Erdogan smetl návrh Macrona. Turecko neprodlouží příměří na severu Sýrie

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří.

Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí dnes ve 21:00 SELČ.

Recep Tayyip Erdogan před dnešní schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že vojenská operace bude "s rozhodností" obnovena, pokud nebude dohoda o příměří splněna. Kurdové podle ní musejí své bojovníky stáhnout od hranice, kde chce Turecko zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků ze svého území. Podle Erdogana se musí stáhnout ještě 1300 zbývajících kurdských bojovníků, 800 už jich odešlo.

Emmanuel Macron se v pondělním telefonátu s Putinem přimlouval za prodloužení příměří. Erdogan dnes prohlásil, že jemu Macron nic takového nenabídl. "Macron se stýká s teroristy a touto cestou (prostřednictvím Putina) nám chce předat návrhy teroristů," prohlásil Erdogan před odletem do Soči, kde má plánovanou schůzku s Putinem.

Kreml se hodlá zabývat návrhem Německa na zavedení mezinárodního dozoru v bezpečnostní zóně u syrské hranice se zapojením Turecka a Ruska. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová řekla, že o tom tento týden bude jednat s partnery z NATO, a nevyloučila, že by Německo mohlo poslat do Sýrie své vojáky.

Syrský prezident Bašár Asad dnes Erdogana za jeho počínání v severní Sýrii označil za zloděje. "Je to zloděj, který vykradl továrny, ukradl obilí a benzin a teď krade území," citovala Asada syrská média. Mluvčí Kremlu Dmitrij Medveděv upozornil, že Turecko potřebuje k rozmístění svých vojáků v Sýrii souhlas syrské vlády. Ankara chce zřídit v zóně u hranice deset hlídkovacích postů. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes Turecko vyzval, aby své vojáky ze Sýrie stáhlo a vojenskou operaci v Sýrii ukončilo natrvalo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Oleg Syromolotov dnes prohlásil, že vpád tureckých vojsk do severní Sýrie je narušením územní celistvosti země. Dodal, že v Sýrii mohou legálně působit jen ruští a íránští vojáci. Teherán a Moskva jsou Asadovi spojenci a Damašek dal k vyslání vojáků těchto dvou zemí do Sýrie povolení. Syromolotov také sdělil, že by se na schůzce Putina s Erdoganem mělo vyjasnit, kdo kontroluje ropu na severovýchodě Sýrie.

Tureckou ofenzivu umožnily Spojené státy, jejichž prezident Donald Trump překvapivě ohlásil stažení amerických vojáků ze severu Sýrie. Američané tam spolu s Kurdy hlídkovali na postech poblíž hranice.

Nyní se americké síly stahují do sousedního Iráku. Jde zhruba o 1000 lidí, z nichž část by měla podle posledního rozhodnutí zůstat na severovýchodě v blízkosti ropných polí.

Irácká armáda dnes ale oznámila, že Spojené státy nemají od Bagdádu povolení své vojáky v Iráku ponechat. "Všichni američtí vojáci, kteří se stáhli ze Sýrie, dostali povolení vstoupit do (iráckého) Kurdistánu, aby mohli být odvezeni mimo Irák. Nemají povolení zůstat v Iráku," uvedla armáda.

Americký ministr obrany Mark Esper dnes řekl, že Washington nehodlá nechat vojáky stažené ze Sýrie v Iráku "nekonečně" dlouho, ale poslat je domů. "Nechceme, aby zůstali v Iráku donekonečna. Chceme je stáhnout pryč (ze Sýrie) a nakonec je odvézt zpět domů," řekl.

Americká vojenská auta vjela v pondělí do irácké pohraniční provincie Dahúk a Washington tvrdí, že tito vojáci budou zapojeni do bojů proti teroristům. Kurdské milice a USA byly spojenci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát a Kurdové v tomto boji ztratili tisíce lidí.

Související

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA

Zelenskyj a Ergodan žádají po nočních útocích Ruska příměří ve vzduchu a na moři

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na noční ruské útoky, kdy uvedl, že „první kroky k opravdovému míru musí zahrnovat donucení jediného zdroje této války, Ruska, zastavit útoky proti životu“. Zelenskyj rovněž znovu podpořil výzvu k omezenému příměří v oblastech vzduchu a moře, jak původně navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron.
Recep Tayyip Erdogan Komentář

Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Kurdové Sýrie Turecko Turecká armáda Emmanuel Macron Vladimír Putin Mark Esper Armáda Irák Americká armáda (U.S. ARMY) Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

včera

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

včera

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

včera

včera

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

včera

včera

včera

včera

14. března 2025 21:56

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení

Papež František má za sebou další klidnou noc, ve čtvrtek večer si připomněl výročí svého zvolení do čela katolické církve. Včera uplynulo 12 let od tohoto okamžiku, kterému předcházela rezignace Benedikta XVI. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy