při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce připomínali policejní zásah vůči demonstrujícím studentům na Národní třídě. K podobným krokům se ale v zájmu udržení režimu, ať už jakéhokoliv, se ale za Studené války uchylovaly obě strany. Příkladem je masakr na korejském ostrově Čedžu. Informoval o tom server Upi.com.

Ko Wan-sunové bylo pouhých devět let, když viděla jak její mladší bratr umírá rukou antikomunistického jihokorejského vojáka. Vesnici, v níž vyrůstala, potkal téměř stejný osud jako Lidice a Ležáky. Dnes 80letá Ko je pamětnicí a přeživší jednoho z nejbrutálnějších masakrů v historii Jižní Koreje. Na zvěrstva na ostrově Čedžu upozornila letos v červnu na Konferenci OSN o lidských právech. Zásah si vyžádal desítky tisíc lidských životů. Ti, kteří přežili, byli v letech 1948-54 mučeni jihokorejskými antikomunisty.

Emotivní svědectví před diplomaty a lidskoprávními aktivisty se neobešlo bez slz. Ko se během líčení, jak do její vesnice vtrhly antikomunistické jednotky, doslova zhroutila. "Pamatuji si, jak dveře domů proráželi noži," plakala Ko. Vypálená byla celá vesnice a všichni její obyvatelé nashromážděni do školní budovy, kde je čekala poprava. Pro Ko byl nejhorší zážitek vidět svého mladšího bratra, kterého si jeden z antikomunistických vojáků vybral jako svou oběť, a začal ho bít. Ten pak bez řádné lékařské péče zemřel v roce 1951 na vnitřní krvácení.

Vzpomínky Ko-Wan-sunové jsou však pouhým zlomkem všech tragédií, k nimž na ostrově Čedžu došlo. Zásah, který stál život desítky tisíc žen, dětí a seniorů, byl směřován proti tamním partyzánům. Ti byli na ostrově činní od osvobození 15. srpna 1945. Všemu předcházelo odmítnutí obyvatel Čedžu zúčastnit se voleb, nad nimiž dohlížely Spojené státy americké. 3. srpna 1948 začala jihokorejská policie střílet do prosovětsky naladěných demonstrantů. Za zmínku stojí, že se komunistické protesty neobešly bez násilí mířeným proti jihokorejským policejním stanicím a volebním místnostem.

Odpovědnost USA?

Statistika Jeju 4.3 Peace Foundation uvádí, že téměř 10 % obětí tragédie na ostrově Čedžu mají na svědomí komunisté, kteří s protesty proti americké okupační správě začali. O zbytek se nicméně postarali antikomunistické paramilitantní skupiny. Bruce Cumings, známý americký historik specializující se na Koreu z University of Chicago, že na genocidě obyvatel Čedžu se z velké části podílela Severozápadní mládežnická liga. Jednalo se o mladé muže vyhnané komunisty ze Severní Koreje. Ti si pak svou frustraci vybíjeli na nevinných lidech. Jejich počínání by se dalo označit jako teroristické.

Podle Cumingse by se genocida komunistů na Čedžu dala přirovnat k Srebrenickému masakru během Války v Jugoslávii. Odpovědnost podle jeho názoru mají zejména USA, které měly Jižní Koreu pod okupační správou, a kteří měli proti antikomunistům včas zasáhnout, a neumožnit jim genocidu vlastních obyvatel. "Ten, kdo v té době vládl Korejcům byly USA, a ty tudíž nesou plnou odpovědnost, byť to někteří mí kolegové zpochybňují ," řekl Cumings. 

Cumings taktéž odsuzuje americkou podporu totalitních praktik v nově konstituované Jižní Koreji, ačkoliv autoritářský režim prezidenta Pak Čong-huiho (otec bývalé prezidentky Pak Kun-hje) přinesl ekonomickou prosperitu. Jeho slovům vyjádřili morální podporu různé občanské spolky a iniciativy. Za události na ostrově Čedžu se omluvil i jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten zároveň také slíbil, že oběti odškodní. "Odpovědnost padá na autoritářské jihokorejské vlády a USA," nechal se slyšet předseda Jeju 4.3. Peace Foundation Yang Jo-hoon.

Související

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Více souvisejících

Jižní Korea studená válka Komunismus

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 7 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 8 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 10 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 10 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 18 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy