Už je to víc než týden, co jsme si při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce připomínali policejní zásah vůči demonstrujícím studentům na Národní třídě. K podobným krokům se ale v zájmu udržení režimu, ať už jakéhokoliv, se ale za Studené války uchylovaly obě strany. Příkladem je masakr na korejském ostrově Čedžu. Informoval o tom server Upi.com.
Ko Wan-sunové bylo pouhých devět let, když viděla jak její mladší bratr umírá rukou antikomunistického jihokorejského vojáka. Vesnici, v níž vyrůstala, potkal téměř stejný osud jako Lidice a Ležáky. Dnes 80letá Ko je pamětnicí a přeživší jednoho z nejbrutálnějších masakrů v historii Jižní Koreje. Na zvěrstva na ostrově Čedžu upozornila letos v červnu na Konferenci OSN o lidských právech. Zásah si vyžádal desítky tisíc lidských životů. Ti, kteří přežili, byli v letech 1948-54 mučeni jihokorejskými antikomunisty.
Emotivní svědectví před diplomaty a lidskoprávními aktivisty se neobešlo bez slz. Ko se během líčení, jak do její vesnice vtrhly antikomunistické jednotky, doslova zhroutila. "Pamatuji si, jak dveře domů proráželi noži," plakala Ko. Vypálená byla celá vesnice a všichni její obyvatelé nashromážděni do školní budovy, kde je čekala poprava. Pro Ko byl nejhorší zážitek vidět svého mladšího bratra, kterého si jeden z antikomunistických vojáků vybral jako svou oběť, a začal ho bít. Ten pak bez řádné lékařské péče zemřel v roce 1951 na vnitřní krvácení.
Vzpomínky Ko-Wan-sunové jsou však pouhým zlomkem všech tragédií, k nimž na ostrově Čedžu došlo. Zásah, který stál život desítky tisíc žen, dětí a seniorů, byl směřován proti tamním partyzánům. Ti byli na ostrově činní od osvobození 15. srpna 1945. Všemu předcházelo odmítnutí obyvatel Čedžu zúčastnit se voleb, nad nimiž dohlížely Spojené státy americké. 3. srpna 1948 začala jihokorejská policie střílet do prosovětsky naladěných demonstrantů. Za zmínku stojí, že se komunistické protesty neobešly bez násilí mířeným proti jihokorejským policejním stanicím a volebním místnostem.
Odpovědnost USA?Statistika Jeju 4.3 Peace Foundation uvádí, že téměř 10 % obětí tragédie na ostrově Čedžu mají na svědomí komunisté, kteří s protesty proti americké okupační správě začali. O zbytek se nicméně postarali antikomunistické paramilitantní skupiny. Bruce Cumings, známý americký historik specializující se na Koreu z University of Chicago, že na genocidě obyvatel Čedžu se z velké části podílela Severozápadní mládežnická liga. Jednalo se o mladé muže vyhnané komunisty ze Severní Koreje. Ti si pak svou frustraci vybíjeli na nevinných lidech. Jejich počínání by se dalo označit jako teroristické.
Podle Cumingse by se genocida komunistů na Čedžu dala přirovnat k Srebrenickému masakru během Války v Jugoslávii. Odpovědnost podle jeho názoru mají zejména USA, které měly Jižní Koreu pod okupační správou, a kteří měli proti antikomunistům včas zasáhnout, a neumožnit jim genocidu vlastních obyvatel. "Ten, kdo v té době vládl Korejcům byly USA, a ty tudíž nesou plnou odpovědnost, byť to někteří mí kolegové zpochybňují ," řekl Cumings.
Cumings taktéž odsuzuje americkou podporu totalitních praktik v nově konstituované Jižní Koreji, ačkoliv autoritářský režim prezidenta Pak Čong-huiho (otec bývalé prezidentky Pak Kun-hje) přinesl ekonomickou prosperitu. Jeho slovům vyjádřili morální podporu různé občanské spolky a iniciativy. Za události na ostrově Čedžu se omluvil i jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten zároveň také slíbil, že oběti odškodní. "Odpovědnost padá na autoritářské jihokorejské vlády a USA," nechal se slyšet předseda Jeju 4.3. Peace Foundation Yang Jo-hoon.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami
Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment
Jižní Korea , studená válka , Komunismus
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek