EK v nové zprávě kritizuje korupci a ohrožení právního státu v Maďarsku a na Slovensku

Evropská komise zveřejnila zprávu za rok 2023, která odhaluje nedostatky v boji proti korupci a problémy s nezávislostí soudnictví v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Zatímco Česko vykázalo pokrok, nadměrné využívání pravomocí a útoky na svobodu médií způsobují výrazné problémy na Slovensku a v Maďarsku. 

Podle zprávy Evropské komise se Česká republika zlepšila v oblasti justice, avšak nedostatek finančních prostředků na asistenty na soudech a státních zastupitelstvích stále představuje problém, který může narušit fungování soudnictví a státního zastupitelství. Některé korupční případy na vysokých postech zůstávají nevyřešené, což staví do centra pozornosti. Pozitivní je však legislativní revize systému hlášení střetu zájmů.

Na Slovensku se komise zaměřila na problémy v potírání korupce a nezávislosti soudnictví. Úroveň lidských a finančních zdrojů pro řešení korupčních případů není dostatečná, což brání efektivnímu plnění úkolů policie a prokuratury.

Soudci na Slovensku čelí obavám z trestného činu zneužití práva, což má negativní psychologický dopad a zatěžuje vyšetřovací orgány. Složité korupční kauzy na vysoké úrovni také zůstává problematické, a to kvůli nedostatečné koordinaci mezi subjekty vymáhajícími právo.

Maďarsko zaznamenalo určitý pokrok, když přijalo zákony umožňující soudní přezkum rozhodnutí státního zastupitelství o nevyšetřování a nestíhání korupčních trestných činů.

I když některé korupční případy v Maďarsku dospěly až do fáze obžaloby a odsouzení, stále chybí dostatečné výsledky v oblasti vyšetřování korupce mezi vysoce postavenými úředníky. Přesto zůstávají výrazné problémy, zejména kvůli nadměrnému využívání mimořádných pravomocí vládou od roku 2020, což narušuje právní jistotu a ovlivňuje stabilitu podniků.

Organizace občanské společnosti a svoboda médií jsou stále pod tlakem, přičemž použití špionážního softwaru proti investigativním novinářům a absence účinného dohledu nad tajnými sledovacími opatřeními představují vážné problémy.

Zpráva rovněž upozorňuje na špatný přístup ke spravedlnosti pro zranitelné skupiny v Maďarsku a porušování důvěrnosti mezi advokátem a klientem na Slovensku.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Slovensko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

včera

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů

Izraelský ministr obrany Israel Katz ve středu oznámil významné rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy, která zahrnuje zabírání rozsáhlých území, jež budou „začleněna do izraelské bezpečnostní zóny“. Součástí operace má být také „masová evakuace obyvatel Gazy z bojových zón“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy