Rozpoutali studenou válku Sověti? Blokáda Berlína rozdělila Evropu

Sovětská blokáda Berlína v letech 1948-1949 se stala jedním z prvních incidentů začínající studené války. Porozumění této události je nezbytné k pochopení pozdějšího rozdělení Německa v roce 1949 a stavbě Berlínské zdi v roce 1961. Z jeho západní části vznikla Spolková republika Německo a z východní Německá demokratická republika.

Existují tři klíčové události, které vedly ke vzniku sovětské blokády Berlína. Jedním z nich byl tzv. Marshallův plán pro hospodářské oživení válkou zničené Evropy. Dalším momentem se stala Londýnská konference v zimě a na jaře 1948. Nakonec je důležité připomenout i Londýnský program, který vyzýval k oddělení a sjednocení tří západních okupačních zón a zavedení jednotné německé měny jako prostředku k dosažení tohoto cíle. 

Důležitou roli také hrála situace v tehdejším Řecku a Turecku. V obou zemích probíhalo v březnu 1947 komunistické povstání a americký prezident Harry Truman tehdy vyhlásil doktrínu, podle které bude Amerika „podporovat všechny svobodné lidi, kteří odmítají pokusy o podrobení ozbrojenými menšinami nebo vnějšími tlaky”. O tři měsíce později vyhlášený Marshallův plán Trumanovu doktrínu doplnil o ekonomickou a finanční pomoc. 

S ohledem na rostoucí napětí mezi SSSR a USA se Bílý dům rozhodl, že čtyřčlenná kontrola nad poraženým Německem není kvůli politice Kremlu nadále možná. Washington, D. C. společně s Francií a Spojeným královstvím, jež se na okupaci Německa také podílely, zahájil v Londýně sérii jednání. Tyto diskuze, které probíhaly od února do června roku 1948, byly později označeny jako Londýnská konference. V té době přišla Francie i Spojené království na to samé, co USA. Spolupráce se Sověty v Německu byla stále obtížnější a všechny tři země začaly řešit, co bude dál.

Londýnský program donutil Moskvu k reakci

Výsledkem těchto jednání se stal Londýnský program. Hlavním cílem tohoto ujednání se stalo založení jednotné západoněmecké vlády a měnová reforma ve všech třech západních okupačních zónách. Londýn, Paříž a Washington, D. C. chtěly jimi okupované území spojit tak, aby vznikl jeden souvislý ekonomický prostor.

Přestože sovětská blokáda Berlína vznikla následkem všech těchto událostí, právě Londýnský program pravděpodobně donutil Moskvu k akci. Dne 6. března 1948 tři západní mocnosti vydaly závěrečné komuniké z Londýnské konference. O měsíc později SSSR zareagoval omezením vojenských dodávek, jež do západního Berlína proudily přes sovětskou okupační zónu. Francie, Spojené království a USA se mohly buď západního Berlína vzdát, čímž by ale v Evropě utrpěla jejich prestiž, nebo měnovou reformu zavést bez ohledu na odpor Moskvy a vytvořit tak samostatné západní Německo.

Tři západní spojenci se nakonec rozhodli nepodvolovat se a v Berlíně zůstali. V polovině června 1948 došlo k zavedení nové měny v jejich okupačních zónách, nikoliv však v západním Berlíně. SSSR postupoval analogicky na své části Německa. Do Berlína se západní měna dostala až 23. června. Následujícího dne vydal Kreml rozkaz k úplné blokádě Berlína. Železniční a silniční spojení mezi západními okupačními zónami a Berlínem bylo znemožněno.

Stalin Západ uklidňoval: „Jsme stále spojenci.“

Moskva postupovala podle všech mezinárodních zákonů, protože západní státy a SSSR nikdy nepodepsaly žádnou písemnou dohodu, jež by se týkala pozemního přístupu do Berlína. Josif Stalin také ohledně blokády nikdy neurčil žádné časové ultimátum a nechával dveře otevřené pro jednání. Při jednom setkání se západními diplomaty během Berlínské krize dokonce zavtipkoval: „Jsme stále spojenci.”

Západní mocnosti se ale nevzdaly a rozhodly se demonstrovat celému světu své odhodlání vytrvat až do konce. Monumentální letecký most přepravoval ze západních okupačních zón do Berlína veškeré potřebné materiály zboží po celou dobu blokády. Ta celkově trvala 324 dní a denní dodávky pro obklíčený Berlín dosahovaly hmotnosti 13 000 tun.

Na jaře 1949 se ukázalo, že Kreml svých cílů pomocí blokády nedosáhne. Američané společně se spojenci blokádu pomocí leteckého mostu obcházeli, v západních Německu vznikla samostatná vláda a ve Washingtonu, D. C. byla podepsána smlouva o Severoatlantické alianci. Stalin měl buď možnost pokračovat v neefektivní a nesmyslné blokádě, nebo přiznat porážku a blokádu zastavit. Nakonec si vybral to druhé a na závěrečném zasedání Rady ministrů zahraničních věcí byla blokáda ukončena.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie studená válka Berlín Berlínská zeď Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy