EU podpořila slovenský zákon o odstřelu medvědů. Za velice zvláštních podmínek

Evropská komise posvětila slovenský zákon o vydávání mimořádných povolení k odstřelu medvědů. Vzniklo podezření, že tak učinila, aby zajistila slovenský hlas pro Zákon o obnově přírody.

Situace s medvědími útoky na Slovensku v posledních měsících graduje. Jen během dubna mělo toto velké zvíře na svědomí jedenáct útoků. Začátkem května pak došlo k medvědímu útoku na houbaře nedaleko Banské Bystrice. Muž dokázal prchnout do bezpečí a po ošetření ho lékaři propustili do domácího léčení. 

Podle serveru Politico je způsob, kterým Slovensko ke schválení ze strany Evropské unie došlo, přinejmenším neobvyklý. „Dali jsme jasně najevo, že nemůžeme podpořit zákon o obnově přírody, pokud nedostaneme schválení naší legislativy o medvědech. A to se také stalo,“ informoval slovenský vicepremiér a ministr životního prostředí Tomáš Taraba. 

Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius ale popřel, že by Slovensku snad dělal nějakou protislužbu. „To je velmi podivná fáma. Neproběhly žádné diskuze ani jednání, medvědi, nebo zákon o obnově přírody. Nebyl tam žádný obchod nebo něco takového,“ prohlásil. „Nebyly učiněny žádné konkrétní vstřícné kroky, aby Slovensko podpořilo zákon o obnově přírody,“ doplnil litevský politik. 

Sinkevičius následně své kroky vysvětlil blíže. „Jak bylo dohodnuto na čtvrtečním jednání, naši odborníci nyní co nejdůkladněji prozkoumali slovenský zákon, kterým se mění zákon o civilní ochraně přírody a krajiny, a jsem rád, že se s vámi mohu podělit o to, že dospěli k závěru, že nový zákon se zdá být do značné míry v souladu se směrnicí EU o stanovištích,“ shrnul. 

Právník Ioannis Agapkis z ClientEarth ale označil tyto kroky za znepokojivé. „Právní předpisy EU nabízejí dostatečnou flexibilitu, aby bylo možné řešit obavy o bezpečnost lidí, přičemž zastřelení je absolutně poslední možností založenou na přísných kritériích. Dílčí, reakční opatření jsou při řešení střetů s volně žijícími zvířaty neúčinná a jsou v rozporu s mezinárodními a unijními zákony o ochraně přírody. Tento krok povede pouze k dalšímu porušování zákona, aniž by zabránil budoucímu tragickému vývoji,“ zdůraznil. 

Rada Evropské unie schválila Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) v pondělí. Ministři životního prostředí členských zemí ho schválili na zasedání v Lucemburku. Zástupce ČR Petr Hladík je z přijetí zákona nadšený, naopak rakouskou ministryni bude zřejmě stát hlasování ve prospěch zákona právní postih za zneužití moci úřední osoby.

Ke schválení tohoto zákona došlo i díky podpoře šéfa slovenského resortu životního prostředí. Taraba je přitom krajně pravicový politik ze Slovenské národné strany Andreje Danka, která odporuje zelené politice Evropské unie. 

Proti přijetí Zákona o obnově přírody byly Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česká republika zastoupená Petrem Hladíkem hlasovala pro přijetí. „Mám obrovskou radost, že nařízení o obnově přírody Rada ENVI schválila,“ uvedl na X. „Pokud chceme zdravou a bezpečnou budoucnost pro naše děti, musíme vrátit přírodu zpět do Evropy,“ doplnil.

Zákon o obnově přírody stanovuje cíl, aby se v Evropské unii do roku 2030 obnovilo nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU, a do roku 2050 všechny ekosystémy, které obnovu potřebují. „Právní předpisy rovněž stanoví konkrétní cíle, jako jsou rašeliniště, která mohou pohlcovat emise CO2 a pomáhat omezovat změnu klimatu. Mezi další ekosystémy, na které se zákon výslovně vztahuje, patří lesy, pastviny a mokřady, stejně jako řeky, jezera a korálové porosty,“ shrnuje server DW.

Související

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

Více souvisejících

Slovensko EU (Evropská unie) Medvědi

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 32 minutami

před 38 minutami

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy