Cvičení skončilo, čínské válečné lodě a letadla se dál pohybují kolem ostrova, hlásí Tchaj-wan

Čína má i po skončení třídenního vojenského cvičení v oblasti okolo Tchaj-wanu ve vodách kolem ostrova dál své válečné lodě a ve vzduchu vojenská letadla. Informovalo o tom dnes tchajwanské ministerstvo obrany. 

Peking manévry zahájil poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen minulý týden v USA sešla s šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym.

Čínská armáda uváděla, že cílem cvičení bylo natrénovat "úplné obklíčení" Tchaj-wanu, a úspěšné ukončení manévrů oznámila v pondělí. Tchaj-wan ale podle agentury Reuters informoval, že kolem ostrova dnes dál operovalo devět čínských plavidel a 26 letadel, včetně stíhaček J-16 a Su-30. V pondělí bylo už po ukončení cvičení v blízkosti ostrova 12 čínských válečných plavidel a 91 čínských vojenských letadel.

Prezidentka Cchaj Jing-wen v noci na dnešek na facebooku napsala, že jako hlava státu reprezentuje zemi navenek a že její cesty do zahraničí nejsou nic nového. "Navzdory tomu Čína využila této cesty a zahájila vojenské cvičení, čímž vytvořila nestabilitu na Tchaj-wanu a v celém regionu. U tak velké regionální mocnosti jde o nezodpovědný postoj," uvedla.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost Tchaj-wanu. Také proto na setkání mezi tchajwanskými politiky a zahraničními lídry reaguje podrážděně; loni v srpnu zahájil Peking rozsáhlé cvičení poté, co ostrov navštívila tehdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Související

Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy