Erdogan nařídil pobřežní stráži bránit migrantům v přeplutí moře

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil pobřežní stráži bránit migrantům v přeplouvání Egejského moře. Pobřežní stráž o tom podle agentury AFP informovala na twitteru s tím, že přeplouvání moře je příliš nebezpečné. Od minulého týdne se desítky tisíc migrantů snaží dostat do Evropské unie přes pozemní turecko-řeckou hranici. Na té se dnes podle agentury Reuters znovu zvýšilo napětí, když řecká policie proti migrantům nasadila i slzný plyn. Podle řeckých médií slzný plyn a kouřové bomby opět použili turečtí vojáci, kteří migranty doslova nutí k ilegálnímu překročení hranice.

"Na příkaz prezidenta nebude migrantům dáno žádné svolení s překročením Egejského moře z důvodu nebezpečí, která to obnáší," cituje dnes AFP stráž. "Konzistentní přístup" nebránit migrantům v opuštění Turecka zůstává v platnosti, až na ty, kteří se snaží Turecko opustit po moři, vysvětlila pobřežní stráž.

#BREAKING Erdogan orders Turkish coastguard to stop migrants crossing Aegean pic.twitter.com/9nBXFiQmdl

— AFP news agency (@AFP) March 7, 2020

Ankara minulý měsíc vyvolala znepokojení v řadě evropských zemích poté, co oznámila, že pro migranty otevírá své hranice s Evropskou unií. Turecko tak de facto přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do Evropy. Do Řecka se nyní opět snaží proniknout tisíce lidí. Atény proto vyslaly na hranici policisty i vojáky a snaží se zastavit migranty i s použitím násilí.

I dnes byla situace na pozemní turecko-řecké hranici neklidná. Podle Reuters poblíž hraničního přechodu Kastanies létaly z turecké strany projektily na řecké policisty, kteří zase použili slzný plyn. Na turecké straně vysokého hraničního plotu se nacházejí stovky lidí.

Řecká média uvádějí, že z turecké strany hranice byly směrem na řecké pohraničníky odpáleny kouřové granáty a slzný plyn. Turečtí vojáci údajně migranty nutí k ilegálnímu překročení hranice, a to i bitím a kopanci. Podle agentury DPA se migranti v noci pokusili podpálit hraniční plot s cílem dostat se do Řecka.

Ankara a Atény se navzájem obviňují kvůli přístupu k migrantům. Turecko hovoří o brutalitě řeckých úřadů a dokonce zabíjení migrantů, zatímco Řecko sousední zemi viní, že migrantům pomáhá s jejich snahami dostat se na řecké území.

Turecká pobřežní stráž ve čtvrtek informovala, že zachránila 97 migrantů v nebezpečí a obvinila Řeky, že jim vypustili jejich tři čluny a nechali je napospas osudu.

Server Politico informoval o incidentu, kdy dánský hlídkový člun v Egejském moři odmítl splnit řeckou stranou vydaný rozkaz poslat zachráněné migranty zpátky do tureckých vod.

Člun podílející se na evropské operaci na podporu Řecka zachránil 33 migrantů z nafukovacího člunu. Jens Möller, velitel dánské jednotky působící v rámci Operace Poseidon koordinované unijní pohraniční agenturou Frontex, dánskému rozhlasu DR řekl, že z hlavního velení Poseidonu dostali příkaz posadit migranty zpátky do jejich člunu a odtáhnout je pryč z řeckých vod.

Posádka odmítla rozkaz uposlechnout s argumentem, že by to ohrozilo lidské životy. Nakonec tak dosáhla toho, že rozkaz byl odvolán a migranti byli přepraveni na řecký ostrov Kós.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v noci na dnešek v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN řekl, že uprchlická dohoda s Tureckem je mrtvá. Podle něj má Turecko na základě paktu povinnost zadržovat pašeráky lidí a bránit lidem v tom, aby se ilegálně dostávali do Řecka. "Ale Turecko dělá přesný opak. Systematicky lidi podporovalo v jejich snahách dostat se do Řecka, jak po zemi, tak po moři," řekl Mitsotakis.

Řecké úřady tvrdí, že v posledních osmi dnech zabránily tisícovkám migrantům v pokusu o překročení hranice. Jenom za posledních 24 hodin do dnešního rána bylo takových lidí více než 1200 a 27 osob bylo zadrženo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Většina migrantů pochází z Afghánistánu a Pákistánu.

Řecko dnes oznámilo, že zřídí dva nové provizorní tábory pro přijetí stovek migrantů, kteří v posledních dnech přišli do země v důsledku změny politiky Turecka. Tábory s celkem tisícovkou míst mají vyrůst poblíž města Serres na severu Řecka a v aténském regionu, řekl televizi Skai řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan uprchlíci Kyriakos Mitsotakis Řecko Turecko Frontex dánsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko: Plán EU nasměrovat výnosy z ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít nepředvídatelné následky

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima. Uvedl to v úterý podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy