Zbourané mešity, sterilizované ženy. Čínský prezident páchá genocidu, zní z USA

NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém regionu Sin-ťiang na západě země, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní poukazuje, že v detenčních centrech se ocitl více než milion Ujgurů a Kazachů, což má vykořenit jejich islámskou identitu.

Mimořádný zločin

Zadržovaní jsou nuceni jíst vepřové a učit se čínské písně, ženy jsou sterilizovány, děti oddělovány od rodičů a posílány do internátních škol, tvrdí americký deník. Podotýká, že v oblasti byl zaveden orwellovský systém elektronického sledování, které prostřednictvím technologií jako rozpoznávání tváře monitoruje zbytek obyvatelstva.

"Spojené státy a další západní vlády začínají pozvolna reagovat na tento mimořádný zločin," pokračuje washingtonský server. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump sice údajně během svých schůzek s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dvakrát probíhající represe posvětil, ale jeho administrativa přesto uvalila sankce na čínské činitele odpovědné za perzekuci.

Nejenže Washington již dříve omezil dovoz zboží z regionu, ale dolní komora amerického Kongresu minulý týden schválila zákon, celkově zakazuje import z Sin-ťiangu, pokud nebude prokazatelné, že konkrétní výrobek není spojen s nucenou prací, nastiňuje editorial.

Takový postup ovšem čínského prezidenta nevyvedl z míry, konstatuje vlivný server. "Praxe prokázala, že stranická strategie pro správu Sin-ťiangu v nové éře je naprosto správná," cituje slova, která Si pronesl minulý týden na konferenci sinťiangských a stranických představitelů, kde nařídil přijmou opatření, která vytvoří "sdílené vědomí čínské národnosti hluboce zakořeněné v duši" Ujgurů a dalších muslimských menšin.   

Si Ťin-pching podle amerického deníku násobí genocidu, jelikož minulý týden se objevily dvě studie, které ukazují, že jeho slova nebyla prázdná. Think tank Australian Strategic Policy Institute zjistil, že čínský režim pokračuje v Sin-ťiangu ve výstavbě množství objektů vězeňského typu, upozorňuje Washington Post. Zmiňuje též satelitní snímky, které odhalily 380 potenciálních detenčních zařízení vybudovaných, případně rozšířených po roce 2017, včetně jednašedesáti postavených v posledních 15 měsících.  

Novinářka Anna Fifieldová zase zpracovala na základě očitých svědectví  exkluzivní reportáž o jednom z nových zařízení ve městě Kašgar, uvádí prestižní server. Konstatuje, že svědci mluví o objektu rozkládajícím se na 24 hektarech obehnaném 13 metrů vysokou zdí se strážními věžemi, kde se nachází 13 pětipatrových budov pro více než 10 tisíc lidí.

Si hodlá pokračovat ve zločinech

Ostnaté dráty a strážní světla vyvracejí propagandistická tvrzení čínského režimu, že jde o učiliště, která většina lidí již dávno opustila, deklaruje Washington Post. Podotýká, že mnoho Ujgurů, kteří se nejprve nacházeli v táborech s nízkou ostrahou, bylo převezeno do nových věznic, zatímco ostatní byli posláni na nucené práce.

Další zpráva, kterou zveřejnili výzkumníci z Xinjiang Data Project, se rovněž zakládá na satelitních snímcích, přičemž ukázala, že od roku 2017 bylo v regionu zničeno na 8,5 tisíce mešit a dalších 7,5 tisíce bylo poškozeno, upozorňuje editorial. Dodává, že jde o dvě třetiny všech mešit v Sin-ťiangu, což demonstruje, nakolik lživá jsou tvrzení čínských představitelů o ochraně těchto náboženských objektů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Si jasně signalizuje, že hodlá pokračovat v těchto zločinech," pokračuje washingtonský deník. Kritizuje, že mezinárodní reakce je doposud slabá - EU se například omezila na opatrnou výzvu k vyslání pozorovatelů do regionu.

Západní demokracie musejí přijít s jasnou a jednotnou reakcí, která bude Peking daleko více bolet, nabádá vlivný server. Přiznává ovšem, že to se zřejmě nestane pokud bude v listopadu opět zvolen americkým prezidentem Donald Trump, který - dle svědectví svého někdejšího poradce Johna Boltona - považuje čínský útok na Ujgury za "naprosto správnou věc".

Související

Více souvisejících

Čína Ujgurové Donald Trump Si Ťin-pching lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy