Česko pokulhává v boji proti korupci. Zpráva Evropské komise ocenila justiční reformy

Evropská komise ve své zprávě ke stavu právního státu v EU napsala, že bylo částečně nebo zcela splněno 65 % loňských doporučení napříč členskými zeměmi. Zároveň ale v některých státech přetrvávají systémové problémy, píše Komise. Zpráva přináší závěry výzkumu především vnitrostátních systémů soudnictví, protikorupčních rámců, plurality médií a dalších institucionálních kontrolních mechanismů.

Výsledky hodnocení Evropské komise odhalují obavy týkající se soudnictví a boje proti korupci v několika členských státech Evropské unie. Podle zprávy je nejhorší veřejné vnímání soudnictví zaznamenáno v Polsku a Chorvatsku, kde méně než 30 % občanů považuje národní soudy za nezávislé.

V Polsku má Komise obavy zejména s ohledem na soudce jmenované do Nejvyššího soudu v letech 2018 a 2019. Existují pochybnosti o tom, zda tito soudci splňují požadavky pro svou funkci. 

Chorvatsko má příliš dlouhou dobu řízení spojenou s vyšetřováním a stíháním korupce, což podkopává účinnost protikorupčního systému. Je zde naléhavá potřeba zkrátit dobu trvání těchto řízení.

Maďarsko čelí kritice kvůli přístupu zranitelných skupin ke spravedlnosti a problematickému předávání soudních případů mezi různými instancemi. Nicméně získalo uznání za přijetí právních předpisů, které umožňují soudní přezkum rozhodnutí státního zastupitelství týkajících se korupčních trestných činů.

V České republice jsou korupční případy nadále předmětem pozornosti kvůli průtahům v některých řízeních. Přesto české úřady obdržely uznání za kvalitní postup při reformě soudnictví. Komise také vyzdvihla práci, která probíhá v českém parlamentu při revizi systému o oznamování střetů zájmů.

V oblasti svobody médií a plurality Komise zaznamenala určité pokroky. Česká republika, Irsko a Litva provedly opatření ke zvýšení nezávislosti médií a rozšířily jejich pravomoci do nových oblastí. Estonsko, Španělsko a Švédsko připravují proces restrukturalizace médií.

Nicméně stále existují obavy týkající se účinnosti a nezávislosti regulačních orgánů. Média v některých zemích, jako Maďarsko, Slovinsko a Polsko, čelí nedostatečným zárukám proti politickému vlivu na proces jmenování a fungování těchto orgánů. V Řecku a Rumunsku stále chybí zdroje, které by umožnily těmto orgánům plně vykonávat své úkoly.

V několika zemích byly přijaty nové právní předpisy zvyšující transparentnost vlastnictví médií. V České republice získal regulační orgán médií dodatečná práva na přístup k údajům o vlastnictví médií, která má k dispozici Ministerstvo spravedlnosti. Nicméně stále probíhají jednání ohledně definice vlastnictví médií.

Evropská komise zdůraznila potřebu zvýšit transparentnost a spravedlivost státních příspěvků v médiích. V Maďarsku nebyla přijata žádná opatření směřující k regulaci státní reklamy v médiích, a v Chorvatsku nebyly od poslední legislativní reformy v roce 2021 přijaty žádné další kroky k posílení rámce pro zadávání státní reklamy v místních a regionálních médiích.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) soudy Noviny / tisk Česká republika Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy