Jiná Evropa. Bude 2019 rokem euroskeptiků?

Už v květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Průzkumy odhalují, že by si v nich mohly velmi dobře vést euroskeptické strany. Jedním z důvodů je jejich změněná strategie. Namísto trvání na lokálních variantách Brexitu, se euroskeptické strany soustředí na představení jiné vize Evropy.

Marine Le Penová, předsedkyně francouzské Národní fronty, během zápasu o prezidentské křeslo prohrála se současným prezidentem Emmanuelem Macronem. A taktéž se jí nepodařilo ovládnout parlamentní volby, kterým dominovala Macronova Republika v pohybu. Ačkoliv se jí podařilo dosáhnout jistých úspěchů, zdálo se, že její možnosti jako vůdkyně euroskeptické strany, médii nazývané „krajně pravicovou“ či „populistickou“ jsou omezené a nemůže čekat ničeho více.

Podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky však přibližující se celoevropské volby odhalují, že je silou, s kterou je třeba počítat. Nyní je Národní fronta v zásadě hlavní opoziční silou, která těží z rostoucí nespokojenosti Francouzů s Macronovou vládou. Podle průzkumů veřejného mínění kráčí Národní fronta po boku Republiky v pohybu jako favorit voleb do Evropského parlamentu.

Le Penová si v nich vedla dobře už během těch posledních v roce 2014, kdy získala téměř čtvrtinu hlasů. Nyní by ale ráda usilovala o širší výhru. Do čela kandidátky posadila 23letého Jordana Barellu, jehož úkolem je nalákat mladé voliče. Le Penová taktéž strategicky ustupuje od trvání na Frexitu a namísto tvrdí, že jejím cílem je „změnit EU v kooperaci mezi národy a ne v tento typ evropského super státu“.

Tato změněná strategie vychází z několika faktorů. Le Penová vidí, že v celé Evropě nyní se k moci dostávají nebo už u ní jsou skupiny, které podobně jako ona prosazují myšlenku suverénních národních států. „Myslím si, že Evropa směřuje k návratu národních států a my jsme část tohoto velkého politického hnutí, které to podporuje,“ uvedla. Národní fronta tedy už není osamělou francouzskou stranou, ale je součástí širšího evropského proudu.

Mnohé z těchto spolupracujících, spojeneckých stran jako např. polské Právo a spravedlnost či maďarský Fidesz, jsou ze zemí, které rozhodně těží z členství v EU a které si jednoznačně přejí zde setrvat (V Polsku 88%, v Maďarsku 82% podle průzkumu z roku 2017). Chaos, který přinesl Brexit, spíše spoustu voličů odrazuje a euroskeptické strany proto raději nevnáší otázku možných lokálních verzí Brexitu na stůl.

To však jim nebrání vystupovat vůči EU velmi kriticky a vnímat ji jako shromáždění byrokratů, kteří se cíleně snaží omezit práva suverénních států. Např. v Maďarsku spustil předseda Fideszu, premiér Viktor Orbán, kampaň k evropským volbám, ve které vykresluje předsedu Evropské komise Jean Claude Junckera jak loutku v rukách finančníka a oblíbeného terče konspiračních teoretiků, George Sorose.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru pro server euronews řekl, že shání spojence, kteří by Maďarsko podpořily v jeho protiimigračních politice. Zájem vyjádřily italská Liga severu, Národní fronta, Právo a spravedlnost. Tato pro euroskeptiky nezvyklá míra ochoty spolupracovat ukazuje na jejich proměněnou strategii. Ta namísto odvrácení se od EU si klade za cíl ji ovládnout zevnitř a přizpůsobit ji jejich politikám.

Podle průzkumů euroskeptické strany dokáží vytěžit z nechuti voličů k Bruselu, který je mezi nimi považovaný za příliš byrokratický, vzdálený a arogantní, a získají poměrně značný počet křesel, přičemž např. Liga severu bude na počet poslanců největší stranou, po německé Křesťanskodemokratické unii (CDU).

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropské volby 2019 Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) fidesz evropský parlament

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy