"Neposlušný" člen EU? Vztahy mezi Bruselem a Itálií se dál vyostřují

Vztahy mezi EU a Itálií se vyostřují. Návrh státního rozpočtu, v němž nová italská vláda počítá s obrovským deficitem, může přerůst v otevřený spor mezi Římem a Bruselem. Kromě Maďarska a Polska tak má EU dalšího "neposlušného" člena. Informoval o tom server Politico.eu.

Bude-li skutečně schodkový rozpočet, který může z Itálie udělat po Řecku dalšího člena eurozóny neplnícího Maastrichtská kritéria a závazky, na nichž se shodl se všemi členskými státy EU. Z tohoto důvodu by měla Itálie počítat s patřičnou reakcí ze strany Bruselu.

Návrh, na němž se shodli italský vicepremiér a předseda vládní Ligy Severu Matteo Salvini a předseda populistického Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, totiž počítá s deficitem ve výši 2,4 % HDP. Podle Di Maia je taková vize v nejlepším zájmu ekonomicky slabších skupin, která neupřednostňuje bohaté. Vládní koalice sestávající z extremistů a populistů nyní pokračuje v plnění svých na první pohled líbivých, leč z dlouhodobého hlediska nesplnitelných slibů. 

Zde však mluvíme o případném vzniku další krize, kde by Itálii mohl hrozit stejný scénář, jako Řecku. Ostatně její veřejný dluh už se pomalu a jistě dostává na jeho úroveň. Každopádně za současného vývoje je politický souboj mezi Římem a Bruselem nevyrovnaný. Deník La Stampa poznamenal, že má Itálie oproti EU výhodu, a že i v případě sankcí ze strany Evropské komise jej vyhraje, ba dokonce to euroskeptické vládě přinese i nějaké další body navíc, protože to akorát potvrdí její kritiku směrem k EU, která se "vměšuje" do vnitřních záležitostí národních států.

Předchozí vláda středolevicových stran, které jsou nyní v opozici, by na rok 2019 prosazovala rozpočet s deficitem 0,8 % HDP. Evropská komise a Giovanni Tria, technokrat, který momentálně působí jako ministr financí ve vládě Giuseppa Conteho, by zase prosazovali kompromis mezi opozičním a koaličním návrhem 1,6 % HDP. Žádná z těchto alternativ však pravděpodobně nebude vyslyšená. Nová vládní koalice se zřejmě cítí povinná dělat všechno jinak, než její předchůdci. Svůj triumf vnímá jako závazek italským voličům zcela otočit pomyslné kormidlo.

Velkou podporu získal návrh státního rozpočtu na příští období u členské základny Hnutí pěti hvězd, která na svém twitterovém účtu napsala, že se jedná o historický den, kdy se bude moct italská politická reprezentace zabývat důležitými tématy, jako je například nepodmíněný příjem pro nejchudší vrstvy obyvatel. 

Evropská komise zahnaná do kouta

Návrh italského státního rozpočtu na rok 2019, který počítá s deficitem 2,4 % HDP je sice o pod hranicí EU 3 %, ale na druhou stranu je třeba připomenout, že Itálie k nejzadluženějším členům eurozóny. První je Řecko a ihned poté následuje Itálie se zmiňovaným veřejným dluhem 130 % HDP, který může ještě dál narůst, což by vedlo k porušení Maastrichtských kritérií. I toto je důvodem znepokojení ze strany orgánů EU, jejichž představitelé se tomuto scénáři snažili všemi možnými prostředky předcházet.

Jedním z těch kroků byl tlak na italského prezidenta Sergia Mattarellu, aby buď prosazoval vládní kolici Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, v jejímž čele by stál Di Maio, případně vypsal předčasné volby, do jejichž konání by státní rozpočet schválila stávající vláda Paola Gentilioniho. Sestavit novou italskou vládu nebylo jednoduché. Z voleb totiž nevyšel jednoznačný vítěz, který by mohl sestavit vládu. 

Evropská komise je nyní zahnaná do kouta. Sama neví, jak má odpovědět na rozpočet, který pravděpodobně nedokáže snížit státní dluh, který neodpovídá Maastrichtským kritériím, aby neupevnila moc populistů a extremistů, jimž se po březnových volbách podařilo sestavit vládu. Kromě italské ekonomiky, která je pro eurozónu klíčová. je ve hře i stabilita společné evropské měny.

Související

Více souvisejících

Itálie Euro (měna) EU (Evropská unie) eurozóna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 3 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

před 3 hodinami

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

před 4 hodinami

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Australská policie zastřelila 16letého chlapce. Pobodal muže v Perthu

Podle policie a premiéra Západní Austrálie byl šestnáctiletý radikalizovaný chlapec zastřelen policií poté, co v neděli na veřejnosti zaútočil nožem na jednu osobu. Tuto událost informovaly agentury AFP a Reuters.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy