Na severu Iráku se střetly dvě skupiny bojující proti IS

Bagdád - Syrští Kurdové, kteří si říkají pešmergové z Rojavy a bojují v Iráku proti organizaci Islámský stát (IS), se dnes na severozápadě Iráku střetli s bojovníky z jezídských milic. Obě skupiny přitom bojují i proti Islámskému státu.

Podle agentury Reuters dnešní střety vzbuzují obavy z bratrovražedných konfliktů o moc na severu země, kde vládní jednotky vedou ofenzivu proti IS v jeho poslední významné baště Mosulu.

Pešmergové z Rojavy (Rojava Peshmerga, RP) jsou brigáda asi 5000 syrských Kurdů, které v Iráku vycvičili iráčtí pešmergové, ozbrojené milice tamního autonomního Kurdistánu. Nedávno se přesunuli k syrské hranici, návrat do Sýrie ale odkládají kvůli možným střetům se syrskými kurdskými milicemi YPG.

Dnešní incident nastal poté, co pešmergové vstoupili na území, které ovládají jezídské milice YBS. Ty jsou spřízněné se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje v Turecku proti vládě. Pešmergové z RP jsou spojenci iráckých pešmergů z autonomního iráckého Kurdistánu, jehož vláda má dobré vztahy s tureckou vládou.

Boje s teroristickou organizací Islámský stát umožnily Kurdům rozšířit jejich vliv na další území v Iráku a Sýrii, vyvolaly ale také boj o moc mezi jejich jednotlivými frakcemi. Do bojů na severu Sýrie vstoupilo loni Turecko, jehož deklarovaným cílem je poražení teroristů z IS. Netají se ale ani tím, že chce zamezit většímu vlivu Kurdů na severu Sýrie u hranic s Tureckem.

„Je to boj o moc mezi dvěma politickými skupinami, ale obětí jsou jezídové," uvedl jeden z obyvatel oblasti Sindžár, v níž tvoří jezídové většinu. Dodal, že by přece všichni měli bojovat proti teroristům z IS. Jezídové jsou náboženská komunita a jejich etnický původ je některými také vykládán jako kurdský.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Jezídové Irák Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy