Ruští žoldnéři v Libyi? Turecko už nebude mlčet. Erdogana rozzlobil výrok Moskvy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že Turecko už nebude mlčet o ruských žoldnéřích přítomných v Libyi, kteří podporují východolibyjské jednotky polního maršála Chalífy Haftara. Reagoval tím na poznámku Moskvy z dnešního rána, kdy vyjádřila obavy z možného vyslání tureckých vojáků do Libye, kteří by podporovali Haftarovy nepřátele. Informovala o tom agentura Reuters.

V Libyi spolu soupeří o moc dvě vlády. Proti mezinárodně uznávanému kabinetu premiéra Faíze Sarrádže, sídlícímu v metropoli Tripolisu, stojí východolibyjská vláda podporovaná Haftarovou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA). Ta letos v dubnu zahájila ofenzivu na hlavní město, boje se ale v posledních měsících ocitly na mrtvém bodě.

Obě strany konfliktu i přes zbrojní embargo OSN vojensky podporují jiné státy. Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, zatímco Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty zase podle nedávné zprávy expertů OSN podporují Haftarovy síly.

Některá ruská i západní média v minulých měsících informovala, že Haftara v bojích podporují i žoldnéři z takzvané Wagnerovy skupiny. Tu podle mnohých financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

O jejich přítomnosti už hovořily i Spojené státy, ve zprávě expertů OSN o nich však není zmínka. Moskva své zapojení do konfliktu popírá a tvrdí, že příslušníci Wagnerovy skupiny jsou v Libyi jen jako poradci.

"Skrze skupinu pojmenovanou Wagner doslova pracují jako Haftarovi žoldnéři v Libyi. Vy víte, kdo je platí," prohlásil dnes Erdogan. "Tak to je, a nebylo by od nás správné, abychom vůči tomu všemu dál mlčeli. Doteď jsme dělali, co bylo v našich silách a budeme v tom pokračovat," dodal.

Ankara se Sarrádžem v listopadu podepsala dohodu o prohloubení vojenské spolupráce, kterou tripoliský kabinet ve čtvrtek ratifikoval. Turecko už dříve uvedlo, že jednou z možných forem součinnosti je i vyslání tureckých vojáků do Libye, pokud o to Tripolis požádá. Ačkoliv taková žádost zatím do Ankary nepřišla, Erdogan je podle tureckých vládních zdrojů připraven vojska do země vyslat, ačkoliv by to zřejmě vedlo k hlubšímu zapojení států podporujících Haftara do konfliktu.

Rusko dnes uvedlo, že jej vidina vyslání tureckých vojáků do Libye velice znepokojuje a dodalo, že dohoda mezi Ankarou a Tripolisem pro Moskvu otevírá řadu otázek.

OSN dlouhodobě prosazuje politické řešení konfliktu, které je však podle mnohých analytiků zatím v nedohlednu. Rusko s Tureckem by naopak mohly kvůli přítomnosti svých sil v zemi sehrát zásadní úlohu při utváření budoucího mocenského uspořádání v zemi.

Putin s Erdoganem mají o situaci v Libyi jednat na společném setkání v lednu.

Související

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Libye Ruská armáda Turecko Rusko Chalífa Haftar Fáiz Sarrádž Dmitrij Utkin (Vagner)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy