Odpor k migračnímu paktu? Rakousko se střelilo do nohy. Tisk zmiňuje i Česko

Rakousko se odmítnutím migračního paktu OSN střelilo do vlastní nohy. Řekl to ve čtvrtek televizi ORF někdejší expert OSN na lidská práva, Rakušan Manfred Nowak. Rozhodnutí rakouské vlády, ohlášené ve středu, odsoudil s poukazem na dosud velmi pozitivní obraz Rakouska v OSN jako "fatální signál". Rakouský deník Der Standard naznačuje, že rakouský krok by mohl posílit politiky jako je maďarský premiér Viktor Orbán a mohl by ovlivnit i volby do Evropského parlamentu, jak tomu podle něj nasvědčují diskuse v České republice.

Nowak, který mimo jiné v letech 2004 až 2010 sloužil jako zvláštní vyšetřovatel OSN pro týrání, řekl, že z právního hlediska rakouské nepřistoupení k paktu OSN nebude mít mnoho důsledků, protože je právně nezávazný.

"Politicky je to samozřejmě fatální signál," upozornil expert, podle něhož mělo Rakousko v OSN dosud velmi pozitivní obraz. "Škodíme tím OSN i sami sobě," kritizoval Nowak rozhodnutí učiněné podle něj z "vnitropolitických důvodů".

Vláda rakouských lidovců (ÖVP) a protiimigrační FPÖ zjevně spekuluje, že její krok zapůsobí jako negativní vzor a že ji budou následovat další státy, poznamenal Nowak s poukazem na Polsko a Českou republiku.

Pro argumentaci rakouské vlády přitom právník nemá pochopení, neboť k k mnoha kritizovaným bodům v paktu se Rakousko už beztak zavázalo v jiných úmluvách.

Řeč nemůže být ani o tom, že pakt OSN by mohl vytvořit právo na migraci. "Z migračního paktu nevyplyne, ani za 20 let, právo na migraci. To je předstíraný argument," řekl Nowak s poukazem na argumentaci vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho (FPÖ).

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro mezinárodní migraci Louise Arbourová už předtím v rozhovoru s agenturou APA označila záměr Rakouska za "velmi politováníhodný", neboť Vídeň podle ní byla v uplynulých měsících velmi aktivní a obratná při vyjednávání o paktu.

Například španělský ministr zahraničí Josep Borrell kritizoval nejen samotný krok rakouské vlády, ale také skutečnost, že byl učiněn v době rakouského předsednictví EU, což podle něj oslabuje pozici celé unie.

Rakouský deník Der Standard ve svém komentáři píše, že Rakousko se odklonilo od rozumu. "Kancléř Sebastian Kurz a jeho vicekancléř Heinz-Christian Strache skutečně dokázali učinit z malé a jinak většinou bezvýznamné země uprostřed kontinentu předvoj politiky odvratu od nadnárodního rozumu," napsal deník.

To, zda rakouský krok vyvolá uvnitř EU hnutí za odmítání paktu, které by možná mohlo mít vliv na výsledek nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, se podle rakouského deníku uvidí v příštích dnech a týdnech. "Příslušné diskuse v Česku tomu nasvědčují," uzavřel Der Standard.

Rakouská vláda ve svém postoji není osamocená. Už dříve prohlásily USA a Maďarsko, že se k migračnímu paktu nepřipojí. Výhrady vůči němu mají i země jako Austrálie, Dánsko, Chorvatsko, Polsko a právě Česká republika. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek sdělil, že bude navrhovat, aby Česko ke globálnímu paktu OSN o migraci nepřistoupilo.

Související

Více souvisejících

Rakousko migrace Sebastian Kurz Heinz-Christian Strache lidská práva EU (Evropská unie) Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy