Čína omezí vjezd plavidel do oblasti u Tchaj-wanu

Čína oznámila, že v neděli zakáže plavidlům vjezd do oblasti severně od Tchaj-wanu. Zákaz souvisí s možností pádu trosek rakety, uvedl podle agentury Reuters čínský úřad, který má na starosti námořní bezpečnost. Žádné další detaily nezveřejnil. Uvedl pouze, že omezení se dotknou oblasti ve Východočínském moři v neděli mezi 9:00 a 15:00 místního času (3:00 SELČ a 9:00 SELČ).

Zpráva z Pekingu přichází nedlouho poté, co Tchaj-wan uvedl, že Čína plánuje v neděli ráno místního času ve stejné oblasti na půl hodiny zavést bezletovou zónu kvůli blíže neupřesněným "leteckým aktivitám". Omezení se dotkne asi 33 letů.

Čína vytvoření bezletové zóny nekomentovala, nicméně Jižní Korea, která byla o plánech rovněž informována, oznámila, že opatření souvisí právě s dopadem trosek nosné rakety. Japonsko dnes uvedlo, že žádá od Pekingu vysvětlení, pokud jde o vytvoření bezletové zóny.

Peking uzavřel vzdušný prostor u Tchaj-wanu také loni v srpnu poté, co ostrov navštívila tehdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Tato omezení výrazně zasáhla do letecké dopravy v okolí země a některá letadla kvůli nim musela mít na palubě náhradní palivo, napsala agentura Reuters s odkazem na sdružení leteckého průmyslu OPSGROUP.

Mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem v posledních dnech panuje napětí kvůli návštěvě tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v USA a jejímu setkání se šéfem americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Čínská armáda u Tchaj-wanu v sobotu zahájila vojenské cvičení, při kterém trénovala "úplné obklíčení" ostrova, a i nadále u něj zachovává zvýšenou vojenskou přítomnost.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy