Až 80 000 tureckých vojáků by mohlo vtrhnout do Sýrie

Ankara má pro invazi do Sýrie připraveno 80 000 vojáků, tvrdí turecký provládní deník. Pokud by skutečně Turecko nasadilo takto velké invazní síly, jednalo by se o největší zahraniční operaci v moderních dějinách země. Cílem mají být syrští Kurdové, kteří bojují proti zbytkům Islámského státu.

Podle informací tureckého provládního deníku Yeni Şafak má turecká armáda pro invazi do Sýrie připraveno téměř 80 000 vojáků. Cílem operace, kterou prezident Erdogan minulý měsíc ohlásil, mají být Lidové obranné jednotky (YPG). Tyto kurdské milice tvoří páteř koalice Syrských demokratických sil (SDF), které v Sýrii úspěšně bojují s Islámským státem.

Turecko v minulých letech provedlo v severní Sýrii již dvě vojenské operace namířené právě proti kurdským jednotkám. V útoku na enklávu kolem města Manbidž a oblast na východním břehu Eufratu, které se nacházejí pod kontrolou YPG, dosud bránila přítomnost amerických jednotek. Prezident Trump však v prosinci ohlásil, že chce vojáky ze Sýrie stáhnout. Dosud nicméně není jasné, zda a kdy skutečně Američané ze Sýrie odejdou.

List Yeni Şafak tvrdí, že by vojenská operace měla proběhnout na frontě široké zhruba 500 kilometrů. Turecké jednotky podporované neupřesněným počtem bojovníků z různých syrských ozbrojených skupin, by měly postoupit asi 20 kilometrů do syrského vnitrozemí, a zajistit tak jakýsi bezpečnostní koridor podél celé společné hranice. Celková plocha této oblasti by měla dosahovat téměř 30 000 kilometrů čtverečních.

Pokud by Turecko skutečně vyslalo armádu o síle 80 000 mužů, jednalo by se o nejmohutnější zahraniční operaci v moderních dějinách státu. Invaze na sever Kypru, doposud nejrozsáhlejšího nasazení, se v roce 1974 účastnilo zhruba 40 000 vojáků a Turecko se dodnes z ostrova nestáhlo. V okupované části vznikla Turecká republika severního Kypru, kterou však žádná země, vyjma Turecka, neuznala.

Situace ohledně budoucnosti syrských Kurdů je nicméně stále nejasná. Poté, co Trump původně ohlásil okamžitý začátek stahování, své vyjádření několikrát pozměnil. Atmosféra mezi Ankarou a Washingtonem se následně vyostřila. Trump nakonec pohrozil, že Turecko ekonomicky zničí, pokud by na Kurdy zaútočilo. V reakci na toto vyjádření v úterý turecký prezident se svým americkým protějškem hovořil, přičemž se údajně dohodli na vytvoření bezpečnostní zóny.

Kurdové však odmítají, že by se na jejím vytvoření mělo Turecko jakýmkoliv způsobem podílet. Syrská vláda možnost takové zóny rovnou odmítla, v čemž ji podpořila i Moskva. „Jsme přesvědčeni, že nejlepším a jediným řešením (pro sever Sýrie) je předání těchto území pod kontrolu syrského režimu a jeho bezpečnostních a administrativních struktur,“ vyjádřil postoj Moskvy ministr zahraničí Lavrov.

Související

Recep Tayyip Erdogan Komentář

Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.
Gökhan Bacik

Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká

Sýrii po pádu režimu dosavadního autoritářského prezidenta Bašára Asada nečeká nic jednoduchého. Podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého se do procesu změny režimu musí zapojit mezinárodní prostředí a pokusí se ho ovlivnit i aktéři jako Turecko nebo Izrael. Pád Asada označil za jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky. 

Více souvisejících

Turecko YPG Armáda Sýrie USA (Spojené státy americké) Kurdové

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy