Vnímáte nás špatně, slyšel Blinken v Číně. Nakonec se setkal i se Si Ťin-pchingem

Americký šéf diplomacie Antony Blinken se v Pekingu setkal se třemi vrcholnými představiteli tamního režimu. Poradce čínské vlády pro zahraniční věci Wang I uvedl, že Washington vnímá Čínu špatně a snaží se brzdit její technologický pokrok. Vůdce Si Ťin-pching zase zdůraznil posun, kterého obě strany dosáhly. Čínský ministr zahraničí Čchin Kang se údajně chystá do USA. 

Dnes se v Pekingu setkal americký ministr zahraničí Blinken s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Podle zdrojů blízkých americké stanici CNN trvalo setkání asi půl hodiny. Blinken je prvním ministrem zahraničí za posledních pět let, který komunistickou velmoc navštívil.

„Obě strany dosáhly pokroku a dohodly se na některých konkrétních otázkách. To je velmi dobré,“ řekl Si. Podle něj Blinken svou návštěvou pozitivně přispěje ke stabilizaci čínsko-amerických vztahů. „Vzájemné vztahy mezi státy by měly být vždy založeny na vzájemném respektu a upřímnosti,“ dodal.

Došlo také na setkání amerického diplomata s čínským poradcem pro zahraniční věci Wangem. Probíhalo asi tři hodiny a oba činitelé při něm zdůraznili hluboké problémy při překonávání nedůvěry a třenic, které se staly pro čínsko-americké vztahy typické.

Wang Blinkena upozornil, že Spojené státy vnímají Čínu špatně. Podle čínského poradce totiž není hlavní příčinou zhoršení vzájemných vztahů jeho země, nýbrž americké potlačování čínského technologického rozvoje.

„Musíme zvrátit sestupnou spirálu čínsko-amerických vztahů, podpořit návrat na zdravou a stabilní cestu a společně najít správnou cestu pro koexistenci Číny a Spojených států v nové éře. Blinkenova návštěva přišla v kritickém okamžiku čínsko-amerických vztahů, kdy je třeba se rozhodnout mezi dialogem nebo konfrontací, spoluprací nebo konfliktem,“ vylíčil Wang.

Dále zdůraznil, že Tchaj-wan je jedním z klíčových zájmů Číny. „Není prostor pro kompromisy nebo ústupky,“ uvedl Wang.

V neděli Blinken jednal se svým čínským protějškem Čchinem více než sedm a půl hodiny, píše Guardian. Podle amerického resortu zahraničí byly rozhovory upřímné, věcné a konstruktivní. Zřejmě se však nepodařilo dosáhnout konkrétního pokroku ve sporech, mezi něž patří Tchaj-wan, obchod a lidská práva.

Blinken i Čchin chtějí stabilizovat vzájemné vztahy navzdory tomu, co americký činitel označil za hluboké rozdíly. Čínský vrcholný diplomat zřejmě navštíví Spojené státy, žádné datum však oznámeno nebylo. „Vztahy mezi USA a Čínou jsou na nejnižším bodě od navázání diplomatických vztahů. To neodpovídá základním zájmům obou národů ani společným očekáváním mezinárodního společenství,“ zdůraznil Čchin.

Klíčovými výstupy měla být náprava narušených komunikačních linek, které se za poslední rok rozpadly. Zejména pokud jde o vojenské výměny na vysoké úrovni. Washington se obává, že chyba nebo nehoda může rychle přerůst v konflikt.

Další nedůvěru vzbudil začátkem letošního roku čínský špionážní balón, který po průletu nad celými Spojeným státy sestřelila stíhačka amerického letectva. Vztahy se v tu chvíli propadly na nové dno a Blinken tehdy svou plánovanou návštěvu zrušil.

Související

Více souvisejících

Antony Blinken Čína Si Ťin-pching USA (Spojené státy americké) Wang I (čínský ministr zahraničí) Čchin Kang

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy