Už je to víc než týden, co jsme si při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce připomínali policejní zásah vůči demonstrujícím studentům na Národní třídě. K podobným krokům se ale v zájmu udržení režimu, ať už jakéhokoliv, se ale za Studené války uchylovaly obě strany. Příkladem je masakr na korejském ostrově Čedžu. Informoval o tom server Upi.com.
Ko Wan-sunové bylo pouhých devět let, když viděla jak její mladší bratr umírá rukou antikomunistického jihokorejského vojáka. Vesnici, v níž vyrůstala, potkal téměř stejný osud jako Lidice a Ležáky. Dnes 80letá Ko je pamětnicí a přeživší jednoho z nejbrutálnějších masakrů v historii Jižní Koreje. Na zvěrstva na ostrově Čedžu upozornila letos v červnu na Konferenci OSN o lidských právech. Zásah si vyžádal desítky tisíc lidských životů. Ti, kteří přežili, byli v letech 1948-54 mučeni jihokorejskými antikomunisty.
Emotivní svědectví před diplomaty a lidskoprávními aktivisty se neobešlo bez slz. Ko se během líčení, jak do její vesnice vtrhly antikomunistické jednotky, doslova zhroutila. "Pamatuji si, jak dveře domů proráželi noži," plakala Ko. Vypálená byla celá vesnice a všichni její obyvatelé nashromážděni do školní budovy, kde je čekala poprava. Pro Ko byl nejhorší zážitek vidět svého mladšího bratra, kterého si jeden z antikomunistických vojáků vybral jako svou oběť, a začal ho bít. Ten pak bez řádné lékařské péče zemřel v roce 1951 na vnitřní krvácení.
Vzpomínky Ko-Wan-sunové jsou však pouhým zlomkem všech tragédií, k nimž na ostrově Čedžu došlo. Zásah, který stál život desítky tisíc žen, dětí a seniorů, byl směřován proti tamním partyzánům. Ti byli na ostrově činní od osvobození 15. srpna 1945. Všemu předcházelo odmítnutí obyvatel Čedžu zúčastnit se voleb, nad nimiž dohlížely Spojené státy americké. 3. srpna 1948 začala jihokorejská policie střílet do prosovětsky naladěných demonstrantů. Za zmínku stojí, že se komunistické protesty neobešly bez násilí mířeným proti jihokorejským policejním stanicím a volebním místnostem.
Odpovědnost USA?Statistika Jeju 4.3 Peace Foundation uvádí, že téměř 10 % obětí tragédie na ostrově Čedžu mají na svědomí komunisté, kteří s protesty proti americké okupační správě začali. O zbytek se nicméně postarali antikomunistické paramilitantní skupiny. Bruce Cumings, známý americký historik specializující se na Koreu z University of Chicago, že na genocidě obyvatel Čedžu se z velké části podílela Severozápadní mládežnická liga. Jednalo se o mladé muže vyhnané komunisty ze Severní Koreje. Ti si pak svou frustraci vybíjeli na nevinných lidech. Jejich počínání by se dalo označit jako teroristické.
Podle Cumingse by se genocida komunistů na Čedžu dala přirovnat k Srebrenickému masakru během Války v Jugoslávii. Odpovědnost podle jeho názoru mají zejména USA, které měly Jižní Koreu pod okupační správou, a kteří měli proti antikomunistům včas zasáhnout, a neumožnit jim genocidu vlastních obyvatel. "Ten, kdo v té době vládl Korejcům byly USA, a ty tudíž nesou plnou odpovědnost, byť to někteří mí kolegové zpochybňují ," řekl Cumings.
Cumings taktéž odsuzuje americkou podporu totalitních praktik v nově konstituované Jižní Koreji, ačkoliv autoritářský režim prezidenta Pak Čong-huiho (otec bývalé prezidentky Pak Kun-hje) přinesl ekonomickou prosperitu. Jeho slovům vyjádřili morální podporu různé občanské spolky a iniciativy. Za události na ostrově Čedžu se omluvil i jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten zároveň také slíbil, že oběti odškodní. "Odpovědnost padá na autoritářské jihokorejské vlády a USA," nechal se slyšet předseda Jeju 4.3. Peace Foundation Yang Jo-hoon.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
Jižní Korea , studená válka , Komunismus
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 47 minutami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 1 hodinou
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 2 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 3 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 4 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 4 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 4 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 5 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák