Čína druhým dnem nacvičuje vojenské obsazení Tchaj-wanu, simuluje útok

Čína dnes v druhý den svého vojenského cvičení simulovala útoky na Tchaj-wan a i tentokrát vyslala do vzduchu svá letadla. Nejmenovaný zdroj agentury Reuters uvedl, že Čína ve vodách u jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu simuluje také útoky "na zahraniční vojenské cíle". Čínská armáda zahájila v sobotu v okolí Tchaj-wanu třídenní vojenské manévry, které mají podle čínské státní televize za cíl nacvičit "úplné obklíčení" ostrova, na který si Peking činí nárok.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho letectvo je ve stavu pohotovosti a Tchaj-pej také monitoruje čínské raketové síly. Podle čínské státní televize CCTV Čína simuluje "přesné údery" na "klíčové cíle na ostrově Tchaj-wan a v okolních vodách".

Zdroj obeznámený s bezpečnostní situací v regionu agentuře Reuters řekl, že Čína simulovala letecké a námořní útoky na "zahraniční vojenské cíle" ve vodách u jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu. "Tchaj-wan není jejich jediným cílem," uvedl zdroj, který hovořil pod podmínkou anonymity, neboť nebyl oprávněn komunikovat s médii. "Je to velmi provokativní," dodal.

Asi 20 vojenských lodí, polovina z Tchaj-wanu a polovina z Číny, podle bezpečnostního zdroje Reuters plula poblíž střední linie Tchajwanského průlivu, která již léta slouží jako neoficiální bariéra mezi oběma stranami. Plavidla se však podle zdroje nechovala provokativně. Čínská letadlová loď Šan-tung,kterou Tchaj-wan od minulého týdne monitoruje, se nyní nachází více než 400 námořních mil od jihovýchodního pobřeží Tchaj-wanu, a je zapojena do cvičení, uvedl zdroj.

Za uplynulých 24 hodin Tchaj-wan zaregistroval v okolí ostrova 71 čínských letounů a devět lodí čínského vojenského námořnictva. Podle Tchaj-peje manévry ohrožují regionální stabilitu a bezpečnost. Peking uvedl, že při manévrech, které mají trvat až do pondělí, jsou mobilizovány torpédoborce, rychlé raketové čluny, stíhačky, tankery a rušiče.

"Mám trochu obavy, lhal bych, kdybych vám tvrdil opak," řekl v dnes agentuře AFP 73letý Donald Ho v parku v Tchaj-peji. "Pokud dojde k válce, obě strany budou hodně trpět," dodal.

Tiskové agentury dávají čínské vojenské cvičení do souvislosti se schůzkou tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, která se uskutečnila tento týden.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní státy světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Před schůzkou Cchaj Jing-wen a McCarthyho pohrozil Peking blíže neupřesněnými odvetnými kroky.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy