Před 45 lety, 22. července 1977, se do významných politických funkcí v Číně vrátil Teng Siao-pching, komunista, který reformoval čínský maoistický režim a otevřel cestu k zapojení země do mezinárodní ekonomiky. Právě uvolnění ideologie a faktické nastolení kapitalismu pomohlo zachovat mocenský monopol Komunistické strany Číny, připouští odborník na moderní čínské dějiny Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz objasnil například i to, co patrně zachránilo Tengovi život během represí provázejících tzv. Kulturní revoluci.
Teng Siao-pching zastával vysoké politické funkce v Komunistické straně Číny od padesátých let. Své pozice začal ztrácet po vypuknutí tzv. Kulturní revoluce v roce 1966. Můžete nastínit, co stálo za jeho dočasným mocenským pádem?
Teng Siao-pching byl spjatý s tehdejším prezidentem Liu Šao-čchim, a protože v rámci Kulturní revoluce bylo pragmatické křídlo Komunistické v čele s Liou Šao-čchim primárním terčem revolucionářů a rudých gard, Teng Siao-pching se ocitl pod stejnou nálepkou jako on, tj. jakožto „osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Tato nálepka byla na počátku Kulturní revoluce velmi ostrakizující a paradoxně ústup z centra moci a dočasné vyhnanství v S‘-čchuanu mu pravděpodobně zachránilo život.
Jakou politiku Teng v padesátých a šedesátých letech prosazoval? Existovaly již tehdy indicie, že je v některých oblastech nakloněn pragmatičtější, řekněme, méně ortodoxní linii?
Ano, je to patrné jednoznačně již po neúspěchu Velkého skoku vpřed od počátku šedesátých let, kdy měl spolu s dalšími mocenskými i ekonomickými pragmatiky - kromě výše zmíněného Liou Šao-čchiho se jednalo též o premiéra Čou En-laje a ekonoma Čchen Jüna - na starosti obnovu rozvráceného hospodářství po Velkém hladomoru. Vyznačoval se svým pragmatismem již v tomto období, a proto nebyl příliš oblíben mocenskou skupinou kolem Mao Ce-tunga, která stála za rozpoutáním Kulturní revoluce.
Jaký měl tedy Teng obecný vztah s klíčovými postavami čínského režimu, stranickým vůdcem Mao Ce-tungem a předsedou vlády Čou En-lajem?
S Mao Ce-tungem měl komplikovaný vztah. Nezastával extrémní Maovy ideologické linie, byl vždy větším pragmatikem. Na druhou stranu Mao chápal, že se jedná o organizačně velmi schopného politika. Minimálně do Velkého skoku byl součástí Maova křídla, až do Kulturní revoluce byl samotným Maem tolerován a ani v jejím průběhu Mao nikdy netlačil na jeho odstranění. O vztahu s Čou En-lajem lze říci, že byl jeho politický souputník a chráněnec již od dob společného pobytu ve Francii a Sovětském svazu ve dvacátých letech a vždy spolu sdíleli potřebu praktického řešení aktuálních problémů ČLR. Čou En-laj si Tenga vybral explicitně za svého politického nástupce.
Tengův návrat do vysokých funkcí v červenci 1977 se odvíjel od zásahu proti tzv. Bandě čtyř. Můžete přiblížit, podstatu tohoto mocenského zvratu?
Jednalo se o vyvrcholení sváru, který se v určité míře rozvíjel již od Velkého skoku a výrazně zesílil v průběhu Kulturní revoluce. Byl to svár mezi politicko-ekonomickými pragmatiky, o kterých jsem hovořil dříve, a ortodoxními ideology, kam kromě Mao Ce-tunga patřila i další mocenská klika obklopující „Bandu čtyř“ v čele s Maovou čtvrtou manželkou Ťiang Čching. Po smrti Mao Ce-tunga 9. září 1976 šlo o to, která z výše uvedených skupin pevně uchopí moc ve státě. Z důvodu větší podpory pragmatické kliky v rámci silových složek se podařilo zabránit převzetí moci „Bandou čtyř“ a naopak došlo k jejímu potlačení a výraznému oslabení ortodoxního křídla. Toto postupně umetlo cestu k velmi dlouhému období pragmatického rozvoje ČLR.
Navzdory tomu, že po roce 1978 byl Teng považován za nejmocnějšího muže v Číně, formálně nezastával nominálně nejvyšší posty, například stranického předsedy a později prezidenta země. Jaký to mělo důvod?
Teng osobně bojoval proti kultu osobnosti, který zosobňoval Mao, a snažil se chovat odlišně. Zároveň používal vysoké mocenské pozice jako výtah k moci pro osoby, jež on sám vybral a prosazoval, jako například Chu Jao-pang a Čao C‘-jang. Přesto, že zdánlivě nezastával nejvyšší viditelnou pozici ve státě, ať už by to byl předseda strany, prezident či premiér, fakticky zastával reálně nejmocnější pozici, a to pozici předsedy Ústřední vojenské komise. Díky tomuto reálnému ovládání silových složek státu neměl problém s prosazováním svých představ.
Tengovo jméno je následně spojeno především s reformami - částečným otevíráním Číny tržnímu hospodářství a jejímu zapojení do světové ekonomiky. Souhlasíte, že právě Tengovy změny v praxi umožnily zachování mocenského monopolu komunistické strany?
Ano, jednoznačně s tím souhlasím. Díky uvolnění ideologie a faktickému nastolení kapitalismu právě Komunistickou stranou Číny si ta udržela legitimitu v očích občanů ČLR dodnes.
Jak je odkaz Teng Siao-pchinga vnímán v současné Číně? Hraje v jeho obrazu nějakou roli, že nesl výrazný podíl na rozhodnutí tvrdě potlačit protesty v červnu 1989?
Je vnímán jednoznačně pozitivně, jako otec čínského ekonomického zázraku. Jeho myšlenky pragmatismu se staly součástí současné čínské ústavy. O jeho roli v potlačení protestů roku 1989 se v Číně samotné příliš nediskutuje, a pokud se již diskuse připustí, tak většinový názor je takový, že to bylo v pořádku a že vlastně až potlačení protestů odstartovalo současný čínský ekonomický zázrak.
Související
35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš
Čína ukázala svou vojenskou sílu. Země se rapidně mění, varuje politolog
Teng Siao-pching , Čína , Komunismus , Ondřej Kučera
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
před 51 minutami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 1 hodinou
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 2 hodinami
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 3 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 4 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 5 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 6 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 8 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 8 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 9 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 9 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 10 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 10 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 11 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
Na druhý svátek vánoční pronesl předseda vlády Petr Fiala svůj vánoční projev občanům České republiky.
Zdroj: Libor Novák