EU podpořila slovenský zákon o odstřelu medvědů. Za velice zvláštních podmínek

Evropská komise posvětila slovenský zákon o vydávání mimořádných povolení k odstřelu medvědů. Vzniklo podezření, že tak učinila, aby zajistila slovenský hlas pro Zákon o obnově přírody.

Situace s medvědími útoky na Slovensku v posledních měsících graduje. Jen během dubna mělo toto velké zvíře na svědomí jedenáct útoků. Začátkem května pak došlo k medvědímu útoku na houbaře nedaleko Banské Bystrice. Muž dokázal prchnout do bezpečí a po ošetření ho lékaři propustili do domácího léčení. 

Podle serveru Politico je způsob, kterým Slovensko ke schválení ze strany Evropské unie došlo, přinejmenším neobvyklý. „Dali jsme jasně najevo, že nemůžeme podpořit zákon o obnově přírody, pokud nedostaneme schválení naší legislativy o medvědech. A to se také stalo,“ informoval slovenský vicepremiér a ministr životního prostředí Tomáš Taraba. 

Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius ale popřel, že by Slovensku snad dělal nějakou protislužbu. „To je velmi podivná fáma. Neproběhly žádné diskuze ani jednání, medvědi, nebo zákon o obnově přírody. Nebyl tam žádný obchod nebo něco takového,“ prohlásil. „Nebyly učiněny žádné konkrétní vstřícné kroky, aby Slovensko podpořilo zákon o obnově přírody,“ doplnil litevský politik. 

Sinkevičius následně své kroky vysvětlil blíže. „Jak bylo dohodnuto na čtvrtečním jednání, naši odborníci nyní co nejdůkladněji prozkoumali slovenský zákon, kterým se mění zákon o civilní ochraně přírody a krajiny, a jsem rád, že se s vámi mohu podělit o to, že dospěli k závěru, že nový zákon se zdá být do značné míry v souladu se směrnicí EU o stanovištích,“ shrnul. 

Právník Ioannis Agapkis z ClientEarth ale označil tyto kroky za znepokojivé. „Právní předpisy EU nabízejí dostatečnou flexibilitu, aby bylo možné řešit obavy o bezpečnost lidí, přičemž zastřelení je absolutně poslední možností založenou na přísných kritériích. Dílčí, reakční opatření jsou při řešení střetů s volně žijícími zvířaty neúčinná a jsou v rozporu s mezinárodními a unijními zákony o ochraně přírody. Tento krok povede pouze k dalšímu porušování zákona, aniž by zabránil budoucímu tragickému vývoji,“ zdůraznil. 

Rada Evropské unie schválila Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) v pondělí. Ministři životního prostředí členských zemí ho schválili na zasedání v Lucemburku. Zástupce ČR Petr Hladík je z přijetí zákona nadšený, naopak rakouskou ministryni bude zřejmě stát hlasování ve prospěch zákona právní postih za zneužití moci úřední osoby.

Ke schválení tohoto zákona došlo i díky podpoře šéfa slovenského resortu životního prostředí. Taraba je přitom krajně pravicový politik ze Slovenské národné strany Andreje Danka, která odporuje zelené politice Evropské unie. 

Proti přijetí Zákona o obnově přírody byly Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česká republika zastoupená Petrem Hladíkem hlasovala pro přijetí. „Mám obrovskou radost, že nařízení o obnově přírody Rada ENVI schválila,“ uvedl na X. „Pokud chceme zdravou a bezpečnou budoucnost pro naše děti, musíme vrátit přírodu zpět do Evropy,“ doplnil.

Zákon o obnově přírody stanovuje cíl, aby se v Evropské unii do roku 2030 obnovilo nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU, a do roku 2050 všechny ekosystémy, které obnovu potřebují. „Právní předpisy rovněž stanoví konkrétní cíle, jako jsou rašeliniště, která mohou pohlcovat emise CO2 a pomáhat omezovat změnu klimatu. Mezi další ekosystémy, na které se zákon výslovně vztahuje, patří lesy, pastviny a mokřady, stejně jako řeky, jezera a korálové porosty,“ shrnuje server DW.

Související

Více souvisejících

Slovensko EU (Evropská unie) Medvědi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy