Už v květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Průzkumy odhalují, že by si v nich mohly velmi dobře vést euroskeptické strany. Jedním z důvodů je jejich změněná strategie. Namísto trvání na lokálních variantách Brexitu, se euroskeptické strany soustředí na představení jiné vize Evropy.
Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty, během zápasu o prezidentské křeslo prohrála se současným prezidentem Emmanuelem Macronem. A taktéž se jí nepodařilo ovládnout parlamentní volby, kterým dominovala Macronova Republika v pohybu. Ačkoliv se jí podařilo dosáhnout jistých úspěchů, zdálo se, že její možnosti jako vůdkyně euroskeptické strany, médii nazývané „krajně pravicovou“ či „populistickou“ jsou omezené a nemůže čekat ničeho více.
Podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky však přibližující se celoevropské volby odhalují, že je silou, s kterou je třeba počítat. Nyní je Národní fronta v zásadě hlavní opoziční silou, která těží z rostoucí nespokojenosti Francouzů s Macronovou vládou. Podle průzkumů veřejného mínění kráčí Národní fronta po boku Republiky v pohybu jako favorit voleb do Evropského parlamentu.
Le Penová si v nich vedla dobře už během těch posledních v roce 2014, kdy získala téměř čtvrtinu hlasů. Nyní by ale ráda usilovala o širší výhru. Do čela kandidátky posadila 23letého Jordana Barellu, jehož úkolem je nalákat mladé voliče. Le Penová taktéž strategicky ustupuje od trvání na Frexitu a namísto tvrdí, že jejím cílem je „změnit EU v kooperaci mezi národy a ne v tento typ evropského super státu“.
Tato změněná strategie vychází z několika faktorů. Le Penová vidí, že v celé Evropě nyní se k moci dostávají nebo už u ní jsou skupiny, které podobně jako ona prosazují myšlenku suverénních národních států. „Myslím si, že Evropa směřuje k návratu národních států a my jsme část tohoto velkého politického hnutí, které to podporuje,“ uvedla. Národní fronta tedy už není osamělou francouzskou stranou, ale je součástí širšího evropského proudu.
Mnohé z těchto spolupracujících, spojeneckých stran jako např. polské Právo a spravedlnost či maďarský Fidesz, jsou ze zemí, které rozhodně těží z členství v EU a které si jednoznačně přejí zde setrvat (V Polsku 88%, v Maďarsku 82% podle průzkumu z roku 2017). Chaos, který přinesl Brexit, spíše spoustu voličů odrazuje a euroskeptické strany proto raději nevnáší otázku možných lokálních verzí Brexitu na stůl.
To však jim nebrání vystupovat vůči EU velmi kriticky a vnímat ji jako shromáždění byrokratů, kteří se cíleně snaží omezit práva suverénních států. Např. v Maďarsku spustil předseda Fideszu, premiér Viktor Orbán, kampaň k evropským volbám, ve které vykresluje předsedu Evropské komise Jean Claude Junckera jak loutku v rukách finančníka a oblíbeného terče konspiračních teoretiků, George Sorose.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru pro server euronews řekl, že shání spojence, kteří by Maďarsko podpořily v jeho protiimigračních politice. Zájem vyjádřily italská Liga severu, Národní fronta, Právo a spravedlnost. Tato pro euroskeptiky nezvyklá míra ochoty spolupracovat ukazuje na jejich proměněnou strategii. Ta namísto odvrácení se od EU si klade za cíl ji ovládnout zevnitř a přizpůsobit ji jejich politikám.
Podle průzkumů euroskeptické strany dokáží vytěžit z nechuti voličů k Bruselu, který je mezi nimi považovaný za příliš byrokratický, vzdálený a arogantní, a získají poměrně značný počet křesel, přičemž např. Liga severu bude na počet poslanců největší stranou, po německé Křesťanskodemokratické unii (CDU).
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Evropské volby 2019 , Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) , fidesz , evropský parlament
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera