Fyzické útoky, protesty proti muslimům, migrantům a homosexuálům. Historik varuje před návratem fašismu

NÁZOR - Jak se blíží italské volby, jeví se stále více jako nepravděpodobné, že výsledkem bude vláda schopná zpomalit vzestup tvrdě pravicových, protievropských sil na italské politické scéně, míní historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server CNN poukazuje, že možná z tohoto důvodu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden prohlásil, že Brusel se musí připravit na neoperativní italský kabinet vzešlý z voleb, což popsal jako nejhorší scénář.

Hněv proti bruselským elitám

Juncker má podle historika pravdu v tom, že italské volby mohou přinést nestabilitu s ničivým dopadem na celou eurozónu, avšak předsedovi Evropské komise naneštěstí uniká širší perspektiva, jelikož ignoruje široký hněv vůči bruselským elitám. "Evropské problémy jsou mnohem hlubší než volební výsledky znesnadňující formování vlád. Spíše se přímo týkají stavu demokracie v některých evropských zemích," varuje akademik.

Itálie momentálně zažívá nejvíce znepokojivou předvolební kampaň za dlouhá desetiletí a uplynulé dny ukázaly, že nenávist, xenofobie a pravicový extremismus jsou na vzestupu, konstatuje Mammone. Podotýká, že prakticky denně přicházejí zprávy o etnických konfliktech, shromážděních krajně pravicových skupin a útocích fašistických uskupení, například CasaPound či Forza Nuova, na novináře.

Fyzickým útokům ze strany svých oponentů čelí i levicoví aktivisté, což přirozeně podněcuje odpověď od hnutí, které jsou ještě více nalevo od středu, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že fašismus zdaleka neskončil v roce 1945, ale z Evropy - nejen z Itálie - fašistické ideologie nikdy plně nezmizely a dokázaly přežít i díky poválečné veřejné amnézii.

"Od 80. let se fašisté přizpůsobují měnícímu se světu. Nyní dokážou vyžívat evropské migrační krize a používat ji jako mobilizační prapor," vysvětluje historik. Dodává, že fašistickou rétoriku mnohdy legitimizují běžní politici, kteří se obávají, že ztratí voliče kvůli odporu veřejnosti k imigraci, tudíž dochází k odmítnutí multikulturalismu, vyloučení migrantů a rozklad nadnárodních institucí je mnohými označován za rozumnou, normální politiku.   

Xenofobie a antievropanství rostou téměř po celém kontinentu, v mnoha evropských zemích dochází běžně k protestům proti muslimům, uprchlíkům a homosexuálům a nový zákon v Polsku zakázal poukazovat na podíl země na holocaustu, kritizuje akademik. Připomíná, že podivné pojímání svobody slova se skloubilo se sociálními sítěmi a vede k šíření zuřivě národovecké politice.

Itálie na prvním místě

V důsledku toho se Itálie, spolu s ostatními evropskými státy, stává polarizovanou zemí ve stylu my versus oni, fašisté versus antifašisté, odpůrci uprchlíků versus vítači uprchlíků, euroskeptici versus eurofilové, nastiňuje expert. Obává se, že italská poválečná snaha přepsat fašistickou historii vytvořila perfektní podmínky k návratu fašismu v roce 2018.  

"A dnešní situace je ještě horší než na začátku 90. let. Dekády 'umírněné' středo-pravicové politiky vedly k Silviu Berlusconimu," píše Mammone. Deklaruje, že Berlusconiho úklony doprava přinesly legitimizaci krajní pravice a dezinterpretaci jeho politiky, a tak dnes i pokrokové instituce jako Fondazione Feltrinelli, pojmenované pro antifašistickém aktivistovi, považují za přijatelné pozvání krajně pravicových politiků Floriana Philippota, bývalého předního člena francouzské Národní fronty, či Alaina De Benoista, známého francouzského ideologa, který šíří myšlenky identity a ento-pluralismu a k jeho pojetí "moderní pravice" se hlásí i vůdce americké ultrapravicový vůdce Richard Spencer a mnoho dalších evropských bílých nacionalistů.

Zástupci fašistických organizací CasaPound a Forza Nuova jsou zváni do televize, aby debatovali o tom, proč by měla být Itálie na prvním místě a EU je hanebná, uvádí historik. Doplňuje, že také dva současní Berlusconiho spojenci - krajně pravicoví Bratři Itálie a Liga severu - užívají právě slogan "Itálie na prvním místě" a mluví o odmítání islámu i uprchlíků a volební program Berlusconiho středo-pravicové koalice jasně deklaruje potřebu revize stávajících evropských smluv, která by umožnila upřednostnit italskou ústavu před evropským právem.

To vše považuje akademik za velmi znepokojivé, jelikož dané politické síly se mohou ve volbách dostat k moci. Velkým paradoxem ovšem je, že v Evropské lidové straně, nejsilnějším panevropském politickém uskupení v Bruselu, stále mnoho osob podporuje Berlusconiho a považuje ho za hráz proti sílícímu populismu v Itálii. "Skutečně věří, že jde o nejlepší způsob boje s extremismem?" ptá se závěrem Mammone.

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.
Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Více souvisejících

Itálie fašismus Silvio Berlusconi imigrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Elon Musk

Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump

Elon Musk představuje pro evropské vlády výzvu, jakou moderní diplomacie jen zřídka zažívá. Jeho status vlivného miliardáře, technologického vizionáře a majitele mocného mediálního nástroje, spolu s jeho politickými vazbami na Donalda Trumpa, přináší nový rozměr geopolitickým vztahům. Muskovo chování, oscilující mezi kontroverzními vyjádřeními na platformě X a strategickými ekonomickými investicemi, zneklidňuje politiky napříč Evropou.

před 1 hodinou

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.

před 2 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých

Boje na jihu Ruska, zejména v Kurské oblasti, si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádaly vysoké ztráty mezi severokorejskými vojáky, které Rusko povolalo na pomoc při snaze znovu ovládnout ztracená území. Zelenskyj ve svém sobotním večerním projevu uvedl, že u jediné vesnice, Makhnovka v Kurské oblasti, přišla ruská armáda během několika dní o celou jednotku složenou ze severokorejské pěchoty a ruských výsadkářů.

před 3 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou

Kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vládnoucí Liberální strany téměř deset let, by podle zpráv z několika renomovaných médií mohl oznámit svou rezignaci již v pondělí. Tato informace přichází uprostřed narůstajícího politického tlaku a poklesu jeho podpory uvnitř vlastní strany.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři

Spojené státy zasáhla masivní zimní bouře, která přináší sníh, led, silný vítr a nebezpečné mrazy od centrálních a jižních států až po východní pobřeží. Situace způsobila nebezpečné podmínky na silnicích, uzavření škol a vládních úřadů v několika státech a vyhlášení stavu nouze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících

Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy. 

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží

Andrii Kovalenko, šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím, uvedl, že ukrajinské síly provedly překvapivé útoky na ruské jednotky na několika místech Kurské oblasti, a to měsíce poté, co Ukrajina zahájila svou invazi do této oblasti. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

včera

včera

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

včera

včera

Dětem končí dlouhé vánoční volno. Do léta je čekají troje prázdniny

Školákům dneškem končí dlouhé vánoční prázdniny, které se tentokrát protáhly celkem na 16 dní. Děti ale na další volno nebudou muset čekat dlouho. V závěru ledna je totiž čekají pololetní prázdniny, na které ihned navážou jarní prázdniny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy