Průlom v syrské krizi? Erdogan, Putin, Merkelová, Macron budou jednat o Idlibu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že 5. března bude o situaci v severosyrské provincii Idlib hovořit na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. V Idlibu syrská armáda pokračuje v postupu proti rebelům, které podporuje Ankara, a dnes při její palbě zahynul další turecký voják, uvedly tiskové agentury.

Erdogan po čtvrtečních telefonátech s Merkelovou a Macronem telefonoval v pátek i Putinovi, informuje agentura Reuters.

Poté sdělil, že Francie a Německo navrhují, aby se čtyřstranný summit konal 5. března, ale po rozhovoru s Putinem termín ještě potvrzen nebyl. Není zatím jasné, zda dnešní výrok tureckého prezidenta o této schůzce následoval už po souhlasu Kremlu.

"Naše odhodlání (ohledně Idlibu) jsem včera (v pátek) dal Putinovi jasně najevo. Řekl jsem to i Merkelové a Macronovi," prohlásil dnes Erdogan v Izmiru. "S Putinem, Macronem a Merkelovou se setkáme 5. března a budeme o tom mluvit znovu," dodal.

Erdogan v pátek Putina žádal, aby Moskva pomohla "brzdit" syrský režim v Idlibu, kde se kvůli pokračujícím bojům začaly u turecké hranice hromadit tisíce uprchlíků. O den dříve o zhoršující se humanitární situaci v této provincii s Putinem hovořili Macron a Merkelová.

Moskva stojí v syrské válce na straně režimu v Damašku, zatímco Ankara podporuje některé protirežimní povstalce. Turecká armáda zaujala pozice na severu Sýrie podél hranice obou států s odůvodněním, že jde o zajištění bezpečnosti tureckého území.

Syrská armáda zahájila ofenzivu v Idlibu podporovanou Ruskem loni v dubnu. Do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynulo na 1000 civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

With hundreds of innocent dead and wounded, cities wiped off the map, and the biggest humanitarian catastrophe of the century, this is raises the question, on who did Russia and Assad win?!! #Aleppo #WhiteHelmets #Syria pic.twitter.com/M7S9OC85Aj

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 21, 2020

Při dnešní palbě syrských vládních sil zahynul v Sýrii už šestnáctý příslušník turecké armády; podle agentury AFP je mrtvých tureckých vojáků už 17. Turecké ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že voják zemřel při převozu do nemocnice na následky zranění, které utrpěl při explozi granátu vypáleného ze syrského tanku. Ministerstvo dodalo, že turecké ozbrojené síly na útok odpověděly a při odvetě zničily 21 "cílů režimu" prezidenta Bašára Asada.

Naposledy v Sýrii zemřeli dva turečtí vojáci ve čtvrtek při náletu Asadových sil.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Recep Tayyip Erdogan Vladimír Putin Emmanuel Macron Angela Merkelová Turecko Ruské angažmá v Sýrii Sýrie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

Hamás zvažuje izraelský protinávrh na příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí

Palestinské militantní hnutí Hamás v sobotu nad ránem prohlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohledně možného příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy