AfD v Bundestagu hřímala proti paktu o migraci, ostatní strany ji rázně usadily +VIDEO

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dnes při debatě ve Spolkovém sněmu neuspěla se svým požadavkem, aby se Berlín nepřipojoval k chystanému globálním paktu OSN o migraci. Informovala o tom agentura DPA. Zástupci vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale i menších opozičních stran AfD vyčítali, že svým odporem k paktu jen rozviřuje strach z přistěhovalectví a znesnadňuje přijetí mezinárodně platných pravidel pro migraci.

Spolkový sněm se paktem o migraci zabýval právě na návrh největší opoziční formace AfD, která tvrdí, že pravým cílem dokumentu je uvést do pohybu masy lidí, a zajistit tak "velkou, mezikontinentální výměnu obyvatelstva".

"Migrace se v tomto dokumentu vykresluje výhradně jako zdroj blahobytu a dalšího rozvoje. Ani slovo o tom, že migrace může země také destabilizovat. Stírá se rozdíl mezi hledáním azylu a hledáním lepšího života," řekl dnes během debaty předseda AfD Alexander Gauland.

Názoru AfD oponovala většina zástupců zbylých stran. Například Christoph Matschie z vládní sociální demokracie (SPD) trval na tom, že cílem migračního paktu je potírání ilegální migrace a ustanovení mezinárodních pravidel pro tu legální. "AfD nejde o naši zemi. Svou pomlouvačnou kampaní chtějí dosáhnout jediného: rozsévat strach a rozdmýchávat nenávist a proti tomu důrazně protestujeme," řekl. Sevim Dagdelen z opoziční strany Levice ale kritizoval vládu, že zanedbala informační kampaň o migračním paktu.

O návrhu AfD, aby Německo od paktu o migraci ustoupilo, dnes poslanci nehlasovali. Debata se má přesunout na půdu zahraničního výboru Spolkového sněmu.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeši 10. a 11. prosince. Dokument mimo jiné definuje migraci jako základní lidské právo. Že se k paktu nepřipojí, oznámilo už Maďarsko a Rakousko. Pravděpodobně to neučiní ani Polsko a pochybnosti vyjádřilo také Dánsko, Chorvatsko či Slovinsko.

Český premiér Andrej Babiš minulý týden řekl, že navrhne, aby také Česko k paktu nepřistoupilo. Podle jeho slov stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a jeho ustanovení umožňují rozdílný výklad.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Konzervativní unie CDU/CSU Alexander Gauland Německo migrace Berlín Levice (strana Německo)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy