Evropská komise posvětila slovenský zákon o vydávání mimořádných povolení k odstřelu medvědů. Vzniklo podezření, že tak učinila, aby zajistila slovenský hlas pro Zákon o obnově přírody.
Situace s medvědími útoky na Slovensku v posledních měsících graduje. Jen během dubna mělo toto velké zvíře na svědomí jedenáct útoků. Začátkem května pak došlo k medvědímu útoku na houbaře nedaleko Banské Bystrice. Muž dokázal prchnout do bezpečí a po ošetření ho lékaři propustili do domácího léčení.
Podle serveru Politico je způsob, kterým Slovensko ke schválení ze strany Evropské unie došlo, přinejmenším neobvyklý. „Dali jsme jasně najevo, že nemůžeme podpořit zákon o obnově přírody, pokud nedostaneme schválení naší legislativy o medvědech. A to se také stalo,“ informoval slovenský vicepremiér a ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius ale popřel, že by Slovensku snad dělal nějakou protislužbu. „To je velmi podivná fáma. Neproběhly žádné diskuze ani jednání, medvědi, nebo zákon o obnově přírody. Nebyl tam žádný obchod nebo něco takového,“ prohlásil. „Nebyly učiněny žádné konkrétní vstřícné kroky, aby Slovensko podpořilo zákon o obnově přírody,“ doplnil litevský politik.
Sinkevičius následně své kroky vysvětlil blíže. „Jak bylo dohodnuto na čtvrtečním jednání, naši odborníci nyní co nejdůkladněji prozkoumali slovenský zákon, kterým se mění zákon o civilní ochraně přírody a krajiny, a jsem rád, že se s vámi mohu podělit o to, že dospěli k závěru, že nový zákon se zdá být do značné míry v souladu se směrnicí EU o stanovištích,“ shrnul.
Právník Ioannis Agapkis z ClientEarth ale označil tyto kroky za znepokojivé. „Právní předpisy EU nabízejí dostatečnou flexibilitu, aby bylo možné řešit obavy o bezpečnost lidí, přičemž zastřelení je absolutně poslední možností založenou na přísných kritériích. Dílčí, reakční opatření jsou při řešení střetů s volně žijícími zvířaty neúčinná a jsou v rozporu s mezinárodními a unijními zákony o ochraně přírody. Tento krok povede pouze k dalšímu porušování zákona, aniž by zabránil budoucímu tragickému vývoji,“ zdůraznil.
Rada Evropské unie schválila Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) v pondělí. Ministři životního prostředí členských zemí ho schválili na zasedání v Lucemburku. Zástupce ČR Petr Hladík je z přijetí zákona nadšený, naopak rakouskou ministryni bude zřejmě stát hlasování ve prospěch zákona právní postih za zneužití moci úřední osoby.
Ke schválení tohoto zákona došlo i díky podpoře šéfa slovenského resortu životního prostředí. Taraba je přitom krajně pravicový politik ze Slovenské národné strany Andreje Danka, která odporuje zelené politice Evropské unie.
Proti přijetí Zákona o obnově přírody byly Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česká republika zastoupená Petrem Hladíkem hlasovala pro přijetí. „Mám obrovskou radost, že nařízení o obnově přírody Rada ENVI schválila,“ uvedl na X. „Pokud chceme zdravou a bezpečnou budoucnost pro naše děti, musíme vrátit přírodu zpět do Evropy,“ doplnil.
Zákon o obnově přírody stanovuje cíl, aby se v Evropské unii do roku 2030 obnovilo nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU, a do roku 2050 všechny ekosystémy, které obnovu potřebují. „Právní předpisy rovněž stanoví konkrétní cíle, jako jsou rašeliniště, která mohou pohlcovat emise CO2 a pomáhat omezovat změnu klimatu. Mezi další ekosystémy, na které se zákon výslovně vztahuje, patří lesy, pastviny a mokřady, stejně jako řeky, jezera a korálové porosty,“ shrnuje server DW.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Slovensko , EU (Evropská unie) , Medvědi
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek