EU podpořila slovenský zákon o odstřelu medvědů. Za velice zvláštních podmínek

Evropská komise posvětila slovenský zákon o vydávání mimořádných povolení k odstřelu medvědů. Vzniklo podezření, že tak učinila, aby zajistila slovenský hlas pro Zákon o obnově přírody.

Situace s medvědími útoky na Slovensku v posledních měsících graduje. Jen během dubna mělo toto velké zvíře na svědomí jedenáct útoků. Začátkem května pak došlo k medvědímu útoku na houbaře nedaleko Banské Bystrice. Muž dokázal prchnout do bezpečí a po ošetření ho lékaři propustili do domácího léčení. 

Podle serveru Politico je způsob, kterým Slovensko ke schválení ze strany Evropské unie došlo, přinejmenším neobvyklý. „Dali jsme jasně najevo, že nemůžeme podpořit zákon o obnově přírody, pokud nedostaneme schválení naší legislativy o medvědech. A to se také stalo,“ informoval slovenský vicepremiér a ministr životního prostředí Tomáš Taraba. 

Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius ale popřel, že by Slovensku snad dělal nějakou protislužbu. „To je velmi podivná fáma. Neproběhly žádné diskuze ani jednání, medvědi, nebo zákon o obnově přírody. Nebyl tam žádný obchod nebo něco takového,“ prohlásil. „Nebyly učiněny žádné konkrétní vstřícné kroky, aby Slovensko podpořilo zákon o obnově přírody,“ doplnil litevský politik. 

Sinkevičius následně své kroky vysvětlil blíže. „Jak bylo dohodnuto na čtvrtečním jednání, naši odborníci nyní co nejdůkladněji prozkoumali slovenský zákon, kterým se mění zákon o civilní ochraně přírody a krajiny, a jsem rád, že se s vámi mohu podělit o to, že dospěli k závěru, že nový zákon se zdá být do značné míry v souladu se směrnicí EU o stanovištích,“ shrnul. 

Právník Ioannis Agapkis z ClientEarth ale označil tyto kroky za znepokojivé. „Právní předpisy EU nabízejí dostatečnou flexibilitu, aby bylo možné řešit obavy o bezpečnost lidí, přičemž zastřelení je absolutně poslední možností založenou na přísných kritériích. Dílčí, reakční opatření jsou při řešení střetů s volně žijícími zvířaty neúčinná a jsou v rozporu s mezinárodními a unijními zákony o ochraně přírody. Tento krok povede pouze k dalšímu porušování zákona, aniž by zabránil budoucímu tragickému vývoji,“ zdůraznil. 

Rada Evropské unie schválila Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) v pondělí. Ministři životního prostředí členských zemí ho schválili na zasedání v Lucemburku. Zástupce ČR Petr Hladík je z přijetí zákona nadšený, naopak rakouskou ministryni bude zřejmě stát hlasování ve prospěch zákona právní postih za zneužití moci úřední osoby.

Ke schválení tohoto zákona došlo i díky podpoře šéfa slovenského resortu životního prostředí. Taraba je přitom krajně pravicový politik ze Slovenské národné strany Andreje Danka, která odporuje zelené politice Evropské unie. 

Proti přijetí Zákona o obnově přírody byly Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česká republika zastoupená Petrem Hladíkem hlasovala pro přijetí. „Mám obrovskou radost, že nařízení o obnově přírody Rada ENVI schválila,“ uvedl na X. „Pokud chceme zdravou a bezpečnou budoucnost pro naše děti, musíme vrátit přírodu zpět do Evropy,“ doplnil.

Zákon o obnově přírody stanovuje cíl, aby se v Evropské unii do roku 2030 obnovilo nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU, a do roku 2050 všechny ekosystémy, které obnovu potřebují. „Právní předpisy rovněž stanoví konkrétní cíle, jako jsou rašeliniště, která mohou pohlcovat emise CO2 a pomáhat omezovat změnu klimatu. Mezi další ekosystémy, na které se zákon výslovně vztahuje, patří lesy, pastviny a mokřady, stejně jako řeky, jezera a korálové porosty,“ shrnuje server DW.

Související

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

Více souvisejících

Slovensko EU (Evropská unie) Medvědi

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Na Ukrajině může odstartovat třetí světová válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek během živého vysílání na sociálních sítích varoval, že válka na Ukrajině se může rozšířit za své současné hranice a stát se globálním konfliktem. Podle něj Rusko svou agresí přivedlo Evropu na pokraj světové války.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Německo čelí možná nejdůležitějším poválečným volbám. Jak Scholz nahnal své voliče do náruče AfD?

Německo stojí před jednou z nejdůležitějších voleb ve své poválečné historii. Po turbulentním období vlády Olafa Scholze se očekává, že křeslo kancléře převezme Friedrich Merz, lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jeho vítězství by znamenalo výrazný politický obrat, který by mohl změnit nejen vnitřní směřování Německa, ale i jeho postavení na mezinárodní scéně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 5 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

před 6 hodinami

Alice Weidelová

Volby v Německu 2025: Prorazí krajně pravicová AfD bariéru a dostane se k moci?

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský film Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Jak se ubránit Putinovi bez pomoci USA? Merz má nápad, jde o jaderné zbraně

Evropské státy začínají otevřeně diskutovat o možnostech obrany proti jaderné hrozbě bez pomoci Spojených států, což je jasným signálem hluboké krize v transatlantických vztazích. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podkopal důvěru evropských lídrů v americké bezpečnostní záruky, které od roku 1945 tvoří základ obrany kontinentu.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Další smrt u Hradce Králové. V Labi plavala mrtvola

V řece u Lochenic nedaleko Hradce Králové bylo nalezeno tělo neznámého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, ale předběžné ohledání neodhalilo žádná viditelná zranění. Příčinu úmrtí objasní až nařízená pitva, přičemž nejpravděpodobnější verzí je utonutí.

včera

včera

USA vyhrožují Ukrajině sebráním Starlinku. Dohoda s Kyjevem je blízko, tvrdí Trump, Zelenskyj říká opak

Jednání mezi Spojenými státy a Ukrajinou ohledně dohody o přístupu k ukrajinským nerostným surovinám vázne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle zdrojů není připraven podepsat dokument, který by umožnil USA získat přístup k surovinám výměnou za vojenskou pomoc. Podle Kyjeva obsahuje návrh dohody řadu problematických bodů, kvůli nimž ji nelze v současné podobě akceptovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy