Peking/Kábul - Už několik měsíců přichází z Afghánistánu zprávy naznačující přítomnost čínských bezpečnostních sil. Peking sice popírá, že by do země poslal vojáky, na druhé straně ale připouští, že obě země podnikly protiteroristické operace. Podle expertů je Čína nucena reagovat na postupné stahovaní amerických sil z blízkovýchodní země.
Jak poukazuje list The Financial Times, záhada spojená s posledním pozorováním čínských vojenských vozidel hlídkujících uvnitř Afghánistánu se prohloubila minulý týden, když Peking popřel, že by jeho vojáci byli přítomni v Afghánistánu, ale na druhou stranu potvrdil, že byla spolu s Kábulem podniknuta „společná operace v rámci boje proti terorismu".
Toto odhalení přichází ve chvíli, kdy Čína stupňuje vztahy se svým západním sousedem uprostřed postupného stahování od amerických sil z válkou zpustošené země, připomíná deník. Ren Guoqiang, mluvčí Lidově osvobozenecké armády, byl na zprávy o přítomnosti čínských vojáků uvnitř Afghánistánu dotazován ve čtvrtek na tiskové konferenci ministerstva obrany. Kategoricky ale popřel jakoukoli vojenskou účast v této zemi. Řekl nicméně, že „donucovací orgány obou stran řídily společné donucovací operace v příhraničních oblastech s cílem bojovat proti terorismu".
„Zpráva, že čínská armáda hlídkovala v Afghánistánu je falešná," ujišťoval. Ren měl na mysli řadu svědeckých zpráv a fotografií, které ukazují čínská vojenská vozidla hlídkující v posledních měsících uvnitř Afghánistánu. Informace o čínských nevojenských hlídkách na afghánské straně hranice nechtěly komentovat ani afghánské úřady.
„První fotky byly zveřejněny dne 3. listopadu 2016, kdy Wion, indický zpravodajský portál, ohlásil přítomnost čínských vojenských vozidel v koridoru Wakhan, horském pásu země mezi Pamírem a pohořím Karákorám, které se táhne podél hranic s Čínou," připomíná deník.
V únoru pak think-tank Central Asia-Caucasus Analyst zveřejnil zprávu s odkazem na „zdrcující důkazy", včetně prohlášení diplomatů a nejmenovaných čínských úředníků, že čínští vojáci hlídkovali uvnitř Afghánistánu. Článek ale také citoval Sediqa Sediqiho, mluvčího afghánského ministerstva vnitra, který vše obratem popřel.
Justin Bronk, analytik Royal United Services Institute v Londýně, řekl, že odmítnutí ze strany Pekingu nevylučuje operaci ve vojenském stylu vedenou policií. „Je zřejmé, že v místě jako je Afghánistán, jsou pojmy bezpečnostní složky a vojenské hlídky poněkud rozmazané," upozornil.
Řekl, že publikované fotografie údajných hlídek zachycují dva typy čínských vozů - Dongfeng EQ 2050, podobných americkým Humvee, a Norinco VP 11, vozidla schopného odolat minám. Oba stroje jsou vojenská vozidla, řekl Bronk. Zároveň ale dodal, že mohou být použita policejními a dalšími bezpečnostními složkami.
Pokud dohoda o společném hlídkování existuje, nebylo by to první takové uspořádání extrateritoriálního vymáhání práva, které by Čína uzavřela s některým ze sousedních států. Od prosince 2011 Čína, Laos, Myanmar a Thajsko provedly desítky společných policejních hlídek na řece Mekong s cílem zakročit proti trestné činnosti v regionu. Tyto hlídky byly reakci na brutální vraždu 13 čínských námořníků v říjnu 2011. Vrahy měli být údajně obchodníci s drogami.
„Čína má hned několik motivací, proč by měla prohloubit svou angažovanost v Afghánistánu. Peking se obává nákazy islámského extremismu a čínské společnosti také ovládají v Afghánistánu klíčové těžební a uhlovodíky koncese,“ připomíná deník.
„Hlavním zaměřením Číny je boj proti terorismu," řekl Andrew Small, expert na Čínu. Poukázal například na Turkestánskou islámskou stranu, separatistickou organizaci, kterou Čína spojuje s teroristickými útoky a která zřejmě sídlí v Badachšánu, afghánské provincii sousedící s Čínou.
Jak poukazuje list The Financial Times, Čína byla nucena reagovat na nebezpečí spojené s případným odchodem amerických sil ze země. „Je nemožné dívat se na to, co Čína dělá, mimo rámec vyvolaný postupem USA, který nutí Čínu neochotně čelit skutečnosti, že bude muset převzít větší odpovědnost za bezpečnost na jejím západním okraji," vysvětluje Small.
Související
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
Čína , Čínská armáda , Afghanistán , armáda Afghánistán , Terorismus
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
Aktualizováno před 6 hodinami
Živě Svět vstupuje do roku 2025, Česko už v něm je. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
včera
Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková
včera
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
včera
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
včera
Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné
včera
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
včera
Změny počasí, výhra Trumpa, války i revoluce v Sýrii. Co přinesl rok 2024?
včera
Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira
včera
Dálniční známky zdražují. Poslední možnost nákupu za starou cenu je dnes
včera
Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase
včera
Tálibán vystavil definitivní stopku zaměstnávání žen. Z bizarního důvodu
včera
25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude
Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě