Fyzické útoky, protesty proti muslimům, migrantům a homosexuálům. Historik varuje před návratem fašismu

NÁZOR - Jak se blíží italské volby, jeví se stále více jako nepravděpodobné, že výsledkem bude vláda schopná zpomalit vzestup tvrdě pravicových, protievropských sil na italské politické scéně, míní historik Andrea Mammone z University of London. V komentáři pro server CNN poukazuje, že možná z tohoto důvodu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden prohlásil, že Brusel se musí připravit na neoperativní italský kabinet vzešlý z voleb, což popsal jako nejhorší scénář.

Hněv proti bruselským elitám

Juncker má podle historika pravdu v tom, že italské volby mohou přinést nestabilitu s ničivým dopadem na celou eurozónu, avšak předsedovi Evropské komise naneštěstí uniká širší perspektiva, jelikož ignoruje široký hněv vůči bruselským elitám. "Evropské problémy jsou mnohem hlubší než volební výsledky znesnadňující formování vlád. Spíše se přímo týkají stavu demokracie v některých evropských zemích," varuje akademik.

Itálie momentálně zažívá nejvíce znepokojivou předvolební kampaň za dlouhá desetiletí a uplynulé dny ukázaly, že nenávist, xenofobie a pravicový extremismus jsou na vzestupu, konstatuje Mammone. Podotýká, že prakticky denně přicházejí zprávy o etnických konfliktech, shromážděních krajně pravicových skupin a útocích fašistických uskupení, například CasaPound či Forza Nuova, na novináře.

Fyzickým útokům ze strany svých oponentů čelí i levicoví aktivisté, což přirozeně podněcuje odpověď od hnutí, které jsou ještě více nalevo od středu, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že fašismus zdaleka neskončil v roce 1945, ale z Evropy - nejen z Itálie - fašistické ideologie nikdy plně nezmizely a dokázaly přežít i díky poválečné veřejné amnézii.

"Od 80. let se fašisté přizpůsobují měnícímu se světu. Nyní dokážou vyžívat evropské migrační krize a používat ji jako mobilizační prapor," vysvětluje historik. Dodává, že fašistickou rétoriku mnohdy legitimizují běžní politici, kteří se obávají, že ztratí voliče kvůli odporu veřejnosti k imigraci, tudíž dochází k odmítnutí multikulturalismu, vyloučení migrantů a rozklad nadnárodních institucí je mnohými označován za rozumnou, normální politiku.   

Xenofobie a antievropanství rostou téměř po celém kontinentu, v mnoha evropských zemích dochází běžně k protestům proti muslimům, uprchlíkům a homosexuálům a nový zákon v Polsku zakázal poukazovat na podíl země na holocaustu, kritizuje akademik. Připomíná, že podivné pojímání svobody slova se skloubilo se sociálními sítěmi a vede k šíření zuřivě národovecké politice.

Itálie na prvním místě

V důsledku toho se Itálie, spolu s ostatními evropskými státy, stává polarizovanou zemí ve stylu my versus oni, fašisté versus antifašisté, odpůrci uprchlíků versus vítači uprchlíků, euroskeptici versus eurofilové, nastiňuje expert. Obává se, že italská poválečná snaha přepsat fašistickou historii vytvořila perfektní podmínky k návratu fašismu v roce 2018.  

"A dnešní situace je ještě horší než na začátku 90. let. Dekády 'umírněné' středo-pravicové politiky vedly k Silviu Berlusconimu," píše Mammone. Deklaruje, že Berlusconiho úklony doprava přinesly legitimizaci krajní pravice a dezinterpretaci jeho politiky, a tak dnes i pokrokové instituce jako Fondazione Feltrinelli, pojmenované pro antifašistickém aktivistovi, považují za přijatelné pozvání krajně pravicových politiků Floriana Philippota, bývalého předního člena francouzské Národní fronty, či Alaina De Benoista, známého francouzského ideologa, který šíří myšlenky identity a ento-pluralismu a k jeho pojetí "moderní pravice" se hlásí i vůdce americké ultrapravicový vůdce Richard Spencer a mnoho dalších evropských bílých nacionalistů.

Zástupci fašistických organizací CasaPound a Forza Nuova jsou zváni do televize, aby debatovali o tom, proč by měla být Itálie na prvním místě a EU je hanebná, uvádí historik. Doplňuje, že také dva současní Berlusconiho spojenci - krajně pravicoví Bratři Itálie a Liga severu - užívají právě slogan "Itálie na prvním místě" a mluví o odmítání islámu i uprchlíků a volební program Berlusconiho středo-pravicové koalice jasně deklaruje potřebu revize stávajících evropských smluv, která by umožnila upřednostnit italskou ústavu před evropským právem.

To vše považuje akademik za velmi znepokojivé, jelikož dané politické síly se mohou ve volbách dostat k moci. Velkým paradoxem ovšem je, že v Evropské lidové straně, nejsilnějším panevropském politickém uskupení v Bruselu, stále mnoho osob podporuje Berlusconiho a považuje ho za hráz proti sílícímu populismu v Itálii. "Skutečně věří, že jde o nejlepší způsob boje s extremismem?" ptá se závěrem Mammone.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie fašismus Silvio Berlusconi imigrace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy