Lucemburk - Evropská unie dnes jednoznačně odsoudila pokračující a opakované používání chemických zbraní syrským režimem, včetně posledního útoku ze 7. dubna v Dúmě. Shodli se na tom dnes v Lucemburku ministři zahraničí bloku, podle kterých měly sobotní vzdušné útoky USA, Francie a Británie na zařízení související se syrským programem chemických zbraní jediný cíl, jímž bylo zabránit syrskému režimu v dalším používání těchto zbraní k zabíjení vlastních občanů.
Členské země EU podle přijatých závěrů ministerské schůzky podporují veškeré snahy bránící používání chemických zbraní. Tyto závěry uvádějí, že chemické zbraně opakovaně používal jak režim prezidenta Bašára Asada, tak také teroristická organizace Islámský stát (IS). "Syrský režim nese hlavní odpovědnost za katastrofální humanitární situaci a utrpení lidí v Sýrii," uvedli ministři v závěrech své dnešní schůzky.
Útok v Dúmě, při němž 7. dubna zahynulo několik desítek lidí, byl podle EU hrubým porušením mezinárodního práva a "urážkou lidské slušnosti". Trojice západních států reagovala v sobotu nad ránem operací proti objektům souvisejícím se syrským programem chemických zbraní nedaleko Damašku a Homsu.
Ministři zahraničí dnes zopakovali přesvědčení EU, že řešení roky se vlekoucí syrské krize musí být politické, protože žádné vojenské řešení neexistuje. Evropská unie dlouhodobě podporuje snahy OSN a jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana de Mistury, příští týden se například v Bruselu koná rozsáhlá mezinárodní konference o budoucnosti země.
Unie ale upozornila, že politické řešení se vzdaluje. Syrský režim, podporovaný Ruskem a Íránem, totiž své vojenské operace od loňského roku zesílil, a to bez ohledu na civilní oběti. Unie tak dnes důrazně odsoudila všechny útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, včetně nemocnic a škol. Vyzývá také všechny strany konfliktu k příměří a k tomu, aby umožnily práci humanitárních pracovníků a evakuace zraněných.
Ministři zahraničí bloku dnes ale nenásledovali Spojené státy a v závěrech jednání se nezmínili o možnosti nových sankcí vůči Rusku, které patří mezi hlavní opory Asadova režimu. Upozornili ale, že EU bude zvažovat další sankční opatření vůči syrskému režimu a zdůraznili, že unie a její členské státy se budou společně snažit a zasazovat o potrestání těch, kdo v syrském konfliktu porušovali mezinárodní právo.
Situaci v Sýrii dál podle unie zkomplikovala turecká vojenská operace v severozápadní části země, která donutila opustit domovy velký počet lidí.
Evropská unie dnes vyzvala Rusko, Írán a Turecko, tedy země, které garantují plnění dohody z Astany, aby zajistily ukončení bojů a umožnily přísun humanitární pomoci v Sýrii, který je nyní často blokován.
"To musí skončit. EU žádá, aby všechny strany konfliktu a speciálně syrský režim, zajistily ve všech částech země neomezený, plný a trvalý přístup k potřebným, ať jsou kdekoliv, v souladu s mezinárodním humanitárním právem," uvedli dnes ministři zahraničí evropského bloku.
Závěry dnešní schůzky upozorňují v této souvislosti zvlášť na zhoršující na situaci ve východní Ghútě, v Idlíbu a po turecké operaci také v Afrínu a okolí. Pomoc v Sýrii podle unie potřebuje přes 13 milionů lidí, přes šest milionů muselo opustit domov a okolo tří milionů je v pasti v jen těžko přístupných oblastech.
Unie odsoudila, že v bojích je jako zbraň používáno hladovění obyvatelstva či jeho násilné vysídlování, oboje může být pokládáno za válečný zločin či zločin proti lidskosti.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Chemické zbraně , Sýrie , humanitární pomoc , Rusko , Bašár Asad
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák