Čínští pohraničníci se v Jihočínském moři střetli s Filipínci. Riziko konfliktu je vysoké, varuje expertka

Čína se v Jihočínském moři dostává do konfliktu s Filipínami, mezitím ohrožuje Tchaj-wan. Podle jedné z expertek je riziko nehody, která přeroste v ozbrojený konflikt, vysoké. 

Napětí mezi Čínou a Filipínami v Jihočínském moři se vyostřuje. Stojí za tím násilný střet z minulého týdne, kdy loď čínské pobřežní stráže narazila do lodí filipínského námořnictva a posádce zabavila zbraně. Podle zjištění serveru Deutsche Welle byli čínští pohraničníci vyzbrojeni meči, oštěpy a noži. „Při incidentu bylo zraněno několik Filipínců, včetně jednoho námořníka, který přišel o palec,“ uvedli filipínští představitelé podle německého serveru.

Filipíny označily Číňany za piráty, Peking se brání. „Čínská strana pouze přijala nezbytná opatření, jako jsou zásahy a inspekce na palubě, aby profesionálním a zdrženlivým způsobem ochránila svrchovanost země,“ zaznělo z Pekingu. Dokazuje to, že spory v Jihočínském moři se skutečně stupňují. Čína i Filipíny si nárokují jeho značné části.

Experti označili potyčku za „obzvláště znepokojivou“. „Není těžké si představit scénář, při kterém někdo nešťastnou náhodou zahyne. Riziko nehody, která přeroste v konflikt, je vysoké,“ upozornila výkonná ředitelka indo-pacifického programu Bonnie Glaserová z German Marshall Fund of the United States.

Čínská asertivita v rámci Jihočínského moře směruje především ke Spojeným státům. Své nároky zde ale proklamují ale právě Filipíny, vedle nich také Tchaj-wan, Vietnam či Brunej.

Napětí roste také v okolí Tchaj-wanu, na který si komunistická Čína dělá nároky. „Čína provedla další společnou hlídku bojové pohotovosti v blízkosti ostrova,“ varovalo tchajwanské ministerstvo obrany podle serveru CNA. „Budeme vyhledávat a trestat zaryté stoupence nezávislosti, ať už se nacházejí kdekoliv,“ vysvětlil svůj postup Peking.

Číňané ale mají ještě ostřejší rétoriku. „V krajním případě budeme popravovat zaryté separatisty, kteří se zasazují o nezávislost Tchaj-wanu.“ Podobné mise nejsou vůbec neobvyklé a podle Tchaj-wanu jsou součástí „čínského obtěžování, které se v posledních čtyřech letech vystupňovalo“.

Související

Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko chce obnovit výrobu raket schopných nést jaderné hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin na pátečním zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že země by měla obnovit výrobu pozemních raket krátkého a středního doletu, schopných nést jaderné hlavice. Tvrdí, že Spojené státy umístily tyto rakety v Evropě a Asii, napsala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Zahájení KVIFF 2024 a červený koberec. Prohlédněte si galerii

Ve Varech odstartoval 58. Mezinárodní filmový festival

V Karlových Varech začal slavnostním příjezdem hostů 58. Mezinárodní filmový festival. Hlavní hvězdou zahajovacího večera je americký herec Viggo Mortensen, který obdrží Cenu prezidenta festivalu. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán vybírá nástupce tragicky zesnulého Raísího. Voliči hrozí bojkotem

Íránci si vybírají nového prezidenta. K volbám může jít až 61,5 milionu oprávněných voličů obývajících zemi svíranou ekonomickou krizí a mezinárodní izolací. Lidé se údajně obávají manipulace výsledků ze strany režimu a hrozí, že volby budou bojkotovat.  

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy