Orbán není Ježíš, posmívá se hodnotám EU. Vylučte ho, zní z Německa

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán není ani křesťan, ani konzervativec. Je prostě proti svobodě, právnímu státu, pluralismu a toleranci, stejně jako spolupráci mezi národy. Musí pocítit následky, píše v komentáři německý liberálně-levicový list Süddeutsche Zeitung.

Trpělivost s Orbánem vypršela. Konec! Vyhodit ho z EPP!

Evropská lidová strana (EPP) byla s maďarským premiérem Viktorem Orbánem dlouho trpělivá. Pro Orbánovy spolupracovníky, kteří bojují proti uprchlíkům, marginalizují Romy a zažehávají nacionalismus, nejsou rozhodně křesťanští, soudí komentátor list Stefan Ulrich. „Kristus vítal chudé a pronásledované. A Kristus byl všechno jiné než nacionalista," dodává.

Premiér Orbán a jeho strana Fidesz se hlásí ke konzervatismu. Oni ale nechtějí uchovat, nýbrž zničit řád, na němž je Evropská unie založena, totiž na svobodě, právním státě, pluralismu a toleranci, stejně jako na spolupráci mezi národy. Komentátor míní, že Orbánova snaha po „neliberální demokracii" ve skutečnosti dýchá „autoritářsko-antibiblickým duchem", jenž je spíše „duchem zaniklé sovětské říše".

Orbánova politika ve skutečnosti ohrožuje „nezávislost soudnictví" a má vliv na „svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků", dopady má i na „vzdělávání a výzkum". Politika, jež je vedena proti Evropské unii (EU) a jejímu předsedovi Jeanu-Claudu Junckerovi, přitom dostává miliardy ze strany právě Evropské unie. „To je uhozené a musí vést k vyhození Fideszu v EPP," míní komentátor.

Křesťanští demokraté a konzervativci se toho již dávno báli dávno. Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) ale přijala maďarského premiéra Orbána „znovu a znovu" jako svého druhu „způsobného čestného hosta", aby svůj „populistický lesk" ospravedlnil. Vrcholný kandidát EPP, jakým je nyní politik CSU Manfred Weber, vždy na dálku Orbána kritizoval: nyní se ale bude muset rozhodnout, protože je stále více zřejmé, že maďarský populista se od EPP stále více vzdaluje. A to až do té míry, že bude muset brzy dojít k oddělení, vysvětluje německý list. „Protože nemůže spolu zůstat něco, co nepatří dohromady," dodává.

Komentátor si uvědomuje, že existují i argumenty proto, aby k vyloučení Fideszu nedošlo. Orbán by totiž mohl vstoupit do nepřátelského tábora pravicových extremistů, euroskeptiků a apologetů italského vicepremiéra a předsedy Ligy Mattea Salviniho. „Není ale lepší mít svého soupeře před sebou, než ho nechávat rýt ve vlastních řadách?" ptá se varovně Stefan Ulrich v Süddeutsche Zeitung. Je ale jasné, že EPP a Weber budou potřebovat hlasy Fideszu, aby získali funkci předsedy Evropské komise. „Může být ale nejdůležitější osobnost EU závislá na někom, kdo Evropou pohrdá," klade si znovu otázku.

Maďarsko i Polsko se posmívají hodnotám svobody, tolerance a solidarity

Dalším nebezpečím kromě hlasů pro předsedu Evropské komise by mohlo být „urychlení odcizení", jež by se mohlo po odchodu Orbána a Fideszu rozšířit i do dalších zemí západní Evropy a posílit i na východě země, jež ovládány stále více „autoritářskými nacionalisty", jako je tomu v případě Polska. A komentátor se opět ptá: „Jsou však tyto země zapojeny do evropského projektu, pokud se nejedná jen o jeho ekonomické výhody?"

Pravda je ale taková, tvrdí komentátor, že Maďarsko a Polsko jsou nyní ve stavu, za něhož by neměly být ani přijati do EU. „Jejich vlády posmívají hodnotám svobody, tolerance a solidarity, kterými se Evropská unie své členy zavazovala. Je nesmírně smutné, že vlády Budapešti a Varšavy další desetiletí po pádu železné opony nyní vytvářejí ideologické zdi mezi Východem a Západem. Ohrožuje to budoucnost lidí na celém kontinentu a z dlouhodobého hlediska činí i užší spolupráci v EU nemožnou," píše autor.

„Nebezpečí a důsledky této politiky musí být jasné všem vládám a všem občanům. Vyloučení strany Fidesz z EPP je tudíž po splatnosti," uzavírá list Süddeutsche Zeitung.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Viktor Orbán Německo Maďarsko EU (Evropská unie) Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 6 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy