Fyzické útoky, protesty proti muslimům, migrantům a homosexuálům. Historik varuje před návratem fašismu

NÁZOR - Jak se blíží italské volby, jeví se stále více jako nepravděpodobné, že výsledkem bude vláda schopná zpomalit vzestup tvrdě pravicových, protievropských sil na italské politické scéně, míní historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server CNN poukazuje, že možná z tohoto důvodu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden prohlásil, že Brusel se musí připravit na neoperativní italský kabinet vzešlý z voleb, což popsal jako nejhorší scénář.

Hněv proti bruselským elitám

Juncker má podle historika pravdu v tom, že italské volby mohou přinést nestabilitu s ničivým dopadem na celou eurozónu, avšak předsedovi Evropské komise naneštěstí uniká širší perspektiva, jelikož ignoruje široký hněv vůči bruselským elitám. "Evropské problémy jsou mnohem hlubší než volební výsledky znesnadňující formování vlád. Spíše se přímo týkají stavu demokracie v některých evropských zemích," varuje akademik.

Itálie momentálně zažívá nejvíce znepokojivou předvolební kampaň za dlouhá desetiletí a uplynulé dny ukázaly, že nenávist, xenofobie a pravicový extremismus jsou na vzestupu, konstatuje Mammone. Podotýká, že prakticky denně přicházejí zprávy o etnických konfliktech, shromážděních krajně pravicových skupin a útocích fašistických uskupení, například CasaPound či Forza Nuova, na novináře.

Fyzickým útokům ze strany svých oponentů čelí i levicoví aktivisté, což přirozeně podněcuje odpověď od hnutí, které jsou ještě více nalevo od středu, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že fašismus zdaleka neskončil v roce 1945, ale z Evropy - nejen z Itálie - fašistické ideologie nikdy plně nezmizely a dokázaly přežít i díky poválečné veřejné amnézii.

"Od 80. let se fašisté přizpůsobují měnícímu se světu. Nyní dokážou vyžívat evropské migrační krize a používat ji jako mobilizační prapor," vysvětluje historik. Dodává, že fašistickou rétoriku mnohdy legitimizují běžní politici, kteří se obávají, že ztratí voliče kvůli odporu veřejnosti k imigraci, tudíž dochází k odmítnutí multikulturalismu, vyloučení migrantů a rozklad nadnárodních institucí je mnohými označován za rozumnou, normální politiku.   

Xenofobie a antievropanství rostou téměř po celém kontinentu, v mnoha evropských zemích dochází běžně k protestům proti muslimům, uprchlíkům a homosexuálům a nový zákon v Polsku zakázal poukazovat na podíl země na holocaustu, kritizuje akademik. Připomíná, že podivné pojímání svobody slova se skloubilo se sociálními sítěmi a vede k šíření zuřivě národovecké politice.

Itálie na prvním místě

V důsledku toho se Itálie, spolu s ostatními evropskými státy, stává polarizovanou zemí ve stylu my versus oni, fašisté versus antifašisté, odpůrci uprchlíků versus vítači uprchlíků, euroskeptici versus eurofilové, nastiňuje expert. Obává se, že italská poválečná snaha přepsat fašistickou historii vytvořila perfektní podmínky k návratu fašismu v roce 2018.  

"A dnešní situace je ještě horší než na začátku 90. let. Dekády 'umírněné' středo-pravicové politiky vedly k Silviu Berlusconimu," píše Mammone. Deklaruje, že Berlusconiho úklony doprava přinesly legitimizaci krajní pravice a dezinterpretaci jeho politiky, a tak dnes i pokrokové instituce jako Fondazione Feltrinelli, pojmenované pro antifašistickém aktivistovi, považují za přijatelné pozvání krajně pravicových politiků Floriana Philippota, bývalého předního člena francouzské Národní fronty, či Alaina De Benoista, známého francouzského ideologa, který šíří myšlenky identity a ento-pluralismu a k jeho pojetí "moderní pravice" se hlásí i vůdce americké ultrapravicový vůdce Richard Spencer a mnoho dalších evropských bílých nacionalistů.

Zástupci fašistických organizací CasaPound a Forza Nuova jsou zváni do televize, aby debatovali o tom, proč by měla být Itálie na prvním místě a EU je hanebná, uvádí historik. Doplňuje, že také dva současní Berlusconiho spojenci - krajně pravicoví Bratři Itálie a Liga severu - užívají právě slogan "Itálie na prvním místě" a mluví o odmítání islámu i uprchlíků a volební program Berlusconiho středo-pravicové koalice jasně deklaruje potřebu revize stávajících evropských smluv, která by umožnila upřednostnit italskou ústavu před evropským právem.

To vše považuje akademik za velmi znepokojivé, jelikož dané politické síly se mohou ve volbách dostat k moci. Velkým paradoxem ovšem je, že v Evropské lidové straně, nejsilnějším panevropském politickém uskupení v Bruselu, stále mnoho osob podporuje Berlusconiho a považuje ho za hráz proti sílícímu populismu v Itálii. "Skutečně věří, že jde o nejlepší způsob boje s extremismem?" ptá se závěrem Mammone.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie fašismus Silvio Berlusconi imigrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy