Biden chce von der Leyenovou v čele NATO. Existují důvody, proč zřejmě nepochodí

Americký prezident Joe Biden se snažil přesvědčit současnou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby se pokusila získat post generálního tajemníka Severoatlantické aliance. S tímto zjištěním přišel deník The Telegraph

NATO se rozhodlo o rok prodloužit mandát generálního tajemníka Jense Stoltenberga, ve funkci tak zůstane do konce září 2024. Sám Stoltenberg o tom informoval v úterý dopoledne prostřednictvím sociálních sítí. „Jsem poctěn rozhodnutím spojenců z NATO prodloužit můj mandát generálního tajemníka do 1. října 2024," uvedl. Informovaly o tom EuroZprávy.cz

„Atlantické pouto mezi Evropou a Severní Amerikou zajišťuje naši svobodu a bezpečnost už téměř 75 let a v nynějším nebezpečnějším světě je naše aliance důležitější než kdy dřív,“ zdůraznil rodák z norského města Oslo. Poukazoval tak především na fakt, že na evropském kontinentu zuří od konce loňského února válka mezi Ukrajinou a Ruskem, které sousední zemi napadlo.

Lídři věřili, že se dohodnou na kandidátovi do konání Vilniuského summitu příští týden, což se jim nepodařilo. Britský deník Guardian připomíná, že se spekulovalo například o britském ministrovi obrany Benu Wallaceovi či dánské premiérce Mette Frederiksenové.

Šéf Bílého domu se údajně obává, že se do příštího podzimu neobjeví jiný kandidát. S Leyenovou má podle všeho velmi dobré vztahy, protože v posledních letech podporuje úzkou transatlantickou spolupráci ohledně Číny, Ukrajiny a klimatu. Bývalá německá ministryně obrany a současná předsedkyně Evropské komise také spoléhá na americké zpravodajské informace, protože evropské agentury měly špatně odhadnout ruskou invazi na Ukrajinu. 

Německý kancléř Olaf Scholz by si podle Telegraphu přál, aby zůstala činná ve vrcholné pozici v rámci Evropské unie. Němci jsou si vědomi toho, že jako šéfka obrany příliš velké úspěchy nezaznamenala. V roce 2015 prý dokonce museli němečtí vojáci při cvičení nahradit kulomety košťaty, protože neměli dostatek vybavení.

Leyenová sice uvedla, že se cítí poctěna možností být na seznamu potenciálních nástupců. „Není k dispozici pro tuto práci, ať už nyní nebo v budoucnu,“ řekl její mluvčí. 

Stoltenberg byl ve dvou obdobích mezi lety 2000 až 2001 a 2005 až 2013 premiérem své země. Už předtím působil na několika ministerských postech. Generálním tajemníkem NATO je od října 2014. 

Alianci čeká v příštím týdnu očekávaný summit v litevském Vilniusu, který se uskuteční ve dnech 11. a 12. července. Kromě tématu Ukrajiny mají lídři vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Ursula von der Leyenová NATO Jens Stoltenberg EU (Evropská unie) Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy