Berlín hraje vysokou mocenskou hru, může zdecimovat snahy o narovnání vztahů Číny a USA

Zítra se uskuteční vrcholné setkání mezi Němci a Číňany. Sbližování Pekingu a Berlína může vrazit klín do německo-amerických vztahů, zatímco Spojené státy jsou garantem německé bezpečnosti. Zapojení čínské strany do německé ekonomiky by Berlín bolelo o to víc v případě čínsko-amerického konfliktu o Tchaj-wan. 

Ve stínu cesty šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do Pekingu se na evropském kontinentu odehraje další důležité bilaterální jednání. Zítra po tříleté pauze způsobené pandemií covidu-19 obnoví konzultace německý kancléř Olaf Scholz a čínský premiér Li Čchiang.

Vztahy Německa a Číny jsou napjaté kvůli ruské válce na Ukrajině, námluvám Pekingu a Moskvy a doutnajícímu napětí mezi USA a Čínou, shrnuje list New York Times.

Právě minulý týden Berlín přijal první komplexní bezpečnostní strategii. Počítá s ucelenější zahraniční a bezpečnostní politikou, která má zabránit tomu, aby se Německo dostalo do špatného postavení v důsledku geopolitických událostí, psaly EuroZprávy.cz minulý týden.

Ředitel berlínského Institutu pro globální veřejnou politiku Thorsten Benner je vůči jednáním na takto vysoké úrovni kritický. „Zdá se, že tyto konzultace nejsou v souladu s dobou. Konzultace mezi vládami je obvykle něčím, co se dělá s demokratickými spojenci. Výzvou je najít rovnováhu mezi novým realismem, kterému čelíme, a starým, merkelovským stylem konzultací s Čínou,“ zdůraznil.

Jednání nebudou probíhat pouze mezi vrcholnými představiteli Číny a Německa, nýbrž se jich zúčastní početná skupina ministrů. Německo bude mít příležitost k prosazení nového postoje, ve kterém je Čína stále jedním z jeho nejdůležitějších hospodářských partnerů, a stejně tak systémovým soupeřem.

Německo stále může vsázet na to, že je jednou z nejsilnějších ekonomik na světě a hybnou silou dění na evropském kontinentu. Ať už je historie jakákoliv, německá rozhodnutí ovlivňují dění v celé Evropě. Jak z hlediska bezpečnosti, tak hospodářství.

Garantem německé bezpečnosti jsou Spojené státy, na které se Berlín spoléhá v rámci smlouvy o Severoatlantické alianci. Své kroky musí činit opatrně, jelikož Peking a Washington jsou momentálně ve fázi studeného konfliktu.

Ten následkem jediného nedorozumění může přerůst v otevřenou vojenskou konfrontaci. Německu v tu chvíli nezbyde nic jiného než se postavit vedle USA a spojenců z NATO. Na to ostatně upozorňuje list NY Times s tím, že v případě čínského útoku na Tchaj-wan bude německé zapojení nutné a pro Berlín velmi bolestivé z reputačního i ekonomického hlediska.

Více než milion německých pracovních míst je totiž závislých na Číně, mnoho dalších nepřímo. Asi polovina evropských investic v Číně pochází z Německa a téměř polovina německých výrobních podniků na ní závisí v některé části svého dodavatelského řetězce.

Čína na straně druhé může velmi dobře využít příležitosti a přesvědčit svého největšího evropského obchodního partnera, aby se držel dosavadních zvyklostí. To by znamenalo klín vražený mezi Berlín a Washington.

Veškerá provázanost nekončí u trojlístku Berlín-Peking-Washington, ale sahá až do Moskvy. Rusové nyní mají otevřené diplomatické kanály s Číňany, zatímco se Němci netěší právě velké oblibě ruského prezidenta Vladimira Putina.

Za těmito narušenými vztahy stojí mimo jiné sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a 2, kterou v současné době vyšetřují vedle Švédů a Dánů i Němci. Berlín také mohutně podporuje ukrajinské úsilí porazit ruského agresora.

Cesta šéfa americké diplomacie do Pekingu sice nepřinesla příliš ovoce, nicméně znamenala, byť jen minimální, pootevření cesty k diplomatickému řešení současného napětí. Němci do těchto snah díky jednání s čínskou špičkou mohou vrazit další klín mezi Washington a Peking velmi podobně, jako následně Číňané mezi Berlín a Washington.

Související

Více souvisejících

Německo Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy