Pokrok v brexitu? Labouristi se pustili do Mayové, Skotsko si přisadilo

Londýn - Na dnešní průlom v brexitových jednáních přišly i negativní reakce. Předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn zdůraznil, že chce po brexitu udržet s Evropou "blízký vztah". Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová vyzvala k setrvání Británie v celní unii a jednotném evropském trhu. Výhrady má i Londýn.

Labouristický starosta britské metropole Sadiq Khan dal najevo zklamání nad částmi rámcové dohody, kterou Mayová v Bruselu vyjednala. Konzervativní vládu vyzval, aby zvýšila rychlost jednání, a poskytla tak podnikatelům potřebnou jistotu. Fakt, že se Británie chystá při odchodu z EU opustit i jednotný trh a celní unii označil Khan za "extrémní zklamání".

"Má vlastní země, Británie, je na křižovatce," uvedl Corbyn v projevu proneseném v Ženevě. Labouristická strana chce podle něj s evropskými státy "blízký a kooperativní vztah založený na solidaritě a vzájemných výhodách".

Sturgeonová, která dlouhodobě vystupuje proti brexitu, dnes uvedla, že Británie by měla zůstat alespoň členem celní unie a jednotného trhu. Je to podle ní "jediná rozumná volba". "Jakékoli zvláštní ustanovení pro Severní Irsko musí být dostupné i pro jiné národy Spojeného království," zdůraznila.

Evropská komise dnes oznámila, že podle jejího názoru nastal v nynějších jednáních o první fázi brexitových rozhovorů pokrok dostatečný k tomu, aby se rozhovory mohly do druhé fáze posunout.

Evropský parlament jako takový přímou roli v jednáních nemá, bude ovšem schvalovat závěrečnou dohodu o britském odchodu z unie. Parlament také hodlá příští týden naznačit, jakou podobu budoucích vztahů mezi EU a Británií by pokládal za správnou.

To je spolu s ochranou práv občanů EU v Británii po brexitu a finančním vyrovnáním třetí klíčová otázka první fáze jednání vedené už měsíce. Jejím výsledkem je zatím společná zpráva vyjednavačů obou stran. Ta na 15 stranách shrnuje principy, z nichž se bude vycházet při tvorbě konečné "rozvodové" dohody, a která bude podkladem pro rozhodnutí premiérů a prezidentů o posunu jednání také směrem k přechodnému období a budoucím obchodních a dalším smlouvám.

Podle europoslance Guye Verhofstadta by v ní chtěl parlament mít pět oblastí, které mezi nyní dojednanými principy chybí. První je, aby se ochrana práv tří milionů občanů EU v Británii po brexitu vztahovala i na jejich "budoucí partnery".

Druhou je zajištění, že administrativa spojená s brexitem bude pro unijní občany v Británii zdarma, důkazní břemeno při ní bude ležet na britských úřadech a každá rodina bude potřebovat jen jeden formulář. Třetí je, aby rozhodnutí evropského soudu byla pro britskou stranu i nadále závazná a aby existovala důležitá role pro budoucího britského ombudsmana, který by stížnosti občanů EU skutečně vyšetřoval.

Související

Více souvisejících

Brexit Jeremy Corbyn EU (Evropská unie) Sadiq Khan Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) evropský parlament Theresa Mayová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy