Dětské sňatky jsou kvůli migrantům problémem i v Evropě, europoslanci žádají tvrdé postihy

Štrasburk – Poslanci Evropského parlamentu dnes přijali usnesení, ve kterém odsuzují dětské sňatky jako porušování práv dítěte a jako jednu z forem násilí na ženách a dívkách. Eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost mužů a žen Věra Jourová při úterní debatě poslancům řekla, že problematika dětských sňatků je velice rozsáhlá, takže ji nelze vyřešit na základě jedné iniciativy. 

Usnesení mimo jiné uvádí, že tento problém se v souvislosti s masovým příchodem migrantů do Evropy týká i Evropské unie, kde ale chybí přesné statistiky o závažnosti situace. Během úterní debaty europoslanců zaznělo mimo jiné tvrzení, že v období 2011 až 2020 bylo podle celosvětového odhadu kolem 140 milionů dětských sňatků.

„Dětské svatby nejsou nic jiného než násilí páchané na dětech. Jsem rád, že Evropský parlament rezoluci schválil. Postoj unie k tomuto problému by měl být co nejpřísnější. Pokud bereme vážně podporu vzdělávání a boj proti násilí na ženách, pak dětské svatby v našem světě nemají co dělat," sdělil ČTK český europoslanec Pavel Poc.

S tím souhlasí i jeho kolegové. „Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit neměli. Bohužel je ale i dnes v rozvojových zemích každá devátá nevěsta mladší 15 let. Komplikace v těhotenství či při porodu jsou také v nejchudších zemích hlavními příčinami úmrtí dívek ve věku 15 až 19 let," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Problém se týká i Evropské unie, protože na kontinent přicházejí migranti, kteří uzavřeli manželství v dětském věku. Takové sňatky se navíc uzavírají i v mimoevropských běženeckých táborech, kde se tímto postupem rodiny dětských nevěst podle BBC mnohdy snaží své dcery ochránit před chudobou či sexuálním obtěžováním. Evropské úřady pak po příchodu takovýchto manželů často o jejich manželství neví.

Jourová v této souvislosti se zmínila o významu takzvané istanbulské úmluvy, která se potíráním násilí na ženách včetně jejich nucených sňatků věnuje. Tuto mezinárodní dohodu podepsaly všechny unijní státy, ale také Norsko, Turecko či Švýcarsko s Ukrajinou. Ratifikace v jednotlivých zemích ještě neskončila, Česká republika by ji mohla ukončit v příštím roce.

Ne všichni europoslanci jsou ale s textem dnes přijatého usnesení spokojeni. Jedním z nich je i Jiří Pospíšil, který kritizoval formulaci, že „případy dětských sňatků v členských státech EU je třeba řádným a jednotným způsobem monitorovat". „Čekal bych tvrdší odsouzení," řekl Pospíšil s tím, že je třeba takovéto sňatky kriminalizovat. „V Evropě to můžeme řešit," dodal.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropský parlament manželství Jiří Pospíšil Dita Charanzová (ANO) Pavel Poc Věra Jourová děti

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 4 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 5 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 7 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 9 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy