Česko pokulhává v boji proti korupci. Zpráva Evropské komise ocenila justiční reformy

Evropská komise ve své zprávě ke stavu právního státu v EU napsala, že bylo částečně nebo zcela splněno 65 % loňských doporučení napříč členskými zeměmi. Zároveň ale v některých státech přetrvávají systémové problémy, píše Komise. Zpráva přináší závěry výzkumu především vnitrostátních systémů soudnictví, protikorupčních rámců, plurality médií a dalších institucionálních kontrolních mechanismů.

Výsledky hodnocení Evropské komise odhalují obavy týkající se soudnictví a boje proti korupci v několika členských státech Evropské unie. Podle zprávy je nejhorší veřejné vnímání soudnictví zaznamenáno v Polsku a Chorvatsku, kde méně než 30 % občanů považuje národní soudy za nezávislé.

V Polsku má Komise obavy zejména s ohledem na soudce jmenované do Nejvyššího soudu v letech 2018 a 2019. Existují pochybnosti o tom, zda tito soudci splňují požadavky pro svou funkci. 

Chorvatsko má příliš dlouhou dobu řízení spojenou s vyšetřováním a stíháním korupce, což podkopává účinnost protikorupčního systému. Je zde naléhavá potřeba zkrátit dobu trvání těchto řízení.

Maďarsko čelí kritice kvůli přístupu zranitelných skupin ke spravedlnosti a problematickému předávání soudních případů mezi různými instancemi. Nicméně získalo uznání za přijetí právních předpisů, které umožňují soudní přezkum rozhodnutí státního zastupitelství týkajících se korupčních trestných činů.

V České republice jsou korupční případy nadále předmětem pozornosti kvůli průtahům v některých řízeních. Přesto české úřady obdržely uznání za kvalitní postup při reformě soudnictví. Komise také vyzdvihla práci, která probíhá v českém parlamentu při revizi systému o oznamování střetů zájmů.

V oblasti svobody médií a plurality Komise zaznamenala určité pokroky. Česká republika, Irsko a Litva provedly opatření ke zvýšení nezávislosti médií a rozšířily jejich pravomoci do nových oblastí. Estonsko, Španělsko a Švédsko připravují proces restrukturalizace médií.

Nicméně stále existují obavy týkající se účinnosti a nezávislosti regulačních orgánů. Média v některých zemích, jako Maďarsko, Slovinsko a Polsko, čelí nedostatečným zárukám proti politickému vlivu na proces jmenování a fungování těchto orgánů. V Řecku a Rumunsku stále chybí zdroje, které by umožnily těmto orgánům plně vykonávat své úkoly.

V několika zemích byly přijaty nové právní předpisy zvyšující transparentnost vlastnictví médií. V České republice získal regulační orgán médií dodatečná práva na přístup k údajům o vlastnictví médií, která má k dispozici Ministerstvo spravedlnosti. Nicméně stále probíhají jednání ohledně definice vlastnictví médií.

Evropská komise zdůraznila potřebu zvýšit transparentnost a spravedlivost státních příspěvků v médiích. V Maďarsku nebyla přijata žádná opatření směřující k regulaci státní reklamy v médiích, a v Chorvatsku nebyly od poslední legislativní reformy v roce 2021 přijaty žádné další kroky k posílení rámce pro zadávání státní reklamy v místních a regionálních médiích.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) soudy Noviny / tisk Česká republika Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy