Erdogan smetl návrh Macrona. Turecko neprodlouží příměří na severu Sýrie

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří.

Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí dnes ve 21:00 SELČ.

Recep Tayyip Erdogan před dnešní schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že vojenská operace bude "s rozhodností" obnovena, pokud nebude dohoda o příměří splněna. Kurdové podle ní musejí své bojovníky stáhnout od hranice, kde chce Turecko zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků ze svého území. Podle Erdogana se musí stáhnout ještě 1300 zbývajících kurdských bojovníků, 800 už jich odešlo.

Emmanuel Macron se v pondělním telefonátu s Putinem přimlouval za prodloužení příměří. Erdogan dnes prohlásil, že jemu Macron nic takového nenabídl. "Macron se stýká s teroristy a touto cestou (prostřednictvím Putina) nám chce předat návrhy teroristů," prohlásil Erdogan před odletem do Soči, kde má plánovanou schůzku s Putinem.

Kreml se hodlá zabývat návrhem Německa na zavedení mezinárodního dozoru v bezpečnostní zóně u syrské hranice se zapojením Turecka a Ruska. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová řekla, že o tom tento týden bude jednat s partnery z NATO, a nevyloučila, že by Německo mohlo poslat do Sýrie své vojáky.

Syrský prezident Bašár Asad dnes Erdogana za jeho počínání v severní Sýrii označil za zloděje. "Je to zloděj, který vykradl továrny, ukradl obilí a benzin a teď krade území," citovala Asada syrská média. Mluvčí Kremlu Dmitrij Medveděv upozornil, že Turecko potřebuje k rozmístění svých vojáků v Sýrii souhlas syrské vlády. Ankara chce zřídit v zóně u hranice deset hlídkovacích postů. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes Turecko vyzval, aby své vojáky ze Sýrie stáhlo a vojenskou operaci v Sýrii ukončilo natrvalo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Oleg Syromolotov dnes prohlásil, že vpád tureckých vojsk do severní Sýrie je narušením územní celistvosti země. Dodal, že v Sýrii mohou legálně působit jen ruští a íránští vojáci. Teherán a Moskva jsou Asadovi spojenci a Damašek dal k vyslání vojáků těchto dvou zemí do Sýrie povolení. Syromolotov také sdělil, že by se na schůzce Putina s Erdoganem mělo vyjasnit, kdo kontroluje ropu na severovýchodě Sýrie.

Tureckou ofenzivu umožnily Spojené státy, jejichž prezident Donald Trump překvapivě ohlásil stažení amerických vojáků ze severu Sýrie. Američané tam spolu s Kurdy hlídkovali na postech poblíž hranice.

Nyní se americké síly stahují do sousedního Iráku. Jde zhruba o 1000 lidí, z nichž část by měla podle posledního rozhodnutí zůstat na severovýchodě v blízkosti ropných polí.

Irácká armáda dnes ale oznámila, že Spojené státy nemají od Bagdádu povolení své vojáky v Iráku ponechat. "Všichni američtí vojáci, kteří se stáhli ze Sýrie, dostali povolení vstoupit do (iráckého) Kurdistánu, aby mohli být odvezeni mimo Irák. Nemají povolení zůstat v Iráku," uvedla armáda.

Americký ministr obrany Mark Esper dnes řekl, že Washington nehodlá nechat vojáky stažené ze Sýrie v Iráku "nekonečně" dlouho, ale poslat je domů. "Nechceme, aby zůstali v Iráku donekonečna. Chceme je stáhnout pryč (ze Sýrie) a nakonec je odvézt zpět domů," řekl.

Americká vojenská auta vjela v pondělí do irácké pohraniční provincie Dahúk a Washington tvrdí, že tito vojáci budou zapojeni do bojů proti teroristům. Kurdské milice a USA byly spojenci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát a Kurdové v tomto boji ztratili tisíce lidí.

Související

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Kurdové Sýrie Turecko Turecká armáda Emmanuel Macron Vladimír Putin Mark Esper Armáda Irák Americká armáda (U.S. ARMY) Bašár Asad

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy