V Sýrii zůstává 600 vojáků USA. Mají zabránit vzkříšení Islámského státu

Spojené státy dokončily stažení svých vojáků ze severovýchodní Sýrie a ponechaly tam 600 vojáků. Oznámila to dnes agentura Reuters, jíž informaci poskytl americký ministr obrany Mark Esper. Podle Reuters tím končí nejistoty kolem působení Američanů v Sýrii.

Prezident Donald Trump v říjnu ohlásil stažení, ale nebylo jasné, zda půjde o celý kontingent. V Sýrii působilo zhruba 1000 Američanů.

Nyní se jejich počet snížil o 40 procent a Mark Esper řekl, že si ponechává možnost poslat na místo menší počet dalších vojáků, bude-li to třeba. Velikost kontingentu se nicméně podle něj bude pohybovat kolem 600 lidí. "Bude to relativně stabilní někde kolem tohoto počtu," sdělil ministr, který rozhovor poskytl na zpáteční cestě ze summitu NATO.

Americká armáda chce bránit teroristické organizaci Islámský stát obnovit své aktivity.

Esper rovněž řekl, že by USA mohly stáhnout větší počet lidí, pokud by evropští spojenci poskytli více svých vojáků. "Někteří ze spojenců vojáky nabízejí. Pokud se některá spojenecká země, člen NATO, rozhodne dát 50 lidí, pak já budu moci (našich) 50 lidí stáhnout," řekl Esper.

Trump, který se zúčastnil londýnského summitu NATO, řekl, že si přeje, aby američtí vojáci v Sýrii zajistili ropné rezervy a zabránili tomu, aby ropa padla do rukou radikálních skupin. "Udrželi jsme ropu, ropa byla pohonem Islámského státu," řekl.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Mark Esper Sýrie Pentagon Donald Trump Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy