Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v Číně zbyly tamním antikomunistům oči pro pláč. Protesty, které se tou dobou odehrály na pekingském Náměstí Nebeského klidu, se podařilo KS Číny potlačit. O tom, jak to celé proběhlo, informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Dodnes vyvolává velké vášně fotografie osamělého protestujícího mladíka stojícího před vojenskými tanky. Násilné potlačení studentských demonstrací požadujících demokratizaci Číny po vzoru Východní Evropy se stalo předmětem mezinárodní kritiky a kontroverzí, které uvrhly Čínu do izolace. Vzhledem k výrazné kulturní odlišnosti mezi Asií a Evropou je ale zapotřebí odpovědět si na otázku, co vlastně vůbec vedlo k tehdejší nespokojenosti Číňanů se systémem. Proč k něčemu podobného nedošlo i ve Vietnamu a v KLDR?

Vládnoucí Komunistická strany Číny provedla v 80. letech několik klíčových hospodářských reforem. Ačkoliv nedošlo k demokratizaci země a zavedení pluralitního systému, bylo částečně povoleno podnikání. Cílem čínského vůdce Teng Siao-pchinga bylo přilákat do Číny zahraniční investory a posílit ekonomiku. V jeho případě by se dalo mluvit o snahách o zavedení socialistické tržní ekonomiky. 

Se změnami šla sice ruku v ruce korupce, ale zároveň části čínské populace svitly naděje na demokratizaci. Samotná Komunistická strana Číny se rozdělila na dva tábory - ortodoxní požadující zachování statu quo a reformní podporující liberalizaci a socialismus s lidskou tváří. Něčím podobným jsme si prošli i my během Pražského jara, taktéž potlačeného invazí vojsk Varšavské smlouvy a následnou normalizací.

V polovině 80. let začalo docházet k prvním studentským protestům, jichž se zúčastnili i lidé žijící v zahraničí. Ti byli plní očekáváni. Doufali, že se jim podaří zařadit Čínu mezi vyspělé západní ekonomiky a demokracie. Na jaře 1989, kdy se komunistické režimy v zemích střední a východní Evropy začínaly pomalu a jistě hroutit, dosáhly čínské demonstrace svého vrcholu. Významnou roli sehrála také smrt Chu Jao-panga, komunistického funkcionáře dohlížejícího na hospodářské a politické reformy. Ten byl totiž před dvěma lety v roce 1987 odvolán z nejvyšších funkcí v Komunistické straně Číny.

V dubnu 1989 se deseti tisíce lidí shromáždilo, aby uctilo Jao-pangovu památku. Pieta se nesla v duchu požadavků svobody projevu a konce cenzury. V následujících týdnech se v Pekingu odehrála série několika demonstrací, které vyeskalovaly shromážděním milionu Číňanů na Náměstí Nebeského klidu.

Jak zareagovala vláda?

Vláda se nejprve rozhodla nepodnikat proti demonstrantům žádné kroky. Část komunistů reprezentujících konzervativní křídlo strany s tímto postupem nesouhlasila v obavách z dalších ústupků, které by podobně jako v Evropě mohly vést ke zhroucení režimu. Jejich hlas byl nakonec vyslyšen a 20. května 1989 došlo k vyhlášení stanného práva. 

V noci z 3. na 4. června 1989 začaly čínské vojenské jednotky postupovat směrem k Pekingu přímo na Náměstí Nebeského klidu, aby násilně a brutálně rozehnaly pokojné protesty, a aby se upevnil dosavadní komunistický režim. Jednoduše řečeno bylo to něco podobného jako srpen 1968, ale bez pomoci "bratrských" vojsk. 

Proti jedoucím tankům se 5. června 1989 hrdinně postavil jeden mladý muž se dvěma nákupními taškami. Sám čelící vojákům vybaveným tanky a kalašnikovy. Obraz osamělého mučedníka následně zatčeného čínskými vojáky je dodnes považován za symbol čínských neúspěšných protestů a snah o demokratizaci země. Jeho osud je dodnes neznámý. Nikdo neví, zda byl v tichosti popraven, popřípadě uvězněn, anebo propuštěn s tím, že bude mlčet.

Jak vysoká byla úmrtnost?

Přesné počty zemřelých neexistují, ačkoliv čínská vláda uvádí, že během Masakru na Náměstí nebeského klidu zahynulo 200 civilistů a několik desítek vojáků. Jiné statistiky hovoří o sta tisících. V roce 2017 byly na popud tehdejšího britského velvyslance v Číně sira Alana Donalda zveřejněny nové dokumenty uvádějící, že si celá událost vyžádala deset tisíc životů. 

Události v roce 1989 jsou v Číně dodnes tabu. Spousta dnešních mladých Číňanů o nich vůbec neví. Jakákoliv informace o nich je cenzurována čínskou vládou. Jediným místem v Číně, kde lze legálně uctít památku obětí Masakru na Náměstí nebeského klidu je Hong Kong.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Komunismus studená válka 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy