Víc mrtvých dětí než teroristů. Děsivá statistika náletů a bombových útoků

Nejvíce trpí válkou děti. Starou a krutou pravdu potvrzují zjištění britské organizace Save the Children (Zachraňte děti). Organizace tvrdí, že v letech 2013-až 2017 zahynulo více dětí (550 000) než bojovníků (175 000) v deseti nejnebezpečnějších zemích světa pro děti.

V roce 2017 žilo více 420 miliónů dětí v oblastech definovaných jako „konfliktní zóny“ či „konflikty zasažené oblasti“, tj. území 50 km od míst, kde se odehrává konflikt. Každé jedno z pěti dětí se tak nacházelo v těchto oblastech. V porovnání s předchozím rokem se jednalo o nárůst o 30 miliónů. 142 dětí žilo v vysoce intenzivních konfliktních zónách, tj. oblastech, kde došlo k více než k 1 000 s bitvou spojených smrtí za rok.

Největší počet dětí žijících v konfliktních zónách mají země jako je Indie, Pákistán, Nigérie, Bangladéš či Filipíny. V absolutním číslech má nejvíce dětí – 195 miliónů - žijících v konfliktech zasažených oblastech Asie. Největší podíl dětí žijících v konfliktních oblastech má však Blízký východ – 40%.

Děti jsou zvláště ohroženy v zónách konfliktu vysoké intenzity jako je např. Jemen (90% dětí v nich žije), Sýrie (70%) či Somálsko (60%). Žebříček deseti nejnebezpečnějších zemí pro děti tvoří kromě těchto tří zemí ještě Afghánistán, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Irák, Mali, Nigérie a Jižní Súdán.

Rada bezpečnosti OSN rozlišuje šest kategorií závažných porušení práv dětí. Jedná se zabíjení a mrzačení dětí, nábor a užívání dětských vojáků, útoky na školy a nemocnice, znásilnění nebo jiné závažné sexuální násilí na dětech, únosy dětí a odepření přístupu dětem k humanitární pomoci.

Podle organizaci došlo v roce 2017 k největšímu počtu závažných porušení práv dětí, více než 25 000.Od roku 2010 se celkový počet dětí žijících v konfliktních oblastech zvýšil o 37%, počet verifikovaných incidentů závažných porušení práv dětí se zvýšil o 174%.

OSN uvádí 10 677 verifikovaných zpráv o zabitých či zmrzačených dětech v roce 2017, z toho 3 179 jich je jen z Afghánistánu. Save The Children upozorňuje, že zvláště smrtící jsou bombové útoky (ať už přímé či nepřímé) a letecké nálety. Podle organizace Violations Documentation Center in Syria vzdušné bombardování v Sýrii má za následek 57% smrtí civilistů a 79% smrtí dětí.

Za 33% usmrcených či zmrzačených dětí mohou exploze. Platí to i pro ty děti, kteří jsou ozbrojenými skupinami používány jako sebevražední atentátníci. Počet dětí nuceně začleněných do vojenských operací skupin vzrostl o 3%, více než 8 000 těchto dětí byly dívky. Děti jsou též často oběti sexuálního násilí – v roce 2017 OSN dokumentovalo 954 případů sexuálního násilí proti dětem v konfliktních situacích, nárůst o 12% v porovnání s předchozím rokem.

Save The Children upozorňuje, že zvláště školačky jsou sexuálně napadány ze strany ozbrojených skupin, které jsou proti vzdělávání žen. Školy obecně jsou častým terčem útoků. V roce 2017 bylo 1 432 verifikovaných útoků na školy. Podle UNICEF jedna třetina škol v Sýrii byla zničena či poškozena či je okupována. Jedna z deseti škol v Jemenu byla zničena či poškozena. Výsledkem je, že 2 milióny syrských a 2 milióny jemenských dětí jsou mimo školu.

I pokud děti přežijí konflikt, má na ně stále obrovské dopady. Chybějící vzdělání jim významně omezuje další možnost uplatnění, hrozí jim též značné psychické a fyzické problémy. Více dětí než v důsledku bojů umírá v důsledku jejich vedlejších dopadů jako jsou nemoci či nedostatek výživy.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka Sýrie Jemen děti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 23 minutami

před 56 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy