
Slovutný německý vojevůdce Erwin Rommel, kterému se přezdívalo Pouštní liška (Wüstenfuchs) je považovaný za jednoho z nejlepších taktiků své doby. Proslavil se zejména v bojích o severní Afriku a čelil vylodění Spojenců v Normandii. Skončil však neslavně, když byl v roce 1944 obviněn z pokusu atentátu na Hitlera a pod nátlakem spáchal sebevraždu, aby ochránil svou rodinu. Tady je 8 faktů, které jste o geniálním stratégovi nevěděli.
Rommel nepocházel z rodiny s vojenskou tradicí
Jeho otec byl ředitelem školy a sestra ho popisovala jako hodné a poklidné dítě. Původně se zajímal o matematiku a chtěl se stát konstruktérem letadel. Nakonec se rozhodl pro vojenskou kariéru a byl přijat jako tehdy osmnáctiletý mladík k německé pěchotě. V armádě pak zůstal po zbytek svého života, čímž se kompletně odlišil od zbytku své rodiny. Všichni jeho mužští příbuzní opustili vojenský svět co nejrychleji ihned po splnění povinné vojenské služby.
V obou světových válkách byl mnohokrát vážně zraněn
V první světové válce se účastnil mnoha průzkumných misí a podle svých spolubojovníků byl vždy v první linii. Vyhledával nebezpečí a několikrát za to bolestivě zaplatil. V září 1914 byl prý například střelen do stehna tak, že výsledná díra byla stejné velikosti jako jeho pěst. V průběhu dalších let byl postřelen ještě několikrát. V druhé světové válce si prošel zánětem slepého střeva, měl střepiny od výbuchu v obličeji a několikanásobnou frakturu lebky. Tato zranění byla také oficiálně zaznamenána jako důvod smrti. Pravda o nucené sebevraždě vyšla najevo až po konci války.
Obdivoval Hitlera už v jeho začátcích
Po druhé světové válce byl často Západem vyobrazován jako znamenitý bojovník, který se nikdy nepřidal k nacistické straně. Dělo se tak ve snaze alespoň trochu napravit německou reputaci. Ve skutečnosti však byl oddaný Hitlerovi od samého začátku. Už v době, kdy diktátor převzal moc jej Rommel označil za člověka, který „sjednotil národ“. Stal se jeho blízkým společníkem a mimo jiné obdržel i osobně podepsanou verzi Hitlerovy knihy „Mein Kampf“. Až ke konci války s ním Rommel začal tvrdě nesouhlasit a domníval se, že by Německo mělo se Spojenci vyjednat mír namísto boje do hořkého konce.
Neuposlechl mnoho přímých rozkazů Hitlera
Po svém přesunu do severní Afriky zaznamenal Rommel okamžitý úspěch a sérií zničujících útoků na Brity si vysloužil svou přezdívku Pouštní liška. Po dvou letech však začala být situace neudržitelné a Rommelovi docházeli muži, tanky, munice i palivo. Když se rozhodl stáhnout, přišel přímý rozkaz Hitlera: „Nevzdáte se ani milimetru dobyté země. Vaši vojáci buď vyhrají, nebo zemřou.“ Liška se tehdy rozhodla neposlechnout a zachránit své muže. Byl tak jedním z mála Hitlerových vojevůdců, kteří se rozhodli ignorovat jeho mnohdy nesmyslné rozkazy.
Očekával invazi v Normandii a posílil obranu
V roce 1943 byl převelen, aby zhodnotil nacistickou obranu na pobřeží Atlantického oceánu. Ačkoliv německá propaganda tvrdila, že je obrana neproniknutelná, Rommel zjistil, že má mnoho slabých míst. Nechal postavit pevnosti, zatopit pobřežní nížiny a rozmístit enormní množství ostnatého drátu. Přál si také na pobřeží připravit tanky a posílit tak obranu, ale jeho nadřízení nápad nepřijali a nechali většinu z nich ve vnitrozemí.
O atentátu na Hitlera možná vůbec nevěděl
Několik vyšších nacistických důstojníku se pokusilo zavraždit Hitlera bombou v kufříku. Rommel se s některými z nich přátelil a vědělo se, že několikrát hovořil o možné budoucnosti „po Hitlerovi“. Nikdy však nebylo prokázáno, jak moc toho se samotným atentátem měl společného. Jeho žena tvrdila, že byl proti zavraždění Hitlera, ale chtěl ho zatknout a přivést před soud. Ať už se na neúspěšném atentátu podílel nebo ne, byl z něj obviněn a smrt jej neminula.
Rommel a vůdci Spojenců si navzájem skládali poklony
Jakkoliv se to zdá zvláštní, dvě strany konfliktu pro sebe měly zvláštní respekt a obdiv. Minimálně v případě Rommela. Winston Churchill o něm na půdě parlamentu prohlásil: „Máme proti sobě velmi odvážného a zkušeného protivníka. Je to skvělý generál.“ Rommela chválili i další, mezi nimi například George Patton či Bernard Montgomery. Rommel naopak o Pattonovi řekl, že u něj „viděl neuvěřitelný úspěch mobilního válčení.“
Do dnešní doby je v Německu oslavován
Ať už si to zasloužil svými činy nebo za tím stojí jeho vyobrazení po válce, Erwin Rommel jako jeden z mála nacistických vojevůdců unikl démonizaci a do dneška je uznáván. Jmenují se po něm dvě vojenské základny a několik ulic v Německu. Hovoří se o něm jako odvážném generálovi, který se stal obětí režimu. S obrazem hrdiny Rommela však nekteří nesouhlasí. Například jeden německý historik ho nazval „hluboce přesvědčeným nacistou“ a „antisemitou“. Ať už je realita o jeho přesvědčení jakákoliv, jeho geniální vojenské manévry obdivují příznivci i odpůrci Pouštní lišky.
Související

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
Adolf Hitler , nacisté , Německo , Erwin Rommel , II. světová válka
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 54 minutami

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 1 hodinou

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 2 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 3 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 4 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 5 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 5 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 6 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 7 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 9 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera
Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.
Zdroj: Jakub Jurek