ROZHOVOR: „Osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Teng se dostal zpět k moci a umožnil přežití čínského režimu, uvádí odborník Ondřej Kučera

Před 45 lety, 22. července 1977, se do významných politických funkcí v Číně vrátil Teng Siao-pching, komunista, který reformoval čínský maoistický režim a otevřel cestu k zapojení země do mezinárodní ekonomiky. Právě uvolnění ideologie a faktické nastolení kapitalismu pomohlo zachovat mocenský monopol Komunistické strany Číny, připouští odborník na moderní čínské dějiny Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz objasnil například i to, co patrně zachránilo Tengovi život během represí provázejících tzv. Kulturní revoluci.

Teng Siao-pching zastával vysoké politické funkce v Komunistické straně Číny od padesátých let. Své pozice začal ztrácet po vypuknutí tzv. Kulturní revoluce v roce 1966. Můžete nastínit, co stálo za jeho dočasným mocenským pádem?

Teng Siao-pching byl spjatý s tehdejším prezidentem Liu Šao-čchim, a protože v rámci Kulturní revoluce bylo pragmatické křídlo Komunistické v čele s Liou Šao-čchim primárním terčem revolucionářů a rudých gard, Teng Siao-pching se ocitl pod stejnou nálepkou jako on, tj. jakožto „osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Tato nálepka byla na počátku Kulturní revoluce velmi ostrakizující a paradoxně ústup z centra moci a dočasné vyhnanství v S‘-čchuanu mu pravděpodobně zachránilo život.

Jakou politiku Teng v padesátých a šedesátých letech prosazoval? Existovaly již tehdy indicie, že je v některých oblastech nakloněn pragmatičtější, řekněme, méně ortodoxní linii?

Ano, je to patrné jednoznačně již po neúspěchu Velkého skoku vpřed od počátku šedesátých let, kdy měl spolu s dalšími mocenskými i ekonomickými pragmatiky - kromě výše zmíněného Liou Šao-čchiho se jednalo též o premiéra Čou En-laje a ekonoma Čchen Jüna - na starosti obnovu rozvráceného hospodářství po Velkém hladomoru. Vyznačoval se svým pragmatismem již v tomto období, a proto nebyl příliš oblíben mocenskou skupinou kolem Mao Ce-tunga, která stála za rozpoutáním Kulturní revoluce.

Jaký měl tedy Teng obecný vztah s klíčovými postavami čínského režimu, stranickým vůdcem Mao Ce-tungem a předsedou vlády Čou En-lajem?

S Mao Ce-tungem měl komplikovaný vztah. Nezastával extrémní Maovy ideologické linie, byl vždy větším pragmatikem. Na druhou stranu Mao chápal, že se jedná o organizačně velmi schopného politika. Minimálně do Velkého skoku byl součástí Maova křídla, až do Kulturní revoluce byl samotným Maem tolerován a ani v jejím průběhu Mao nikdy netlačil na jeho odstranění. O vztahu s Čou En-lajem lze říci, že byl jeho politický souputník a chráněnec již od dob společného pobytu ve Francii a Sovětském svazu ve dvacátých letech a vždy spolu sdíleli potřebu praktického řešení aktuálních problémů ČLR. Čou En-laj si Tenga vybral explicitně za svého politického nástupce.

Tengův návrat do vysokých funkcí v červenci 1977 se odvíjel od zásahu proti tzv. Bandě čtyř. Můžete přiblížit, podstatu tohoto mocenského zvratu?

Jednalo se o vyvrcholení sváru, který se v určité míře rozvíjel již od Velkého skoku a výrazně zesílil v průběhu Kulturní revoluce. Byl to svár mezi politicko-ekonomickými pragmatiky, o kterých jsem hovořil dříve, a ortodoxními ideology, kam kromě Mao Ce-tunga patřila i další mocenská klika obklopující „Bandu čtyř“ v čele s Maovou čtvrtou manželkou Ťiang Čching. Po smrti Mao Ce-tunga 9. září 1976 šlo o to, která z výše uvedených skupin pevně uchopí moc ve státě. Z důvodu větší podpory pragmatické kliky v rámci silových složek se podařilo zabránit převzetí moci „Bandou čtyř“ a naopak došlo k jejímu potlačení a výraznému oslabení ortodoxního křídla. Toto postupně umetlo cestu k velmi dlouhému období pragmatického rozvoje ČLR.

Navzdory tomu, že po roce 1978 byl Teng považován za nejmocnějšího muže v Číně, formálně nezastával nominálně nejvyšší posty, například stranického předsedy a později prezidenta země. Jaký to mělo důvod?

Teng osobně bojoval proti kultu osobnosti, který zosobňoval Mao, a snažil se chovat odlišně. Zároveň používal vysoké mocenské pozice jako výtah k moci pro osoby, jež on sám vybral a prosazoval, jako například Chu Jao-pang a Čao C‘-jang. Přesto, že zdánlivě nezastával nejvyšší viditelnou pozici ve státě, ať už by to byl předseda strany, prezident či premiér, fakticky zastával reálně nejmocnější pozici, a to pozici předsedy Ústřední vojenské komise. Díky tomuto reálnému ovládání silových složek státu neměl problém s prosazováním svých představ.

Tengovo jméno je následně spojeno především s reformami - částečným otevíráním Číny tržnímu hospodářství a jejímu zapojení do světové ekonomiky. Souhlasíte, že právě Tengovy změny v praxi umožnily zachování mocenského monopolu komunistické strany?

Ano, jednoznačně s tím souhlasím. Díky uvolnění ideologie a faktickému nastolení kapitalismu právě Komunistickou stranou Číny si ta udržela legitimitu v očích občanů ČLR dodnes.

Jak je odkaz Teng Siao-pchinga vnímán v současné Číně? Hraje v jeho obrazu nějakou roli, že nesl výrazný podíl na rozhodnutí tvrdě potlačit protesty v červnu 1989? 

Je vnímán jednoznačně pozitivně, jako otec čínského ekonomického zázraku. Jeho myšlenky pragmatismu se staly součástí současné čínské ústavy. O jeho roli v potlačení protestů roku 1989 se v Číně samotné příliš nediskutuje, a pokud se již diskuse připustí, tak většinový názor je takový, že to bylo v pořádku a že vlastně až potlačení protestů odstartovalo současný čínský ekonomický zázrak.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Teng Siao-pching Čína Komunismus Ondřej Kučera

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

před 1 hodinou

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

před 4 hodinami

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy