Symbol rozdělení rodin a celého světa: Co předcházelo pádu berlínské zdi?

Berlín - Před téměř 30 lety, konkrétně 9. listopadu 1989 otevřela východoněmecká pohraniční stráž veškeré hraniční přechody na takzvané berlínské zdi, která se po celých 28 let stala nechvalným symbolem světa rozděleného Studenou válkou. Informoval o tom server Theconversation.com.

Samotná noc se nesla v duchu bujarých oslav, kdy Východní i Západní Berlíňané volně přecházeli z jedné části města do druhé a v některých případech dokonce vylezli na samotný vrchol betonového monstra, kde tančili, objímali se a popíjeli šampaňské. Za zmínku stojí, že k pádu  přispěl nešťastný výrok významného představitele Sjednocené socialistické strany Güntera Schabowského na tiskové konferenci ve Východním Berlíně. Ten totiž oznámil, že se zruší veškerá omezení v cest občanů NDR. V reakci na to se pak masy Východních Němců shromáždily na berlínských hranicích s požadavkem okamžitého otevření cesty na Západ. 

Následný pád berlínské zdi se následně stal dominovým efektem spočívajícím mimo jiné také v procesu Sjednocení Německa 3. října 1990 a konce Studené války. Nicméně abychom pochopili celou tuto událost, musíme se zaměřit hlavně na to, kdy a proč vlastně vyrostla Berlínská zeď.

Rozdělené Německo, rozdělený Berlín

Po skončení 2. světové válce bylo Německo rozděleno čtyř okupačních zón spravovaných čtyřmi vítěznými mocnostmi, tedy USA, Velkou Británii, Francii a SSSR. Po neshodách mezi kapitalistickým západem a komunistickým východem v politické filozofii, které daly všanc vzniku bipolárního mocenského uspořádání, vznikla v roce 1949 na území západních okupačních zón Německá spolková republika (NSR, Západní Německo) a v sovětské okupační zóně Německá demokratická republika (NDR, Východní Německo).

Německé hlavní město Berlín bylo stejně jako Německo rozděleno do čtyř okupačních sektorů spadajících pod francouzskou, britskou, americkou a sovětskou správu. Tak vznikl Východní a Západní Berlín. Ačkoliv volný pohyb mezi oběma Německy byl výrazně omezen, zejména díky bedlivě hlídané vnitroněmecké hranici, v Berlíně panovala jiná situace. Berlíňané se mezi oběma částmi volně pohybovali. To se stalo trnem v oku jak vedení NDR, tak i SSSR, neboť se rozdíl mezi východní a západní částí města začínal, čím dál víc prohlubovat.

Berlín byl snad nejjasnější ukázkou barevného západu a šedého východu. Kromě jasně viditelných rozdílů mezi oběma městy se Západní Berlín stal také přestupní stanicí pro občany NDR utíkající na Západ. Ztráta převážně inteligentní části obyvatel pak vedla k takzvané druhé berlínské krizi 1958-1961, jejímž vyvrcholením bylo postavení zdi v srpnu 1961, které sice neodradila další uprchlíky, ale výrazně omezila proces masového odchodu Východních Němců. 

Následný pád zdi byl následkem událostí, které nastaly v druhé polovině roku 1989. Kromě masových demonstrací organizovaných nově etablovanými občanskoprávními organizacemi začali Východní Němci využívat postupného uvolňování poměrů v některých sovětských satelitech. Poté, co Maďarsko otevřelo své hranice s Rakouskem, začali Východní Němci pod záminkou dovolené u Balatonu utíkat na Západ. Po uzavření cest do Maďarska začali doslova okupovat západoněmecké ambasády v Praze a ve Varšavě. Davy nespokojených občanů NDR dožadující se otevření hraničních přechodů do Západního Berlína pak byly poslední ranou a důkazem nestability komunistického režimu.

Samotnému procesu nejen pádu berlínské zdi, ale i rozpadu SSSR, Sametové revoluce v Československu a obecně konce Studené války předcházelo rozhodnutí generálního tajemníka KSSS Michaila Gorbačova, že je potřeba provést rozsáhlé hospodářské i sociální reformy. Z jeho strany se jednalo mimo jiné také o reakci ne nekompromisní zahraniční politiku amerického prezidenta Ronalda Reagana a britské premiérky Margaret Thatcherové.

Součástí změn, které nesou název "perestrojka", bylo uvolňování poměrů v socialistických zemích i SSSR, včetně postupného zmírňování cenzury a upouštění od principů centrálně plánované ekonomiky. Nahrazování starých komunistických struktur a jejich nahrazování mladými reformátory pak následně vedly ke změně společenského i politického klimatu, jehož neoddělitelným vyvrcholením byl přechod od příkazového systému na tržně-smíšený. Otázkou proto také zůstává, zda je demokratický socialismus, o nějž se dodnes někteří marxisté a komunisté opírají, realizovatelný.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlínská zeď Berlín Německo studená válka

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy