Evropská komise ve své zprávě ke stavu právního státu v EU napsala, že bylo částečně nebo zcela splněno 65 % loňských doporučení napříč členskými zeměmi. Zároveň ale v některých státech přetrvávají systémové problémy, píše Komise. Zpráva přináší závěry výzkumu především vnitrostátních systémů soudnictví, protikorupčních rámců, plurality médií a dalších institucionálních kontrolních mechanismů.
Výsledky hodnocení Evropské komise odhalují obavy týkající se soudnictví a boje proti korupci v několika členských státech Evropské unie. Podle zprávy je nejhorší veřejné vnímání soudnictví zaznamenáno v Polsku a Chorvatsku, kde méně než 30 % občanů považuje národní soudy za nezávislé.
V Polsku má Komise obavy zejména s ohledem na soudce jmenované do Nejvyššího soudu v letech 2018 a 2019. Existují pochybnosti o tom, zda tito soudci splňují požadavky pro svou funkci.
Chorvatsko má příliš dlouhou dobu řízení spojenou s vyšetřováním a stíháním korupce, což podkopává účinnost protikorupčního systému. Je zde naléhavá potřeba zkrátit dobu trvání těchto řízení.
Maďarsko čelí kritice kvůli přístupu zranitelných skupin ke spravedlnosti a problematickému předávání soudních případů mezi různými instancemi. Nicméně získalo uznání za přijetí právních předpisů, které umožňují soudní přezkum rozhodnutí státního zastupitelství týkajících se korupčních trestných činů.
V České republice jsou korupční případy nadále předmětem pozornosti kvůli průtahům v některých řízeních. Přesto české úřady obdržely uznání za kvalitní postup při reformě soudnictví. Komise také vyzdvihla práci, která probíhá v českém parlamentu při revizi systému o oznamování střetů zájmů.
V oblasti svobody médií a plurality Komise zaznamenala určité pokroky. Česká republika, Irsko a Litva provedly opatření ke zvýšení nezávislosti médií a rozšířily jejich pravomoci do nových oblastí. Estonsko, Španělsko a Švédsko připravují proces restrukturalizace médií.
Nicméně stále existují obavy týkající se účinnosti a nezávislosti regulačních orgánů. Média v některých zemích, jako Maďarsko, Slovinsko a Polsko, čelí nedostatečným zárukám proti politickému vlivu na proces jmenování a fungování těchto orgánů. V Řecku a Rumunsku stále chybí zdroje, které by umožnily těmto orgánům plně vykonávat své úkoly.
V několika zemích byly přijaty nové právní předpisy zvyšující transparentnost vlastnictví médií. V České republice získal regulační orgán médií dodatečná práva na přístup k údajům o vlastnictví médií, která má k dispozici Ministerstvo spravedlnosti. Nicméně stále probíhají jednání ohledně definice vlastnictví médií.
Evropská komise zdůraznila potřebu zvýšit transparentnost a spravedlivost státních příspěvků v médiích. V Maďarsku nebyla přijata žádná opatření směřující k regulaci státní reklamy v médiích, a v Chorvatsku nebyly od poslední legislativní reformy v roce 2021 přijaty žádné další kroky k posílení rámce pro zadávání státní reklamy v místních a regionálních médiích.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
evropská komise , EU (Evropská unie) , soudy , Noviny / tisk , Česká republika , Maďarsko , Polsko
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák