Berlín hraje vysokou mocenskou hru, může zdecimovat snahy o narovnání vztahů Číny a USA

Zítra se uskuteční vrcholné setkání mezi Němci a Číňany. Sbližování Pekingu a Berlína může vrazit klín do německo-amerických vztahů, zatímco Spojené státy jsou garantem německé bezpečnosti. Zapojení čínské strany do německé ekonomiky by Berlín bolelo o to víc v případě čínsko-amerického konfliktu o Tchaj-wan. 

Ve stínu cesty šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena do Pekingu se na evropském kontinentu odehraje další důležité bilaterální jednání. Zítra po tříleté pauze způsobené pandemií covidu-19 obnoví konzultace německý kancléř Olaf Scholz a čínský premiér Li Čchiang.

Vztahy Německa a Číny jsou napjaté kvůli ruské válce na Ukrajině, námluvám Pekingu a Moskvy a doutnajícímu napětí mezi USA a Čínou, shrnuje list New York Times.

Právě minulý týden Berlín přijal první komplexní bezpečnostní strategii. Počítá s ucelenější zahraniční a bezpečnostní politikou, která má zabránit tomu, aby se Německo dostalo do špatného postavení v důsledku geopolitických událostí, psaly EuroZprávy.cz minulý týden.

Ředitel berlínského Institutu pro globální veřejnou politiku Thorsten Benner je vůči jednáním na takto vysoké úrovni kritický. „Zdá se, že tyto konzultace nejsou v souladu s dobou. Konzultace mezi vládami je obvykle něčím, co se dělá s demokratickými spojenci. Výzvou je najít rovnováhu mezi novým realismem, kterému čelíme, a starým, merkelovským stylem konzultací s Čínou,“ zdůraznil.

Jednání nebudou probíhat pouze mezi vrcholnými představiteli Číny a Německa, nýbrž se jich zúčastní početná skupina ministrů. Německo bude mít příležitost k prosazení nového postoje, ve kterém je Čína stále jedním z jeho nejdůležitějších hospodářských partnerů, a stejně tak systémovým soupeřem.

Německo stále může vsázet na to, že je jednou z nejsilnějších ekonomik na světě a hybnou silou dění na evropském kontinentu. Ať už je historie jakákoliv, německá rozhodnutí ovlivňují dění v celé Evropě. Jak z hlediska bezpečnosti, tak hospodářství.

Garantem německé bezpečnosti jsou Spojené státy, na které se Berlín spoléhá v rámci smlouvy o Severoatlantické alianci. Své kroky musí činit opatrně, jelikož Peking a Washington jsou momentálně ve fázi studeného konfliktu.

Ten následkem jediného nedorozumění může přerůst v otevřenou vojenskou konfrontaci. Německu v tu chvíli nezbyde nic jiného než se postavit vedle USA a spojenců z NATO. Na to ostatně upozorňuje list NY Times s tím, že v případě čínského útoku na Tchaj-wan bude německé zapojení nutné a pro Berlín velmi bolestivé z reputačního i ekonomického hlediska.

Více než milion německých pracovních míst je totiž závislých na Číně, mnoho dalších nepřímo. Asi polovina evropských investic v Číně pochází z Německa a téměř polovina německých výrobních podniků na ní závisí v některé části svého dodavatelského řetězce.

Čína na straně druhé může velmi dobře využít příležitosti a přesvědčit svého největšího evropského obchodního partnera, aby se držel dosavadních zvyklostí. To by znamenalo klín vražený mezi Berlín a Washington.

Veškerá provázanost nekončí u trojlístku Berlín-Peking-Washington, ale sahá až do Moskvy. Rusové nyní mají otevřené diplomatické kanály s Číňany, zatímco se Němci netěší právě velké oblibě ruského prezidenta Vladimira Putina.

Za těmito narušenými vztahy stojí mimo jiné sabotáž plynovodů Nord Stream 1 a 2, kterou v současné době vyšetřují vedle Švédů a Dánů i Němci. Berlín také mohutně podporuje ukrajinské úsilí porazit ruského agresora.

Cesta šéfa americké diplomacie do Pekingu sice nepřinesla příliš ovoce, nicméně znamenala, byť jen minimální, pootevření cesty k diplomatickému řešení současného napětí. Němci do těchto snah díky jednání s čínskou špičkou mohou vrazit další klín mezi Washington a Peking velmi podobně, jako následně Číňané mezi Berlín a Washington.

Související

Více souvisejících

Německo Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 44 minutami

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 10 hodinami

Bohatý Kuvajt se topí v politické krizi. Podle expertů zažívá historické chvíle

Emír Kuvajtu Mišal Ahmad Džábir Sabáh v pátek rozpustil parlament a převzal jeho pravomoci necelých šest týdnů po parlamentních volbách. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy