Protitankové zátarasy na pobřeží tchajwanského ostrova Ťin-men, který leží na dohled od Číny, připomínají hrozbu čínské invaze. Ta přitom nebyla za několik posledních desetiletí tak vysoká jak teď, uvádí agentura AFP.
Tchaj-wan se naučil žít s hrozbami čínských představitelů, jež by rádi převzali kontrolu nad ostrovem, který považují za neoddělitelnou součást svého území. Řinčení zbraní nebylo tak hlasité od poloviny 90. let, kdy Čína vypálila rakety v průlivu, který jí odděluje od Tchaj-wanu.
Tento pocit sdílí vysokoškolský student Wang Čuj-šen, který bydlí na nevelkém ostrově Ťin-men s dalšími 140.000 obyvateli. "Obávám se vojenského střetu mezi oběma zeměmi, ke kterému by mohlo dojít v blízké budoucnosti," tvrdí.
Ťin-men, jenž se nachází 3,2 kilometry od čínských břehů, je v rukou nacionalistů od roku 1949, kdy skončila čínská občanská válka. Kdyby se čínská armáda rozhodla překonat průliv, tak by ostrov byl zajisté jedním z prvních cílů.
Ian Easton, který o možném střetu napsal knihu, lituje, že se svět nestará o rostoucí napětí v Tchajwanském průlivu. "Je to nejnebezpečnější, nejvíce nestabilní a nejvýznamnější místo na světě," domnívá se ředitel ústavu Project 2049, který se zabývá analýzou vztahů mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem.
“‘China is angry': Taiwan anxiety rises as sabre-rattling grows” by @ambermywang and @JeromeTaylor https://t.co/NETjy2jwDs
— Ian Easton (@Ian_M_Easton) October 30, 2020
V minulosti Peking užíval vůči Tchaj-wanu strategii biče a cukru a jeho cílem bylo dosáhnout sjednocení s pevninou. Ale od roku 2016, tedy od zvolení prezidentky Cchaj Jing-wen, která neuznává čínskou vizi "jednotné Číny", cukr téměř zmizel. Peking přerušil oficiální rozhovory s ostrovem a zvýšil ekonomické, diplomatické a vojenské tlaky. Jeho cílem bylo, aby obyvatelé ostrova příště zvolili kandidáta, který je Číně více nakloněný.
I přesto ale prezidentka v lednu obhájila mandát a průzkumy ukazují, že ji čím dál více voličů považuje za Tchajwanku spíše než za Číňanku.
To by částečně mohlo vysvětlovat válečnické naladění čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který neskrývá své cíle. Při návštěvě vojenské základny na začátku října armádě řekl, aby "se připravila na válku".
Kapitán James Fanell, který řídil rozvědku flotily amerického námořnictva v Tichomoří, si myslí, že se Čína nějakým způsobem k Tchaj-wanu v příštích deseti letech přiblíží. Během své kariéry kapitán Fanell viděl, jak se čínské námořnictvo proměnilo. Získalo schopnost zasáhnout všude na světě a může počítat s vyšším počtem plavidel než Spojené státy.
Čína by měla mít k dispozici dostatečnou vojenskou sílu, aby obsadila ostrov, kde žije 23 milionů obyvatel. A je nemožné předpovědět, zda by Spojené státy zasáhly na jeho obranu.
Tchaj-wan nemá s USA obrannou smlouvu, ale Washington má povinnost stanovenou Kongresem prodávat Tchaj-wanu zbraně. Je to politika, která umožňuje čelit nebezpečí invaze, aniž by vedla k přímému střetu s Čínou. Ve Spojených státech ovšem probíhá diskuze, zda není zapotřebí strategii změnit. "Kdyby byl Tchaj-wan dobyt a okupován (Čínou), systém amerického spojenectví v Asii by byl v troskách," uvádí Easton.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se k Tchaj-wanu přiblížila v rámci rostoucího napětí s Pekingem. V posledních třech letech Spojené státy uzavřely s ostrovem smlouvy v celkové hodnotě 15 miliard dolarů (zhruba 343 miliard korun), a to včetně nákupu stíhaček F-16 nebo přenosných protivzdušných střel.
Obyvatelé Ťin-menu ale doufají, že tyto zbraně nebude nikdy třeba použít. "Nechci, aby vypukla válka," říká Cchaj Jen-mej, jež je původem z Číny a na ostrov Ťin-men se provdala za Tchajwance. "Doufám, že budu smět nadále užívat na Tchaj-wanu svobody a demokracie."
Související

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
Tchaj-Wan , Čína , Čínská armáda , Cchaj Jing-wen , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 1 hodinou

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Bývalá německá spolková kancléřka Angela Merkelová ostře zkritizovala současného kancléře Friedricha Merze za jeho přístup k migrační politice, který podle ní představuje závažné ohrožení jednoho ze základních pilířů evropské integrace – svobody pohybu. S odkazem na její slova to uvedl server Politico.
Zdroj: Jakub Jurek