Nová fáze bitvy o Idlib: Rusko nasadilo speciální jednotky

Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii Idlib, která je poslední baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na vyšší velitele rebelů o tom dnes informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany zprávu popřelo.

Vzbouřenečtí důstojníci uvedli, že je to poprvé, co Moskva poslala pozemní vojska na bojiště během tohoto polního tažení, zahájeného na konci dubna. Dosud ruští vojáci působili za frontou v pozici velitelů operací, odstřelovačů či obsluhy protitankových střel. Neúčastnili se však přímých bojů.

"Tyto ruské jednotky jsou nyní přítomny na bojišti. Rusové teď zasahují přímo," řekl mluvčí koalice povstaleckých skupin v Idlibu kapitán Nadží Mustafá.

Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět. Kromě Rusů se do nové fáze ofenzivy údajně zapojují i Íránem podporované šíitské jednotky.

"Tyto speciální ruské síly jsou nyní na bojišti, přímo do bojů zasahují. Když se Asadovým jednotkám nepodařilo postoupit, Rusko zaintervenovalo... po předchozím bombardování," řekl mluvčí jedné z povstaleckých skupin, kterou podporuje Turecko.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že speciální jednotky do Idlibu neposlalo, a trvá na tom, že Rusko v Sýrii nemá pozemní armádu. Podle ruského úřadu jsou informace o ruské intervenci mylné. "V Sýrii nebyly a nejsou žádné ruské pozemní síly," tvrdí úřad. "Ve shodě s rusko-tureckými dohodami jsou pouze pozorovatelská stanoviště ruské vojenské policie kolem idlibské nebojové zóny, z nichž spolu s tureckými kolegy sledujeme dodržování příměří," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ve více než dvouměsíční operaci ruská a Asadova vojska nezaznamenala téměř žádné územní zisky, navzdory své početní i technologické převaze. Podle rebelů jde o jednu z mála ofenziv, jež se nevyvíjí podle představ Moskvy, která v Sýrii vojensky zasahuje od roku 2015. Jako rozhodující se zatím ukazují dodávky zbraní rebelům z Turecka, zejména pak protitankové střely, které prý působí nepříteli značné ztráty.

Při bombardování, které podniká ruská armáda a její spojenci, od začátku ofenzivy zahynulo podle bilance Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 590 civilistů, při útocích radikálů padlo 45 civilistů. Před boji uprchlo z domovů na 330.000 lidí.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Ruská armáda Syrská krize Sýrie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy