Rumunsko se chopilo kormidla EU: Prezident Iohannis slibuje soudržnost, Juncker pochybuje

Rumunské předsednictví Evropské unie bude v příštím půlroce usilovat o to, aby jako nestranný zprostředkovatel přispívalo k posilování konsensuální shody mezi všemi členskými státy EU. Členům Evropské komise, včetně jejího předsedy Jeana-Claudea Junckera to dnes v Bukurešti řekl rumunský prezident Klaus Iohannis. Květnový summit sedmadvaceti zemí EU v rumunském Sibiu podle něj určí podobu unie v příštích letech.

Evropský kontext začínajícího předsednictví je podle Iohannise citlivý, nejen v souvislosti s květnovými volbami do europarlamentu, ale také celkovou politickou atmosférou mezi členskými zeměmi EU i uvnitř nich, včetně rostoucího populismu.

"To v některých případech působí potíže při snaze dosáhnout na evropské úrovni dohody," připustil rumunský prezident. Iohannis připomněl, že centrálním mottem rumunského předsednictví je "soudržnost jako společná evropská hodnota".

Entry music: what the #Romania presidency of the #EU reveals about the bloc's troubles https://t.co/hQa74WelBe via @financialtimes

— Michael Peel (@Mikepeeljourno) 11. ledna 2019

Na předsednictví země, která do EU vstoupila v roce 2007, ale vrhají stín pochybnosti o snižující se kvalitě právního státu, způsobené některými kroky vlády, s níž je kvůli tomu prezident Iohannis ve sporu. Předseda EK Juncker k tomu dnes před novináři poznamenal, že součástí evropské struktury je také respekt k vládě práva. Kompromisy, které unie dělá, podle něj nemohou ovlivnit její základy. To by se podle něj stalo, kdyby rumunská vláda pokračovala s plánem amnestie, či zmírnění protikorupční legislativy. "To by byl krok zpátky," uvedl.

Podle prezidenta Iohannise je vláda práva v Rumunsku věcí, o níž není možné diskutovat. "Debata je složitá a trvá už přes dva roky. Doufám, že všichni jsou dost moudří na to, aby ji ukončili," prohlásil s tím, že její pokračování kazí obraz země. Juncker míní, že pro Rumunsko by bylo dobré, kdyby zavládl duch dohody. "Není možné exportovat domácí spory na evropské jeviště," dodal.

Rumuni se řízení unie na šest měsíců ujímají ve složité době, v březnu blok opustí Británie, v květnu se konají volby do europarlamentu.

Iohannis míní, že dosáhnout silnější a soudržnější EU je možné jen posílením jejích základních hodnot. "Kontext není jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že naše předsednictví v tom bude konzistentní a pragmatické," uvedl. Rumunská vláda čelí kritice související s její snahou omezit nezávislost soudnictví a vládu práva v zemi.

Pro budoucnost EU bude podle prezidenta klíčový summit v rumunském Sibiu, naplánovaný na 9. května.

Společné snahy unijních zemí by se podle Iohannise měly soustředit na překonání rozdílů mezi nimi, to EU podle něj umožní také sebevědomější vystupování na globální scéně. Společnou diskusi o tom, jak bude unie vypadat v letech 2019 až 2024 a její strategické priority pro toto období by měla shrnout politická deklarace, kterou by měli lídři 27 unijních zemí schválit právě v sedmihradském Sibiu.

Summit v Rumunsku tak bude příležitostí k demonstraci jednoty států evropského bloku po brexitu a před eurovolbami i toho, že EU hledí směrem do budoucnosti.

Iohannis připustil, že jednou z klíčových priorit pro Rumunsko bude právě zvládnutí brexitu, včetně hladkého schválení potřebných smluv a dalších kroků na straně EU. Za další prioritu pro příštích šest měsíců označil snahu co nejvíce posunout diskusi o budoucím víceletém rozpočtu unie pro roky 2021 až 2027.

Související

Více souvisejících

Rumunsko EU (Evropská unie) Klaus Iohannis Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy