EU popudilo přirovnání k SSSR. Lídr liberálů vytáhl na britského ministra pořádný trapas

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker při dnešní debatě s poslanci Evropského parlamentu zopakoval, že Evropská unie se chce s Británií na jejím odchodu z bloku dohodnout. Upozornil, že brexit bez dohody není tím nejlepším řešením, i když mnozí britští politici takový názor zastávají.

"Ti, kteří si myslí, že odchod bez dohody by byl nejlepším řešením, si neuvědomují následky takového scénáře," řekl Juncker. Ten se s poslanci sešel před říjnovým summitem EU, jehož ústředním bodem bude právě brexit.

Předseda Evropské rady Donald Tusk již dříve nadcházející unijní vrcholnou schůzku označil za rozhodující pro dosažení brexitové dohody s Británií.

Dohodu s unií prosazuje i britská premiérka Theresa Mayová, která Bruselu předložila svůj plán. Na svém návrhu se ale Mayová zatím s EU neshodla. Britská premiérka mezitím doma čelí tlaku části křídla své Konzervativní strany, které by raději upřednostnilo brexit bez dohody, tedy neřízené opuštění unie. Takovému vývoji se chce Mayová vyhnout, v minulosti ale opakovaně prohlásila, že jedinou alternativou jejího plánu je právě neřízený odchod se všemi jeho tvrdými následky.

Jednou z klíčových otázek brexitu je podoba hranice mezi Irskou republikou, která je unijním členem, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Brusel trvá na tom, že hranice musí zůstat formální bez přísných hraničních kontrol. Juncker dnes řekl, že irská hranice je pro EU prioritou.

Předseda evropských lidovců Manfred Weber označil brexit za ukázku toho, kam vede populismus. Ocenil také jednotu unijních států ve svém postoji k britskému odchodu a vyzval britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta, aby se omluvil za to, že přirovnal EU k Sovětskému svazu. Hunt dnes v rozhovoru se CNBC řekl, že EU se někdejšímu SSSR nepodobá.

Lídr liberálů Guy Verhofstadt, který je rovněž koordinátorem EP pro brexit, označil Huntova slova za urážku milionů obyčejných občanů bývalého SSSR. Připomněl, že Hunt si v minulosti popletl Čínu s Japonskem. Narážel tak na Huntovu červencovou návštěvu Číny, kde prohlásil, že má za manželku Japonku. Ihned se ale opravil a řekl, že jeho žena Lucia je Číňanka. Přeřeknutí pak označil za trapný moment.

Šéf socialistických poslanců Udo Bullman podobně jako Weber kritizoval nezodpovědné britské vedení. Prohlásil také, že většina Britů nyní zjistila, že brexit byl velkou chybou.

Philippe Lamberts, který je spolupředsedou parlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance, varoval před odchodem Británie z EU bez dohody, neboť by to otrávilo budoucí vztahy mezi Londýnem a Bruselem.

Europoslanec a bývalý vůdce Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který patřil k jedné z hlavních tváří kampaně za odchod své země z Evropské unie, prohlásil, že stav vyjednávání svědčí o tom, že unijní vyjednávači si vedou lépe než britští, což staví Londýn do pozice slabšího. Hlavního unijního vyjednávače Michela Barniera ale obvinil, že otázku irské hranice zneužil jako zbraň. V závěru svého projevu zdůraznil, že pokud se EU s Británií nedohodne, pak Londýn "prostě odejde".

Související

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker Brexit EU (Evropská unie) evropský parlament Jeremy Hunt (britský politik) Manfred Weber (šéf EPP) Nigel Farage

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy