Zítra se uskuteční vrcholné setkání mezi Němci a Číňany. Sbližování Pekingu a Berlína může vrazit klín do německo-amerických vztahů, zatímco Spojené státy jsou garantem německé bezpečnosti. Zapojení čínské strany do německé ekonomiky by Berlín bolelo o to víc v případě čínsko-amerického konfliktu o Tchaj-wan.
Ve stínu cesty šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do Pekingu se na evropském kontinentu odehraje další důležité bilaterální jednání. Zítra po tříleté pauze způsobené pandemií covidu-19 obnoví konzultace německý kancléř Olaf Scholz a čínský premiér Li Čchiang.
Vztahy Německa a Číny jsou napjaté kvůli ruské válce na Ukrajině, námluvám Pekingu a Moskvy a doutnajícímu napětí mezi USA a Čínou, shrnuje list New York Times.
Právě minulý týden Berlín přijal první komplexní bezpečnostní strategii. Počítá s ucelenější zahraniční a bezpečnostní politikou, která má zabránit tomu, aby se Německo dostalo do špatného postavení v důsledku geopolitických událostí, psaly EuroZprávy.cz minulý týden.
Ředitel berlínského Institutu pro globální veřejnou politiku Thorsten Benner je vůči jednáním na takto vysoké úrovni kritický. „Zdá se, že tyto konzultace nejsou v souladu s dobou. Konzultace mezi vládami je obvykle něčím, co se dělá s demokratickými spojenci. Výzvou je najít rovnováhu mezi novým realismem, kterému čelíme, a starým, merkelovským stylem konzultací s Čínou,“ zdůraznil.
Jednání nebudou probíhat pouze mezi vrcholnými představiteli Číny a Německa, nýbrž se jich zúčastní početná skupina ministrů. Německo bude mít příležitost k prosazení nového postoje, ve kterém je Čína stále jedním z jeho nejdůležitějších hospodářských partnerů, a stejně tak systémovým soupeřem.
Německo stále může vsázet na to, že je jednou z nejsilnějších ekonomik na světě a hybnou silou dění na evropském kontinentu. Ať už je historie jakákoliv, německá rozhodnutí ovlivňují dění v celé Evropě. Jak z hlediska bezpečnosti, tak hospodářství.
Garantem německé bezpečnosti jsou Spojené státy, na které se Berlín spoléhá v rámci smlouvy o Severoatlantické alianci. Své kroky musí činit opatrně, jelikož Peking a Washington jsou momentálně ve fázi studeného konfliktu.
Ten následkem jediného nedorozumění může přerůst v otevřenou vojenskou konfrontaci. Německu v tu chvíli nezbyde nic jiného než se postavit vedle USA a spojenců z NATO. Na to ostatně upozorňuje list NY Times s tím, že v případě čínského útoku na Tchaj-wan bude německé zapojení nutné a pro Berlín velmi bolestivé z reputačního i ekonomického hlediska.
Více než milion německých pracovních míst je totiž závislých na Číně, mnoho dalších nepřímo. Asi polovina evropských investic v Číně pochází z Německa a téměř polovina německých výrobních podniků na ní závisí v některé části svého dodavatelského řetězce.
Čína na straně druhé může velmi dobře využít příležitosti a přesvědčit svého největšího evropského obchodního partnera, aby se držel dosavadních zvyklostí. To by znamenalo klín vražený mezi Berlín a Washington.
Veškerá provázanost nekončí u trojlístku Berlín-Peking-Washington, ale sahá až do Moskvy. Rusové nyní mají otevřené diplomatické kanály s Číňany, zatímco se Němci netěší právě velké oblibě ruského prezidenta Vladimira Putina.
Za těmito narušenými vztahy stojí mimo jiné sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a 2, kterou v současné době vyšetřují vedle Švédů a Dánů i Němci. Berlín také mohutně podporuje ukrajinské úsilí porazit ruského agresora.
Cesta šéfa americké diplomacie do Pekingu sice nepřinesla příliš ovoce, nicméně znamenala, byť jen minimální, pootevření cesty k diplomatickému řešení současného napětí. Němci do těchto snah díky jednání s čínskou špičkou mohou vrazit další klín mezi Washington a Peking velmi podobně, jako následně Číňané mezi Berlín a Washington.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , Čína , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 55 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková