NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém regionu Sin-ťiang na západě země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní poukazuje, že v detenčních centrech se ocitl více než milion Ujgurů a Kazachů, což má vykořenit jejich islámskou identitu.
Mimořádný zločin
Zadržovaní jsou nuceni jíst vepřové a učit se čínské písně, ženy jsou sterilizovány, děti oddělovány od rodičů a posílány do internátních škol, tvrdí americký deník. Podotýká, že v oblasti byl zaveden orwellovský systém elektronického sledování, které prostřednictvím technologií jako rozpoznávání tváře monitoruje zbytek obyvatelstva.
"Spojené státy a další západní vlády začínají pozvolna reagovat na tento mimořádný zločin," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump sice údajně během svých schůzek s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dvakrát probíhající represe posvětil, ale jeho administrativa přesto uvalila sankce na čínské činitele odpovědné za perzekuci.
Nejenže Washington již dříve omezil dovoz zboží z regionu, ale dolní komora amerického Kongresu minulý týden schválila zákon, celkově zakazuje import z Sin-ťiangu, pokud nebude prokazatelné, že konkrétní výrobek není spojen s nucenou prací, nastiňuje editorial.
Takový postup ovšem čínského prezidenta nevyvedl z míry, konstatuje vlivný server. "Praxe prokázala, že stranická strategie pro správu Sin-ťiangu v nové éře je naprosto správná," cituje slova, která Si pronesl minulý týden na konferenci sinťiangských a stranických představitelů, kde nařídil přijmou opatření, která vytvoří "sdílené vědomí čínské národnosti hluboce zakořeněné v duši" Ujgurů a dalších muslimských menšin.
Si Ťin-pching podle amerického deníku násobí genocidu, jelikož minulý týden se objevily dvě studie, které ukazují, že jeho slova nebyla prázdná. Think tank Australian Strategic Policy Institute zjistil, že čínský režim pokračuje v Sin-ťiangu ve výstavbě množství objektů vězeňského typu, upozorňuje Washington Post. Zmiňuje též satelitní snímky, které odhalily 380 potenciálních detenčních zařízení vybudovaných, případně rozšířených po roce 2017, včetně jednašedesáti postavených v posledních 15 měsících.
Novinářka Anna Fifieldová zase zpracovala na základě očitých svědectví exkluzivní reportáž o jednom z nových zařízení ve městě Kašgar, uvádí prestižní server. Konstatuje, že svědci mluví o objektu rozkládajícím se na 24 hektarech obehnaném 13 metrů vysokou zdí se strážními věžemi, kde se nachází 13 pětipatrových budov pro více než 10 tisíc lidí.
Si hodlá pokračovat ve zločinech
Ostnaté dráty a strážní světla vyvracejí propagandistická tvrzení čínského režimu, že jde o učiliště, která většina lidí již dávno opustila, deklaruje Washington Post. Podotýká, že mnoho Ujgurů, kteří se nejprve nacházeli v táborech s nízkou ostrahou, bylo převezeno do nových věznic, zatímco ostatní byli posláni na nucené práce.
Další zpráva, kterou zveřejnili výzkumníci z Xinjiang Data Project, se rovněž zakládá na satelitních snímcích, přičemž ukázala, že od roku 2017 bylo v regionu zničeno na 8,5 tisíce mešit a dalších 7,5 tisíce bylo poškozeno, upozorňuje editorial. Dodává, že jde o dvě třetiny všech mešit v Sin-ťiangu, což demonstruje, nakolik lživá jsou tvrzení čínských představitelů o ochraně těchto náboženských objektů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Si jasně signalizuje, že hodlá pokračovat v těchto zločinech," pokračuje washingtonský deník. Kritizuje, že mezinárodní reakce je doposud slabá - EU se například omezila na opatrnou výzvu k vyslání pozorovatelů do regionu.
Západní demokracie musejí přijít s jasnou a jednotnou reakcí, která bude Peking daleko více bolet, nabádá vlivný server. Přiznává ovšem, že to se zřejmě nestane pokud bude v listopadu opět zvolen americkým prezidentem Donald Trump, který - dle svědectví svého někdejšího poradce Johna Boltona - považuje čínský útok na Ujgury za "naprosto správnou věc".
Související
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína , Ujgurové , Donald Trump , Si Ťin-pching , lidská práva
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 56 minutami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 1 hodinou
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 1 hodinou
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 4 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.
Zdroj: Libor Novák