Berlín - Britský server Guardian analyzuje německé volby z pohledu toho, jak se volilo v bývalých východních spolkových zemích, a jak v těch západních. Za přelomový vstup nacionalistů do parlamentu poprvé od druhé světové války mohou zejména východní Němci. Server svou reportáž sepsal ze sasko-české hranice.
Reportáž je konkrétně z jedné čerpací stanice s hospůdkou na hranicích mezi německým Saskem a Českou republikou. V ní reportér narazil na skupinu šedesátníků, kteří si dopřávali obědových piv a cigaret. Podle nich německá vláda "vyhazuje peníze na uprchlíky, zatímco rodilí penzisté si nemohou dovolit ani nové brýle". Domnívají se také, že Vladimir Putin je skutečným obráncem míru a Německo stále okupují Američané.
Vysloužilý řidič s knírem cituje vtip, který četl v bulvárním listu Bild, který říká, že po nedělních federálních volbách by měla Angela Merkelová přemýšlet o předání Saska Čechům výměnou za část z jejich toxického odpadu. "Pojďme na to," vykřikuje řidič. "Znovu se staneme sudetskými Němci."
V německém Zhořelci, které leží na hranici s Polskem a poblíž českých hranic, získala v neděli AfD 44 procent hlasů. A nedaleká vesnička Oppach, která se stala jakýmsi srdcem krajních pravicových sil, je jen kousek od českého Šluknova. Alternativa pro Německo získala celkem 12,6 procent hlasů a v německém parlamentu je třetí nejsilnější silou - v Sasku strana získala 27 procent hlasů.
Kandidát AfD Tino Chrupalla,malíř, který získal jeden ze tří přímých mandátů ve svém místním volebním obvodu v Oppachu, porazil místního tajemníka Merkelové (CDU-CSU), poslance s 15letou zkušeností. Denní tisk Taz popisoval nedělní výsledek jako "pomstu východu". Peter Hampel, majitel čerpací stanice, si pochvaloval obchod, který mu vynášel ještě za rozděleného Německa, po sjednocení se však věci zhoršily.Po otevření hranic přicházely velké řetězce benzinových stanic nabízející konkurenční ceny. Když se EU rozšířila na východ v roce 2004, řidiči jednoduše naplnili svá auta na silnici v České republice, kde je litr benzinu o 20 centů levnější. Hampel teď pobírá důchod ve výši 400 EUR měsíčně, který nestačí na splacení jeho dluhů. Dnes prodává noviny, tabák a alkohol místo benzinu.
"Ztratil jsem veškerou důvěru ve vládu," říká 66letý muž, který se označuje za "pracujícího důchodce". "Slíbili nám, že bude trvat 20 let, než se narovnají mzdy a důchody, a podívejme se, kde jsme teď," dodává.
Ale ne všichni ve vesnici souhlasí, že voliči AfD mají oprávněné ekonomické obavy. "Nikdo kolem nás není skutečně chudý," říká Jenny Sachserová, jedna z dvou mladých matek, která šla s kočárkem po silnici jen pár metrů od čerpací stanice. "Někteří lidé zde jednoduše nechtějí zvednout zadek a ve finále obviňují každého, jen ne sami sebe," myslí si.
Saské HDP se navíc v loňském roce zvedlo o 2,7%, rychleji než v kterémkoliv jiném německém státě. AfD také získala druhé místo v zemích Bavorsko a Bádensko-Württembersko, což jsou hospodářsky velmi silné části Německa.
Důchodci na pumpě si stěžovali také na to, že silnice v oblasti jsou "horší než v Rumunsku". Ulice a fasády v okolních vesnicích jsou přitom uklizené, obrubníky lemované zářícími Audi a BMW. V továrně pro logistiku v Oppachu se její majitel domnívá, že jediným problémem, s kterým oblast bojuje, je nedostatek nového pracovního personálu.
Nedaleké město Zhořelec se může pyšnit svými majestátními barokními a renesančními exteriéry, které byly použity jako pozadí pro film Hotel Budapešť. Přesto někteří místní obyvatelé mají pocit, zhořelecké bohatství jen jakousi povrchovou fasádou.
"Postavili všechny ty hezké kanceláře," prohlásil Heiko, vyholený čtyřicátník ukazující na renovované fasády kolem něj, "a přesto máme stále spoustu lidí na ulici."
Narovnání státních důchodů mezi východem a západem Německa bylo prioritním projektem pro odstupujícího ministra práce Andrea Nahlese a někteří ekonomové tvrdí, že se nyní výše důchodů nespravedlivě nakloní ve prospěch důchodců v dřívější NDR. Ale stejně jako u mnoha věcí, mnozí z těch, kteří žijí v bývalém východním Německu, mají i přesto pocit, že statistiky neříkají úplně celou pravdu.
Související

Merz naráží na první povolební problémy. SPD se do koalice s CDU příliš nechce

AfD dosáhla ve volbách historického úspěchu. Jak toho Alice Weidelová dosáhla?
Volby v Německu , Německo , Alternativa pro Německo (AfD) , ndr , Komunismus
Aktuálně se děje
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
včera

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
včera

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
včera

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
včera

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
včera

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
včera

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
včera
Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi.
Zdroj: Jan Hrabě