Jiná Evropa. Bude 2019 rokem euroskeptiků?

Už v květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Průzkumy odhalují, že by si v nich mohly velmi dobře vést euroskeptické strany. Jedním z důvodů je jejich změněná strategie. Namísto trvání na lokálních variantách Brexitu, se euroskeptické strany soustředí na představení jiné vize Evropy.

Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty, během zápasu o prezidentské křeslo prohrála se současným prezidentem Emmanuelem Macronem. A taktéž se jí nepodařilo ovládnout parlamentní volby, kterým dominovala Macronova Republika v pohybu. Ačkoliv se jí podařilo dosáhnout jistých úspěchů, zdálo se, že její možnosti jako vůdkyně euroskeptické strany, médii nazývané „krajně pravicovou“ či „populistickou“ jsou omezené a nemůže čekat ničeho více.

Podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky však přibližující se celoevropské volby odhalují, že je silou, s kterou je třeba počítat. Nyní je Národní fronta v zásadě hlavní opoziční silou, která těží z rostoucí nespokojenosti Francouzů s Macronovou vládou. Podle průzkumů veřejného mínění kráčí Národní fronta po boku Republiky v pohybu jako favorit voleb do Evropského parlamentu.

Le Penová si v nich vedla dobře už během těch posledních v roce 2014, kdy získala téměř čtvrtinu hlasů. Nyní by ale ráda usilovala o širší výhru. Do čela kandidátky posadila 23letého Jordana Barellu, jehož úkolem je nalákat mladé voliče. Le Penová taktéž strategicky ustupuje od trvání na Frexitu a namísto tvrdí, že jejím cílem je „změnit EU v kooperaci mezi národy a ne v tento typ evropského super státu“.

Tato změněná strategie vychází z několika faktorů. Le Penová vidí, že v celé Evropě nyní se k moci dostávají nebo už u ní jsou skupiny, které podobně jako ona prosazují myšlenku suverénních národních států. „Myslím si, že Evropa směřuje k návratu národních států a my jsme část tohoto velkého politického hnutí, které to podporuje,“ uvedla. Národní fronta tedy už není osamělou francouzskou stranou, ale je součástí širšího evropského proudu.

Mnohé z těchto spolupracujících, spojeneckých stran jako např. polské Právo a spravedlnost či maďarský Fidesz, jsou ze zemí, které rozhodně těží z členství v EU a které si jednoznačně přejí zde setrvat (V Polsku 88%, v Maďarsku 82% podle průzkumu z roku 2017). Chaos, který přinesl Brexit, spíše spoustu voličů odrazuje a euroskeptické strany proto raději nevnáší otázku možných lokálních verzí Brexitu na stůl.

To však jim nebrání vystupovat vůči EU velmi kriticky a vnímat ji jako shromáždění byrokratů, kteří se cíleně snaží omezit práva suverénních států. Např. v Maďarsku spustil předseda Fideszu, premiér Viktor Orbán, kampaň k evropským volbám, ve které vykresluje předsedu Evropské komise Jean Claude Junckera jak loutku v rukách finančníka a oblíbeného terče konspiračních teoretiků, George Sorose.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru pro server euronews řekl, že shání spojence, kteří by Maďarsko podpořily v jeho protiimigračních politice. Zájem vyjádřily italská Liga severu, Národní fronta, Právo a spravedlnost. Tato pro euroskeptiky nezvyklá míra ochoty spolupracovat ukazuje na jejich proměněnou strategii. Ta namísto odvrácení se od EU si klade za cíl ji ovládnout zevnitř a přizpůsobit ji jejich politikám.

Podle průzkumů euroskeptické strany dokáží vytěžit z nechuti voličů k Bruselu, který je mezi nimi považovaný za příliš byrokratický, vzdálený a arogantní, a získají poměrně značný počet křesel, přičemž např. Liga severu bude na počet poslanců největší stranou, po německé Křesťanskodemokratické unii (CDU).

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropské volby 2019 Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) fidesz evropský parlament

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy