Boj proti Kurdům bude krátký, soudí analytici. Turecko má převahu

Vpád do severní Sýrie povede 20. obrněná brigáda turecké armády a zaměří se nejdříve na pohraniční město Tall Abjad. S odvoláním na Cana Kasapoglua z istanbulského střediska pro ekonomiku a zahraniční politiku to uvedla katarská stanice Al-Džazíra.

Turecko se zaměří na oddíly syrských Kurdů (YPG), které Ankara řadí k teroristům. Chce u své hranice v oblasti nyní ovládané Kurdy zřídit bezpečnostní zónu a přesunout do ní část syrských uprchlíků z vlastního území.

Americká armáda, která řídí protiteroristickou koalici v Sýrii, sice Turecko vyřadila z koordinačního mechanismu letectva nad severovýchodem Sýrie, ale podle Kasapoglua to automaticky neznamená, že by turecké letectvo nemohlo v oblasti vůbec působit. Nemožnost nasazení stíhaček je vždy pro pozemní operace komplikací. Přesto podle tohoto bezpečnostního odborníka zůstává turecké armádě možnost využít bezpilotní letadla, i když ta by nemohla nést tak těžké bomby, jako pilotované stroje.

Kasapoglu ale navíc upozornil, že v případě vzletu tureckých strojů F-15 a F-4 se Pentagon ocitne ve velmi složité situaci. Bude totiž muset rozhodnout, zda zasáhnout proti letadlu spojence z NATO, nebo dovolit porušení uzávěry vzdušného prostoru.

Turecká armáda posiluje své síly určené k obraně jižní hranice už několik měsíců. Patří k ním také elitní bojové jednotky.

Kasapoglu řekl, že ofenzíva bude v počátku vedena proti Tall Abjadu v provincii Rakka, odtud se obrátí na západ, k řece Eufrat. Očekává, že Turecko zmobilizuje své spojence v Sýrii, kteří budou útočit od Manbidže, ležícího západně od řeky, a spojí se s postupujícími Turky.

Turecko v roce 2016 vybojovalo při operaci Štít Eufratu sever syrské provincie Halab (Aleppo) a porazilo tam Islámský stát (IS) a také YPG. Loni pak tytéž turecké oddíly obsadily po dvouměsíčním boji proti YPG severosyrský Afrín. Chystaná kampaň, která se zaměří na území východně od Eufratu, bude zřejmě vedena ve schůdnějším terénu, takže bude snazší a rychlejší.

"Bude to jednodušší než Štít Eufratu. Nejen kvůli terénu, ale i kvůli tomu, že se nebude třeba obávat, že se na území vyčištěné od YPG budou tlačit bojovníci IS," sdělil Selim Sazak z ankarské konzultační organizace TUM Strategy.

YPG jsou páteří Syrských demokratických sil (SDF), které byly hlavními spojenci USA v boji proti IS. Těmto oddílům sice Američané poskytli výcvik i vybavení, ale na rozdíl od turecké armády nemají kurdské jednotky těžkou obrněnou techniku ani letectvo. Analytici se shodují, že i když se členové SDF mnohému v boji proti IS naučili, v minulých tureckých operacích byli vzhledem k materiální převaze Turků rychle přemoženi. "SDF mají dvě možnosti. Buď za každou cenu bojovat, nebo vůbec ne. Nepočítám s dlouhými boji. Bude to buď bleskové, nebo se (SDF) stáhnou," řekl Sazak.

Také londýnský analytik Kamal Alam souhlasí s tím, že by Turecko nemělo mít problémy vzhledem ke své převaze v letectvu a v obrněné technice. Odborníci ale upozorňují, že SDF nejsou zcela bezmocné, disponují protitankovými řízenými střelami a přenosnými systémy protiletadlové obrany.

SDF kontrolují severovýchod, tedy asi čtvrtinu syrského území mezi Eufratem a iráckou hranicí. Turecko operaci proti SDF na tomto území avizovalo mnohokrát, dosud jej ale brzdila přítomnost amerických vojáků. Ti se začali tento týden z pozic u hranice stahovat.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Turecká armáda Turecko Sýrie Syrská krize Americká armáda (U.S. AIR FORCE) NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy