Dohodnuto: Vládu Mayové podpoří severoirští unionisté. Odpůrci nešetří kritikou

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová se dohodla s šéfkou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterovou na podpoře nové vlády. Nejedná se o koalici, poslanci DUP při klíčových hlasováních zvednou ruku pro návrhy konzervativců.

Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se teď proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů. Příslušnou dohodu dnes v sídle britských premiérů v Downing Street 10 podepsali za konzervativce poslanec Gavin Williamson a za DUP poslanec Jeffrey Donaldson.

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí "přání zajistit silnou vládu". "Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás," uvedla Mayová.

Fosterová ujistila, že dohoda umožní stabilní fungování kabinetu. "Dnes jsme dosáhli dohody s Konzervativní stranou o podpoře vlády v parlamentu," prohlásila Fosterová v Downing Street. "Dohoda bude fungovat tak, aby v této životně důležité době umožnila stabilní vládu v národním zájmu Spojeného království," řekla. Vyjednávání o podpoře vládě trvala více než dva týdny. Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a odchod Británie z Evropské unie.

Předsedkyně DUP potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč). Peníze mají plynout zejména na podporu tamní ekonomiky, do infrastruktury a na zdravotnictví. DUP se zavázala podpořit rozpočet, zákony související s takzvaným brexitem, bezpečnostní politiku i celkový legislativní plán.

Dodatečné peníze pro Severní Irsko dnes kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda "zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii. Bývalý šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na twitteru poznamenal, že "chyby paní Mayové daňové poplatníky právě stály miliardu liber".

Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla. Kromě toho severoirští unionisté často zastávají některé sporné názory. Odmítají sňatky homosexuálů a jsou proti liberalizaci zákona o potratech. Někteří jejich politici také pochybují o klimatických změnách nebo evoluční teorii.

Není to poprvé, co se konzervativní vláda nechá podržet severoirskými unionisty. V letech 1996 a 1997 podporovala Ulsterská unionistická strana (UUP) vládu premiéra Johna Majora poté, co vládní strana přišla o většinu odchody poslanců ze strany a po doplňovacích volbách.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová Demokratická unionistická strana (DUP) Konzervativní strana (VB) Severní Irsko Wales Nigel Farage

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 23 minutami

před 56 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy