NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém regionu Sin-ťiang na západě země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní poukazuje, že v detenčních centrech se ocitl více než milion Ujgurů a Kazachů, což má vykořenit jejich islámskou identitu.
Mimořádný zločin
Zadržovaní jsou nuceni jíst vepřové a učit se čínské písně, ženy jsou sterilizovány, děti oddělovány od rodičů a posílány do internátních škol, tvrdí americký deník. Podotýká, že v oblasti byl zaveden orwellovský systém elektronického sledování, které prostřednictvím technologií jako rozpoznávání tváře monitoruje zbytek obyvatelstva.
"Spojené státy a další západní vlády začínají pozvolna reagovat na tento mimořádný zločin," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump sice údajně během svých schůzek s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dvakrát probíhající represe posvětil, ale jeho administrativa přesto uvalila sankce na čínské činitele odpovědné za perzekuci.
Nejenže Washington již dříve omezil dovoz zboží z regionu, ale dolní komora amerického Kongresu minulý týden schválila zákon, celkově zakazuje import z Sin-ťiangu, pokud nebude prokazatelné, že konkrétní výrobek není spojen s nucenou prací, nastiňuje editorial.
Takový postup ovšem čínského prezidenta nevyvedl z míry, konstatuje vlivný server. "Praxe prokázala, že stranická strategie pro správu Sin-ťiangu v nové éře je naprosto správná," cituje slova, která Si pronesl minulý týden na konferenci sinťiangských a stranických představitelů, kde nařídil přijmou opatření, která vytvoří "sdílené vědomí čínské národnosti hluboce zakořeněné v duši" Ujgurů a dalších muslimských menšin.
Si Ťin-pching podle amerického deníku násobí genocidu, jelikož minulý týden se objevily dvě studie, které ukazují, že jeho slova nebyla prázdná. Think tank Australian Strategic Policy Institute zjistil, že čínský režim pokračuje v Sin-ťiangu ve výstavbě množství objektů vězeňského typu, upozorňuje Washington Post. Zmiňuje též satelitní snímky, které odhalily 380 potenciálních detenčních zařízení vybudovaných, případně rozšířených po roce 2017, včetně jednašedesáti postavených v posledních 15 měsících.
Novinářka Anna Fifieldová zase zpracovala na základě očitých svědectví exkluzivní reportáž o jednom z nových zařízení ve městě Kašgar, uvádí prestižní server. Konstatuje, že svědci mluví o objektu rozkládajícím se na 24 hektarech obehnaném 13 metrů vysokou zdí se strážními věžemi, kde se nachází 13 pětipatrových budov pro více než 10 tisíc lidí.
Si hodlá pokračovat ve zločinech
Ostnaté dráty a strážní světla vyvracejí propagandistická tvrzení čínského režimu, že jde o učiliště, která většina lidí již dávno opustila, deklaruje Washington Post. Podotýká, že mnoho Ujgurů, kteří se nejprve nacházeli v táborech s nízkou ostrahou, bylo převezeno do nových věznic, zatímco ostatní byli posláni na nucené práce.
Další zpráva, kterou zveřejnili výzkumníci z Xinjiang Data Project, se rovněž zakládá na satelitních snímcích, přičemž ukázala, že od roku 2017 bylo v regionu zničeno na 8,5 tisíce mešit a dalších 7,5 tisíce bylo poškozeno, upozorňuje editorial. Dodává, že jde o dvě třetiny všech mešit v Sin-ťiangu, což demonstruje, nakolik lživá jsou tvrzení čínských představitelů o ochraně těchto náboženských objektů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Si jasně signalizuje, že hodlá pokračovat v těchto zločinech," pokračuje washingtonský deník. Kritizuje, že mezinárodní reakce je doposud slabá - EU se například omezila na opatrnou výzvu k vyslání pozorovatelů do regionu.
Západní demokracie musejí přijít s jasnou a jednotnou reakcí, která bude Peking daleko více bolet, nabádá vlivný server. Přiznává ovšem, že to se zřejmě nestane pokud bude v listopadu opět zvolen americkým prezidentem Donald Trump, který - dle svědectví svého někdejšího poradce Johna Boltona - považuje čínský útok na Ujgury za "naprosto správnou věc".
Související

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
Čína , Ujgurové , Donald Trump , Si Ťin-pching , lidská práva
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 1 hodinou

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 1 hodinou

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 2 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 3 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 4 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 4 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 5 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 6 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 7 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera
Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.
Zdroj: Libor Novák