Turecko zablokuje vstup Finska a Švédska do NATO

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zopakoval, že obě země drží ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky dnes oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Erdogan řekl, že Švédsku a Finsku nedůvěřuje, protože nemají, na rozdíl od Ankary, jasný postoj vůči terorismu. Švédsko turecký prezident označil za inkubátor teroristů, v jeho parlamentu sedí podle něj poslanci hájící teroristické organizace. "Těm, kteří přijímají teroristy, neřekneme ano, až se budou chtít přidat k NATO," řekl Erdogan. Kritizoval také, že obě země zavedly omezení na dodávky do Turecka.

"Přijedou nás přesvědčovat? Ať se tím neunavují," řekl Erdogan v reakci na informace z dnešního dne, že Stockholm a Helsinky se chystají vyslat své diplomaty do Ankary, aby s Tureckem jednali.

Turecko označuje za teroristickou organizaci Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán. Turecká média dnes informovala, že Stockholm a Helsinky nevydaly do Turecka 33 lidí, kteří podle tureckých úřadů jsou členy PKK či příznivci klerika Fethullaha Gülena, které turecká vláda viní z osnování neúspěšného vojenského puče v roce 2016.

V neděli šéf NATO Jens Stoltenberg vyjádřil názor, že Ankara rozšíření nezablokuje. Přijetí nových zemí do aliance totiž musí schválit všichni stávající členové. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu v neděli uvedl, že Ankara žádá od obou skandinávských zemí bezpečnostní záruky. Chce, aby Helsinky a Stockholm přestaly podporovat organizace, které Ankara považuje za teroristické, a aby zrušily omezení vývozu do Turecka.

V minulosti mělo Turecko napjaté vztahy především se Švédskem, kde žije rozsáhlá turecká i kurdská komunita. Ankara například Stockholm kritizovala, že umožnil protimuslimské demonstrace. Švédsko kritizuje Turecko kvůli lidským právům a v roce 2019 vyhlásilo na Ankaru zbrojní embargo kvůli tažení turecké armády na severu Sýrie a v Iráku. Vztahy s Finskem byly podle tureckého tisku výrazně méně problémové. Finský prezident Sauli Niinistö na začátku dubna po jednání s Erdoganem nabyl dojem, že Ankara snahu Helsinek se stát členem NATO podporuje.

Související

Více souvisejících

Švédsko NATO Turecko Finsko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 17 minutami

před 26 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válek chce další novelu zákoníku práce. Počítá, že schválené navýšení přesčasů zruší

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ministrem práce Marianem Jurečkou a poslancem Vítem Kaňkovským plánují předložit do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce, která by zrušila nedávno schválené navýšení přesčasové práce pro lékaře. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy